Reklama

Pułkownik Kukliński pozbawiony Muzeum Pamięci

Przypadkowa decyzja?

Urzędnicy m. st. Warszawy z upoważnienia Hanny Gronkiewicz-Waltz likwidują Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zarząd Gospodarki Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście w Warszawie wypowiedział prof. Józefowi Szaniawskiemu, przyjacielowi i pełnomocnikowi pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, umowę najmu lokalu z trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Izba Pamięci ze stołecznej Starówki ma zniknąć już 26 lutego 2011 r. Środowiska niepodległościowe i patriotyczne - również Polonia amerykańska - są zbulwersowane tym, że niszczy się pamięć o wielkim Polaku, który uratował Polskę i Europę przed agresją armii sowieckiej i wybuchem III wojny światowej. Czy ta decyzja przypadkowo zbiega się z polityką pojednania Polski z Rosją, którą prowadzą obecnie rządzący naszym krajem?

Inicjatywa prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Reklama

Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego została utworzona z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. - Pamiętam jeden z wieczorów, gdy siedzieliśmy z prezydentem Warszawy Lechem Kaczyńskim i układaliśmy wspólnie treść tablicy informującej o zasługach bohatera Polski i Ameryki - wspomina prof. Józef Szaniawski, kustosz muzeum. Od prawie pięciu lat tablica z wizerunkiem pułkownika wisi na zewnątrz zabytkowej kamienicy przy ul. Kanonia. Oglądają ją codziennie setki turystów zwiedzających Stare Miasto.
„Płk Ryszard Kukliński (1930-2004) - konspiracyjny pseudonim Jack Strong. Bohater Polski i Ameryki, pomógł USA pokonać Rosję Sowiecką, zdobył w Moskwie supertajne plany agresji Armii Czerwonej na Europę - zapobiegł wybuchowi III Wojny Światowej, w której Polska stać się miała nuklearnym pobojowiskiem. Skazany przez komunistów w stanie wojennym na śmierć, uniewinniony przez wolną Rzeczpospolitą Polskę” - tak brzmi treść tej niezwykłej, a zarazem bardzo skromnej tablicy.
Muzeum mieści się w niewielkim lokalu o łącznej powierzchni 103 m2. Pomimo tak niedużej powierzchni ekspozycja muzealna jest unikatowa, ponieważ przekazuje maksimum treści i wiedzy z okresu zimnej wojny. Podkreśla również historyczną rolę „Konrada Wallenroda XX wieku”, którym był płk Kukliński.
Ukazuje całkowitą zależność polityczno-militarną Polski od Kremla. Na szczególną uwagę zasługują: czarny sztandar żołnierzy AK skazanych na karę śmierci, historyczny aparat fotograficzny płk. Kuklińskiego, jego oficerski mundur, rzeźba pierwszego agenta wywiadu „Prometeusz” - autorstwa Ksawerego Dunikowskiego, a przede wszystkim sztabowa mapa przedstawiająca pierwszy dzień III wojny światowej. Warto również zobaczyć ostatni zachowany na świecie kawałek „żelaznej kurtyny”. Bardzo charakterystyczne są także fotografie pułkownika z sowieckimi marszałkami, m.in. Kulikowem, Achromiejewem, Ustinowem, Gribkowem. Najwięcej zdjęć możemy zobaczyć z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Na wszystkich fotografiach płk Kukliński towarzyszy tym osobom i dosłownie - patrzy im na ręce!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przesłanie prezydenta Busha i tysiące turystów

Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego w ciągu czterech lat od jej otwarcia zwiedziło ponad 20 tys. turystów: młodzież, harcerze, wojskowi, liczni dyplomaci, wycieczki Polonii amerykańskiej. Honorowa księga muzeum zawiera kilkaset wpisów ludzi naprawdę bardzo znaczących. Widnieją tam m.in. nazwiska: Anny Walentynowicz, premiera Jana Olszewskiego, premiera Leszka Millera, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, szefa Sztabu Generalnego gen. Franciszka Gągora, biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, o. Tadeusza Rydzyka, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, gen. Stanisława Kozieja oraz wielu dyplomatów, wojskowych i kolejnych ambasadorów USA w Warszawie. Jednak najważniejszego wpisu dokonał ambasador USA Victor Ashe. Jest to odręczne przesłanie od prezydenta USA George’a W. Busha: „Przekazuję wyrazy głębokiego szacunku dla pamięci Pułkownika Kuklińskiego. To wielki zaszczyt dla mnie oddać cześć, honor wielkiemu bohaterowi Polski i Ameryki, który pomógł USA, a zarazem tak bardzo przyczynił się do wolności Polski. Amerykanie, którym są bliskie ideały wolności, są zainspirowani wielkim dziełem Pułkownika Kuklińskiego”.

Pretekst do zamknięcia

Dziś warszawscy urzędnicy prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz chcą zamknąć Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego, która jest wielką promocją Polski i Warszawy, a zarazem wyjątkowym miejscem edukacji historyczno-patriotycznej. To najbardziej efektywne muzeum w Warszawie ze względu na tak małą powierzchnię, a zarazem niesłychane oddziaływanie na turystów.
Dlaczego Urząd m. st. Warszawy chce zlikwidować muzeum? - Sprawa ma absolutnie charakter polityczny. Jest skandalem. Urzędnicy miasta usiłują przedstawić decyzję likwidacji muzeum jako rzekomą pomyłkę na tle podwyżki czynszu o 550 proc. - twierdzi Olga Johann, przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodnicząca Rady m. st. Warszawy. Dzielnica Śródmieście tłumaczy, że najemca nie zgodził się na płacenie wyższego czynszu. Jednak, jak zaznacza prof. Szaniawski, wypowiedzenie umowy najmu nie zawiera jakiegokolwiek uzasadnienia. Co więcej, podejrzenia budzi fakt, że w dokumencie Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego jest określona jako lokal użytkowy. - Tak jakby to był warzywniak, pub lub kawiarnia - zauważa dyrektor muzeum.
Warto podkreślić, że wstęp do muzeum jest bezpłatny, a działalność Izby finansowana jest z prywatnych środków prof. Szaniawskiego.
Przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Maciej Wąsik oświadczył: - Mamy nadzieję, że jest to po prostu głupota i bezduszność słabych urzędników, a nie zła wola (…) Uważamy, że obowiązkiem miasta jest wspieranie tego typu inicjatyw, a nie niszczenie. Przeniesieniem muzeum do innego miasta są już zainteresowane m.in. Gdańsk, Kraków oraz Chicago. Jednak nie ma wątpliwości, że miejscem Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego powinna być Warszawa.
- Jest nam niesłychanie wstyd jako warszawiakom, bo są już propozycje z innych miast, aby to muzeum przenieść - dodaje Olga Johann.
Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości wystosowali list otwarty do premiera Donalda Tuska. Zwrócili się w nim z prośbą, aby zapobiegł likwidacji Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego, ponieważ godzi ona w stosunki polsko-amerykańskie, a nawet polską rację stanu. Przedstawiciele PiS uprzejmie proszą premiera, aby wpłynął na zmianę decyzji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w tej sprawie.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niesamowita święta Rita

22 maja 1628 r. jest dniem wyjątkowo gorącym. W niewielkim kościele wypełnionym pielgrzymami robi się duszno, wręcz nie do wytrzymania, właśnie w chwili, gdy odczytywany jest dekret papieski gloryfikujący świętą. Ciżba napiera na siebie z coraz większą wrzawą i jest tylko krok od bójki. Niespodziewanie zmarła otwiera oczy i kieruje je w stronę wiernych... Zapada absolutna cisza

Umbryjska Cascia od wieków przyjmuje rzesze pielgrzymów i jest świadkiem licznych cudów dokonywanych za wstawiennictwem tej, dla której nie ma spraw beznadziejnych. Św. Rita nieustannie wygrywa w rankingach świętych – we Włoszech ustępuje jedynie św. Antoniemu – a wszystko dzięki skuteczności w największych nawet problemach. Do niej zwracają się o pomoc ludzie dotknięci ciężkimi doświadczeniami, problemami małżeńskimi, matki – także te oczekujące potomstwa czy mające problem z poczęciem dziecka, ale również osoby poniżane, samotne, chore na raka i ranne. Dzięki Ricie wiele małżeństw wybaczyło sobie zdradę małżeńską, wielu podjęło terapię antyalkoholową, a kobiety, które przez lata roniły, urodziły zdrowe dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

2025-05-21 20:54

[ TEMATY ]

modlitwa

patriotyzm

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Przed II turą wyborów prezydenckich oplećmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową. Włączmy się w nowennę. Podejmijmy post.

Do nieustannego Różańca w dniach od 19 maja do 1 czerwca w intencji Ojczyzny i wyboru prezydenta, który będzie stał na straży chrześcijańskich wartości, zachęca sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. – Przed II turą wyborów prezydenckich módlmy się w kolejnych dniach, przez całą dobę, Różańcem św. To nasz najpotężniejszy oręż w błagalnej modlitwie o wyproszenie łask potrzebnych dla Polski. Prośmy przez wstawiennictwo Maryi, aby nasza Ojczyzna wyszła zwycięsko z trudnej sytuacji, aby nasze wybory zapewniły jej pomyślną przyszłość budowaną w oparciu o naukę Jezusa – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Głuszyca. Żył prosto, wiernie, uczciwie - pożegnanie Jerzego Białka

2025-05-22 15:01

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Głuszyca

pogrzeb taty kapłana

ks. Andrzej Białek

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Msza święta pogrzebowa śp. Jerzego Białka w kaplicy św. Józefa Oblubieńca NMP w Głuszycy pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, z udziałem kapłanów, rodziny i licznych wiernych

Msza święta pogrzebowa śp. Jerzego Białka w kaplicy św. Józefa Oblubieńca NMP w Głuszycy pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, z udziałem kapłanów, rodziny i licznych wiernych

Był aktywnym członkiem wspólnoty i człowiekiem głębokiej wiary. Zostawił po sobie trwały ślad modlitwy, poświęcenia i pracowitości – podkreślił ks. kan. Sławomir Augustynowicz, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Głuszycy, dając świadectwo o swoim parafianinie śp. Jerzym Białku.

W czwartek 22 maja w kaplicy św. Józefa Oblubieńca NMP odbyły się uroczystości pogrzebowe taty ks. kan. Andrzeja Białka – proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu w Świebodzicach. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Mendyk, który w wygłoszonej homilii odwołał się fragmentu ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza, przyjaciela Jezusa, jako obrazu nadziei, że życie nie kończy się śmiercią, ale trwa w zjednoczeniu z Bogiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję