Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Setne urodziny niepokalanki

Tajemnicą silnych społeczeństw jest umiejętność czerpania wzorców z życia seniorów – napisał w liście gratulacyjnym Premier Mateusz Morawiecki, do s. Marii Augusty Cichosz, która świętowała setne urodziny.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

siostry niepokalanki

jubileusz 100‑lecia

s. Maria Augusta Cichosz

Ryszard Wyszyński

Siostra Maria Augusta odbiera życzenia od najmłodszych z rodu Cichoszów

Siostra Maria Augusta odbiera życzenia od najmłodszych z rodu Cichoszów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niecodzienna uroczystość odbyła się w wałbrzyskim klasztorze sióstr niepokalanek w samo południe w piątek 18 sierpnia. W Mszy świętej jubileuszowej pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka w asyście ks. inf. Józefa Strugarka – spowiednika sióstr i ks. kan. Tadeusza Wróbla – miejscowego proboszcza, uczestniczyli licznie przybyli krewni jubilatki, przedstawiciele kilku pokoleń, z różnych regionów Polski, a nawet z zagranicy.

Gratulacje od rządzących

Na samym początku liturgicznego spotkania okolicznościowe listy gratulacyjne odczytał kapelan sióstr ks. kan. Jan Olender. - Tylko nieliczni mogą o sobie powiedzieć, że przeżyli wiek, zwłaszcza gdy się przeżyło 100 lat, z których wiele zbiegło się z wielkimi wydarzeniami Polski i świata. (…) Tajemnicą silnych społeczeństw jest umiejętność czerpania wzorców z życia seniorów, a szczególne miejsce wśród nich zajmują Polacy, którzy osiągnęli stuletnie doświadczenie – pisał Prezes Rady Ministrów. Życzenia pomyślności i błogosławieństwa Bożego dla jubilatki nadesłał również wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, a w przededniu urodzin z s. Marią Augustą spotkał się Prezydent Miasta Wałbrzycha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wartości zakonne

Reklama

W wygłoszonej homilii biskup świdnicki podkreślił, jak ważne są siostry zakonne w naszym życiu. Reprezentują one cenne wartości – ubóstwo, które jest prawdziwym darem wolności służącym innym; posłuszeństwo, które pokazuje głęboką siłę ducha w słuchaniu innych; oraz pokorę i służbę, które są przejawem wielkiego zaangażowania w pomoc bliźnim. Wspomniał również o ich niewzruszonej modlitwie, adoracji oraz niesamowitej trosce o potrzebujących. Hierarcha wyraził wdzięczność nie tylko wobec siostry Marii Augusty, ale także wobec całej jej wspólnoty zakonnej.

Nie mógł nie wspomnieć o świętej Helenie, patronce tego dnia. Była to kobieta, która odnalazła miejsce pochówku Chrystusa i Święty Krzyż, co wywołało wielkie poruszenie w społeczności chrześcijańskiej. Dzięki tym osiągnięciom, Helena została uhonorowana tytułem "Augusta" przez swojego syna, cesarza Konstantyna. Ciekawostką jest, że ten właśnie tytuł siostra Maria Augusta przyjęła jako imię 76 lat wcześniej, kiedy zdecydowała się na życie w zakonie.

Na koniec biskup zwrócił się do Matki Generalnej oraz wszystkich sióstr niepokalanek dziękując im, że poprzez modlitwę do Niepokalanej Najświętszej Marii Panny Jazłowieckiej i poprzez wstawiennictwo pięknej kobiety, założycielki Zgromadzenia Zakonnego Niepokalanek - bł. Marceliny Darowskiej - wypraszają dla nas wszystkich potrzebne łaski. Dziękował też za dzieła, które prowadzą - katolickie szkoły licealne w różnych regionach Polski, w tym katolickie prywatne liceum w Wałbrzychu i życzył siostrom sił na dalsze lata.

Wiara i wytrwałość

Po Eucharystii siostra przyjmowała życzenia, zapraszając na wspólny obiad, podczas którego prezentowano album z historycznymi zdjęciami jubilatki oraz serwowano wielki urodzinowy tort.

Reklama

Siostra Maria Augusta Anna Cichosz urodziła się 18. sierpnia 1923 r. na terenie Niemiec w Neuss koło Dusseldorfu, w polskiej rodzinie Klary i Augusta Cichoszów. Wyjechali oni tam „za chlebem”, gdy Polska była jeszcze pod zaborami. Siostra miała siedmioro rodzeństwa. Kiedy skończyła dwa lata, rodzice zdecydowali o powrocie do odradzającej się ojczyzny. Osiedli w północno - wschodniej części przedwojennej Polski.

Tato siostry zmarł, kiedy miała niespełna 12 lat. Po jego śmierci prowadzenie gospodarstwa spadło na matkę, której nie łatwo było wyżywić wszystkich domowników z małego gospodarstwa. Wszystkie dzieci musiały więc pracować na służbie u bogatszych gospodarzy w okolicy. Wkrótce wybuchła II wojna światowa.

Podczas wojny starsze rodzeństwo siostry Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych. Ona została w domu, ale musiała pójść na służbę do Niemców, którzy wyrzucili dawnych polskich właścicieli z dużego majątku. Chciała od tego uciec ale groziło to dalszymi szykanami rodzeństwu w obozie. Jednego z braci, który zbiegł z obozu ukrywała na strychu w sianie w stodole gospodarstwa zajętego przez niemiecką rodzinę. Ryzykowali straszliwie, bo groziła im za to śmierć.

Reklama

Gdy wychodziła do swoich codziennych obowiązków w gospodarstwie, błagała ukrywanego brata, by się nieustannie modlił się w jej intencji, by przeżyła i wróciła z wykradzionym jedzeniem dla niego. I on tak czynił. Po wojnie jej starsze rodzeństwo wróciło do domu z obozów, pozakładali rodziny. Ona pójście do klasztoru rozważała od wielu miesięcy, o czym w końcu oświadczyła początkowo niechętnej temu pomysłowi mamie. Siostra postawiła jednak na swoim. Jej wybór padł na Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny Jazłowieckiej. Wcześniej napisała list do Matki przełożonej klasztoru z prośbą o przyjęcie i została zaproszona do wspólnoty zakonnej - w 1950 r.

U sióstr Niepokalanek zajmowała się tym, co umiała najlepiej: uprawą grządek, hodowlą drobiu, pracami w kuchni, porządkami w klasztorze. Jej życie przebiegało na modlitwie i wielogodzinnej fizycznej pracy. To ją hartowało i dawało siłę przez ten tak długi czas życia. Pamiętamy, że nie tylko nieliczni dożywają tego zaszczytu, a teraz rozpoczyna swój drugi wiek życia. Jest osobą bardzo mądrą, która potrafi we wszystkich codziennych troskach wspierać siostry swoim doświadczeniem. Jest radosna i potrafi się cieszyć, z każdej chwili życia.

Siostra Maria Augusta to najstarsza zakonnica w Polsce ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP.


2023-08-18 18:00

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ich serca biją tu od wieku

– Ten świat nie rozumie miłości, która daje siebie – powiedział w kościele św. Lamberta w Radomsku abp Wacław Depo. 27 marca metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za 100 lat obecności i posługi w mieście sióstr ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

Eucharystię koncelebrowali m.in. ks. Antoni Arkit i ks. prał. Marian Jezierski – obecny i były proboszcz parafii św. Lamberta oraz ojcowie franciszkanie. W liturgii uczestniczyły siostry sercanki na czele z przełożoną generalną i matkami prowincjalnymi.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: Czwarta Niedziela Wielkanocna

2025-05-09 12:04

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W owym czasie Paweł i Barnaba, przeszedłszy przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień szabatu do synagogi i usiedli. A wielu Żydów i pobożnych prozelitów towarzyszyło Pawłowi i Barnabie, którzy w rozmowie starali się zachęcić ich do wytrwania w łasce Boga. W następny szabat zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”». Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie szerzyło się na cały kraj. Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Każde powołanie w Kościele jest znakiem nadziei

2025-05-11 17:58

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

powołani

Episkopat News/flickr.com

Orędzie na 62. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 11 maja br., Ojciec Święty Franciszek podpisał już w trakcie swojej choroby, w Poliklinice Gemelli. Prawie w całości jest ono refleksją nad nadzieją w kontekście powołań. Doskonale to rozumiemy, bo każde nowe powołanie jest dla Kościoła znakiem nadziei.

Brak powołań budzi w Kościele niepokój o przyszłość i rodzi pytania, jak dalej będzie wyglądać posługa głoszenia Słowa Bożego i uświęcania ludzi, skoro dotkliwie odczuwamy malejącą liczbę kapłanów i osób konsekrowanych. Nadzieja jednak zawieść nie może, dlatego zamiast wciąż skupiać się na obrazie pustoszejących seminariów i nowicjatów, mamy żyć pewnością wiary, że Bóg nie przestaje powoływać ludzi do zadań, które wynikają z Jego zbawczej misji. Jednak prawdziwa nadzieja mobilizuje nas do współpracy z obietnicami Boga, w tym również z obietnicą „posłania robotników na żniwo Pańskie”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję