Reklama

Kościół

Osiemnaście wykładów o encyklikach Jana Pawła II dostępnych w sieci

Jakie są najważniejsze dary Kościoła? Czym jest Odkupienie? Jaki jest sens istnienia? Czym jest prawda? Dlaczego istnieje zło? Co czeka nas po życiu ziemskim? Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik. W każdej z nich odnosi się wprost do najważniejszych pytań dotyczących ludzkiej egzystencji i życia Kościoła.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

ks. Łukasz Romańczuk

Obraz św. Jana Pawła II w kościele w Szewcach

Obraz św. Jana Pawła II w kościele w Szewcach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 sierpnia 2023 r. Teologia Polityczna oddaje do dyspozycji internautów ostatni, osiemnasty wykład z cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee”. Prelekcję dotyczącą ostatniej encykliki Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia" („O Eucharystii w życiu Kościoła") wygłosi o. Dominik Jurczak OP.

Wykład „Ecclesia de Eucharistia" zamyka kilkumiesięczny cykl, w którym trzynastu wybitnych teologów i historyków na zaproszenie Teologii Politycznej, na nowo zgłębia naukę i encykliki św. Jana Pawła II. „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee” to czternaście wykładów poświęconych każdej encyklice z osobna, a ponadto cztery wykłady dotyczące pielgrzymek i historii pontyfikatu, co pozwala dostrzec ich znaczenie w szerszej perspektywie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cykl „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee” to uczta intelektualna zarówno dla tych, którzy poszukują uporządkowanej, akademickiej refleksji nad podstawowymi zagadnieniami teologii, eklezjologii, jak i dla osób szukających odpowiedzi na zasadnicze pytania w swoim życiu. Wykłady powstały z myślą o każdym, kto chciałby głębiej poznać nauczanie Jana Pawła II, w tym o studentach, katechetach, duchownych.

Wykłady wygłosili ks. prof. Jerzy Szymik, ks. prof. Robert Skrzypczak, o. prof. Jarosław Kupczak OP, prof. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. Michał Gierycz, o. prof. Michał Paluch OP, prof. Paweł Skibiński, prof. Barbara Strzałkowska, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, bp prof. Jacek Grzybowski, o. prof. Jacek Salij OP, s. dr hab. Joanna Nowińska, prof. Rafał Łętocha, o. dr Dominik Jurczak OP.

„Idąc drogą bliskiego nam świętego Jana Pawła II, chcielibyśmy spróbować zejść głębiej – przemyśleć Jego pontyfikat na nowo. Mamy nadzieję, że wykłady pomogą tym wszystkim, którym głębia niestraszna” – mówi Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny Teologii Politycznej, dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, Angelicum w Rzymie.

Reklama

„To właśnie w owych encyklikach najbardziej krystalicznie wybrzmiała jego [Jana Pawła II] ewangeliczna mądrość, potęga duchowa, genialność diagnozy współczesności. Przede wszystkim to, za co najbardziej go kochamy i co jest nam najbardziej pomocne w codzienności — mianowicie to, że jest przewodnikiem po trudnych drogach tego, co się nazywa życie. Dlatego powtórzę za św. Augustynem: »tolle, lege«. Bierz i czytaj – mówi ks. prof. Jerzy Szymik, jeden z prelegentów serii wykładów przybliżających naukę i pontyfikat Jana Pawła II.

Wykłady cyklu "JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee":

➤ „Pontyfikat JP2: 1978-1989 – Paweł Skibiński

➤ „Redemptor hominis” – ks. Jerzy Szymik

➤ „Dives in Misericordia” – o. Jarosław Kupczak OP

➤ „Laborem exercens” – Rafał Łętocha

➤ „Slavorum apostoli” – Dominika Żukowska-Gardzińska

➤ „Pielgrzymki JP2 do Polski 1978-1989” – Paweł Skibiński

➤ „Dominum et vivificantem – ks. Robert Skrzypczak

➤ „Redemptoris Mater” – o. Michał Paluch OP

➤ „Sollicitudo rei socialis” – ks. Piotr Mazurkiewicz

➤ „Pontyfikat JP2: 1990-2005” – Paweł Skibiński

➤ „Redemptoris missio” – Barbara Strzałkowska

➤ „Centesimus annus” – o. Jacek Salij OP

➤ „Veritatis splendor” – o. Jarosław Kupczak OP

➤ „Evangelium vitae” – Michał Gierycz

➤ „Pielgrzymki do Polski 1990-2005” – Paweł Skibiński

➤ „Ut unum sint" - s. Joanna Nowińska

➤ „Fides et ratio” – bp Jacek Grzybowski

➤ “Ecclesia de Eucharistia” - o. Dominik Jurczak OP

Osiemnasty wykład, poświęcony jest ostatniej encyklice Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia" („O Eucharystii w życiu Kościoła"), jest okazją do refleksji nad tym, czym jest Eucharystia, jak należy ją rozumieć w życiu Kościoła, w jaki sposób buduje ona Kościół. Prelekcję wygłosi o. Dominik Jurczak OP. Emisja wykładu 10 sierpnia 2023 r., godz. 18:00, na kanale YT Teologii Politycznej oraz Spotify.

Reklama

dr Dominik Jurczak OP – liturgista, rekolekcjonista, absolwent teologii UPJPII, doktor nauk liturgicznych, wykładowca i dziekan Wydziału Teologicznego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) oraz wykładowca w Papieskim Instytucie Liturgicznym (Anselmianum) w Rzymie.

Link do wydarzenia na Facebook >>>

Patronem medialnym cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee”

jest Radio Warszawa.

Teologia Polityczna (teologiapolityczna.pl) to ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką, artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Teologia Polityczna jest pierwszym pismem reprezentującym nieznaną w Polsce dziedzinę z pogranicza filozofii, polityki i teologii. „Na sprawy polityczne chcemy spojrzeć z perspektywy spraw ostatecznych” piszą autorzy we wstępie pierwszego numeru pisma, który ukazał się na przełomie 2003/4 roku.

2023-08-09 10:40

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Papież Wolności” – otwarto wystawę na Placu Zamkowym w Warszawie

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wystawa

Tomasz Lewandowski

Wystawę zatytułowaną „Papież Wolności” otwarto dziś na Placu Zamkowym w Warszawie. Na ekspozycję, przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II, składają się wielkoformatowe fotografie przedstawiające papieża jako męża stanu, któremu Polska i Europa Środkowa zawdzięczają odzyskanie suwerenności. Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent Bronisław Komorowski.

Wystawę „Papież Wolności”, znajdującą się w tzw. w Strefie JP2, a więc w namiocie na Placu Zamkowym, w pobliżu akademickiego kościoła pw. św. Anny, otworzyli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta RP.
Uroczystość była także okazją do prezentacji filmu dokumentalnego „Rzeczpospolita. Historia Polski - historią Jana Pawła II”. Obraz pokazuje polską drogę do wolności i wpływ oraz współuczestnictwo w niej Jana Pawła. Obie inicjatywy - wystawę oraz film - przygotowało stołeczne Centrum Myśli Jana Pawła II.
Abp Migliore zauważył, że ekspozycja akcentuje rolę Jana Pawła II w Polskiej, choć nie tylko, drodze do wolności. Pogratulował organizatorom, że tak wymownie ukazali ten aspekt pontyfikatu Wielkiego Polaka na Stolicy Piotrowej. „Jest to inicjatywa, która dobrze służy nie tylko pamięci tego papieża, ale również Polsce, jej roli w przemianach społeczno-politycznych tej części Europy i całego świata” - mówił nuncjusz apostolski.
Podkreślił, że zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II wzbudza ogromne zainteresowanie duchowe, kulturowe i społeczne. Dzieje się tak dlatego, mówił abp Miliore, że w czasach, gdy tak mało jest autorytetów moralnych te dwie postaci, Jana Pawła II i Jana XXIII, budzą zainteresowanie, „mają na nas dobry wpływ, i to nie przez swoje umiejscowienie w strukturach Kościoła, ale z powodu przejrzystości ich życia, wewnętrznej wolności, normalności z jaką dawali świadectwo prawdzie i okazywali bliskość wobec człowieka, choć pełnili tak znaczące funkcje”.
Nuncjusz życzył, aby kanonizacja Jana Pawła II była „prawdziwym świętem wiary i motywem do odkrywania radości życia dobrego”.
Reprezentujący prezydenta Bronisława Komorowskiego, szef jego Kancelarii Jacek Michałowski podkreślił, że nie byłoby polskiej wolności bez Jana Pawła II. „Można powiedzieć, że wolność Polski to największy cud Jana Pawła II” - stwierdził Michałowski. W jego opinii otwierana dziś wystawa mówi o tym człowieku, który „pomógł nam w czasach bez nadziei, wierzyć w to, że wolność może nadejść. Pomógł nam w czasach „Solidarności” uwierzyć w siebie i być mądrymi. Pomógł nam w czasie stanu wojennego przetrwać, mieć nadzieję na wolność. Wreszcie pomógł nam w zagospodarowywaniu naszej wolności” - podkreślił Jacek Michałowski.
Na otwartą dziś wystawę„Papież Wolności” składa się niemal 30 wielkoformatowych plansz, na których znalazły się zdjęcia Jana Pawła II z różnych okresów jego pontyfikatu, spotkań z wybitnymi osobistościami polityki, ale i wiernymi podczas celebracji liturgicznych. Na fotografiach zobaczyć można nie tylko papieża, ale również działaczy „Solidarności”, jak choćby Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia, czy Adama Michnika. Są także robotnicy Stoczni Gdańskiej, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, ale i amerykański aktor Jack Nicholson z wpiętym w klapę znaczkiem „Solidarności”.
Całość uzupełniają fragmenty papieskich homilii, wystąpień, ale i opisy aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce począwszy od lat 70., aż po koniec lat 90. Wszystkie napisy prezentowane są w języku polskim i angielskim.
W Warszawie ekspozycję można oglądać do 27 kwietnia włącznie. Ekspozycja odwiedzić ma także Gdańsk oraz Rzym.

CZYTAJ DALEJ

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Rozważanie 5

CZYTAJ DALEJ

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Alumni: Piotr Grzeszczuk z parafii archikatedralnej w Lublinie, Kamil Wąchała z parafii św. Teodora w Wojciechowie, Mateusz Perestaj z parafii Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie i Cyprian Łuszczyk z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, 4 maja przyjęli święcenia diakonatu z rąk bp. Mieczysława Cisło w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. Uroczystość zgromadziła kapłanów, wychowawców seminaryjnych, rodziny i przyjaciół nowych diakonów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję