Rektorzy dokonali też wyboru nowego przewodniczącego swego gremium. Został ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
Temat tegorocznego spotkania rektorów brzmiał: „Między Kościołem realnym a Kościołem medialnym. Aktualne wezwania”. Wsparciem refleksji były też wykłady wygłoszone przez: prof. UŚ dr. hab. Aleksandra Bańkę – „Od kompetencji interpersonalnych do kultury medialnej” oraz prof. UKSW dr hab. Monikę Przybysz – „Kościół w lustrze mediów. Trzy poziomy obecności”.
Zebranie osób odpowiedzialnych za formację alumnów przygotowujących się do kapłaństwa było miejscem wymiany myśli i doświadczeń związanych z wyznaczoną tematyką, ale także odnoszących się do zagadnień aktualnych dla formacji seminaryjnej w Polsce. Wśród tych zagadnień znalazły się m.in. odniesienia do zmniejszonej liczby osób zgłaszających się do seminariów, możliwości współpracy między diecezjami i między seminariami w przygotowaniu i prowadzeniu poszczególnych etapów formacji, konieczność uwzględnienia personalnego spojrzenia na kandydatów obecnie zgłaszających się do seminariów, potrzeba formacji osób zajmujących się formacją seminaryjną.
Zebrani na zjeździe dokonali też wyboru nowego przewodniczącego swego gremium, którym został ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
W pracach zebrania uczestniczyło prawie 70 reprezentantów seminariów polskich, diecezjalnych i zakonnych. Wśród uczestników był także abp Wojciech Polak, prymas Polski i przewodniczący komisji duchowieństwa KEP oraz bp kaliski Damian Bryl, członek tej komisji. W pracach uczestniczył również biskup łomżyński Janusz Stepnowski oraz bp pomocniczy Tadeusz Bronakowski.
Rzeszów: O tożsamości kapłańskiej - 55. Ogólnopolska Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych
Wczoraj zakończyła się 55. Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych (diecezjalnych oraz zakonnych), która obradowała w Rzeszowie od 2 do 4 września nt. „Kształtowanie tożsamości kapłańskiej w formacji seminaryjnej”. Oto jej główne wątki.
Definiując cel tegorocznego spotkania rektorów WSD, ks. Wojciech Wójtowicz stojący na czele Konferencji Rektorów, powiedział, że „w dzisiejszym świecie, a w konsekwencji także w naukach kościelnych, istnieją bardzo wąskie specjalizacje i nierzadko ujęcia fragmentaryczne, stąd potrzeba jest powrotu do pogłębionej teologii kapłaństwa oraz troski o jego integralną wizję”. Wyjaśnił, że „w dyskusji, która obecnie się toczy w przestrzeni medialnej a także wewnątrz Kościoła - choćby wobec postulatów o zmierzeniu się ze zjawiskiem klerykalizmu – paradoksalnie poruszamy się niekiedy w przeciwnym kierunku, to jest ku modelowi sekularyzacyjnemu, owocującemu zeświecczeniem w postrzeganiu kapłaństwa; tymczasem musimy pamiętać, że mamy do czynienia z sakramentem święceń”.
CZYTAJ DALEJ
Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru Papieża
„Po zakończeniu konklawe, a przed ogłoszeniem wyboru – o czym już mogę powiedzieć – kardynałowie podchodzili do nowego Papieża, aby złożyć przyrzeczenie czci i posłuszeństwa. Widać było rozpromienione twarze wszystkich kardynałów, a trzeba wiedzieć, że kardynałowie są z całego świata i w większości się nie znaliśmy” – powiedział kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski w rozmowie z serwisem Vatican News.
Podziel się cytatem
W rozmowie z serwisem Vatican News kard. Krajewski przyznał, że nie spodziewano się takiego wyboru. „I to właśnie jest potwierdzenie, że to Duch Święty wybiera przy udziale kardynałów. Byliśmy oddzieleni od świata. Papież został wybrany bardzo szybko”.
CZYTAJ DALEJ