Reklama

Niedziela w Warszawie

Srebrny jubileusz Archutowskiego

Społeczność Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Romana Archutowskiego zainaugurowała obchody 25-lecia istnienia swojej szkoły.

2023-09-06 22:06

[ TEMATY ]

25‑lecie szkoły

Liceum im. ks. R. Archutowskiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Koncelebrowanej Mszy św. w kościele pokamedulskim na Bielanach przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W homilii metropolita warszawski zachęcał do wdzięczności Bogu i ludziom za powstanie i rozwój szkoły.

- Nic się nie dzieje bez Bożej Opatrzności, bez tego dyskretnego kierowania przez Boga życiem człowieka, jego zamiarami, planami przez to, że Bóg temu wszystkiemu, co człowiek w swojej zdolności pomyśli, zaplanuje, zrealizuje błogosławi. A jeszcze wcześniej to wszystko inspiruje – zaznaczył kard. Nycz.

Hierarcha, odnosząc się do odczytanego fragmentu Ewangelii, w którym Jezus podkreśla, że został posłany, aby głosić Ewangelię, wskazał, co w świętowaniu jubileuszu powinno być najistotniejsze.

- To głoszenie Ewangelii jest najważniejszym momentem, który wskazuje Pan Jezus do czynienia swoim apostołom i uczniom. Także na naszą szkołę trzeba spojrzeć właśnie w ten sposób i zapytać, co w szkole katolickiej jest najważniejsze. Oczywiście, ważna jest dydaktyka, nauczanie. Jeszcze ważniejsze jest wychowanie, bycie dobrym przykładem i świadkiem – podkreślił kard. Nycz i dodał, że ważne przede wszystkim jest to, o czym mówi Jezus.

- W szkole katolickiej jest bardzo ważne, żeby cała szkoła swoją atmosferą, sposobem życia w klasach, na przerwach i lekcjach była miejscem głoszenia Ewangelii, czyli miejscem z jednej strony wchodzenia w świat wiary, Boga, ale równocześnie tym, aby uczeń wychodził i był zdolny czynić to, co Jezus powiedział - że został posłany do głoszenia Ewangelii – zachęcał metropolita warszawski.

Kaznodzieja zaznaczył także, że przy wyborze szkoły powinno się kierować tym, żeby była dobra dydaktycznie i pedagogicznie. Ale trzeba wybierać też ze świadomością, aby była to szkoła, która będzie utwierdzała w przynależności do Kościoła i przygotowywała do głoszenia Ewangelii.

Kard. Nycz wskazał również uczniom na osobę bł. Prymasa Tysiąclecia. Podkreślił, że był on gruntownie przygotowany do pełnienia ważnych i odpowiedzialnych funkcji w Kościele przez to, że zdobył solidne wykształcenie i potrafił dokładać do zdolności pracowitość.

Reklama

Jako drugi wzór do naśladowania metropolita warszawski postawił przed uczestnikami liturgii bł. ks. Romana Archutowskiego, patrona szkoły, kapłana, który był oddanym sprawom szkolnictwa i wychowania młodzieży. Zmarł w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku – KL Lublin, a 13 czerwca 1999 w Warszawie został zaliczony w poczet 108 błogosławionych męczenników za wiarę.

Publiczne Liceum im. bł. ks. R. Archutowskiego zostało powołane w 1997 r. przez kard. Józefa Glempa. Obecnie organem prowadzącym szkołę jest powołane z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej kierowane przez ks. Sylwestra Jeża.

Szkoła, położona w Lasku Bielańskim, proponuje program wychowawczy oparty na personalistycznej koncepcji człowieka. Posiada patronat naukowy Wydziału Nauk Humanistycznych, Wydziału Nauk Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego. Oferuje internat dla uczniów spoza Warszawy, integralny program wychowawczy i edukacyjny. Nauczyciele i wychowawcy to kompetentna kadra pedagogiczna. Uczniowie mają do dyspozycji także teren sportowo-rekreacyjny: dwa boiska do piłki nożnej, dwa boiska do koszykówki, boisko do siatkówki, dużą salę gimnastyczną i siłownię oraz pracownie przedmiotowe. Placówka zapewnia bezpłatne zajęcia wyrównawcze z j. polskiego i matematyki dla klas pierwszych, indywidualną opiekę naukową dla uczniów wybitnie uzdolnionych, a także przygotowanie do olimpiad przedmiotowych.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy przyjmuję trudne sytuacje jako mój krzyż, łącząc go z krzyżem Chrystusa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 43b-45.

Sobota, 30 września. Św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Diecezji Sosnowieckiej dotyczące prywatnego oświadczenia ks. Tomasza Z.

2023-09-29 21:24

[ TEMATY ]

oświadczenie

Sosnowiec

red

W nawiązaniu do prywatnego oświadczenia ks. Tomasza Z. z 28 września 2023 r. Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że przyjmuje jego treść do wiadomości. Tekst oświadczenia zostanie włączony do materiału dowodowego komisji wyjaśniającej okoliczności zdarzenia w Dąbrowie Górniczej, jak również zostanie przekazany Prokuraturze.

Diecezja Sosnowiecka niezmiennie podtrzymuje wolę całkowitego wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych powstałego zgorszenia, zgodnie z przepisami prawa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Kadry z życia Faustyny

2023-10-01 10:00

[ TEMATY ]

Częstochowa

Dolina Miłosierdzia

św. Faustyna Kowalska

Sekretariat ds. Bożego Miłosierdzia

Czy na pewno znasz sekretarkę Bożego Miłosierdzia? Czy wiesz, z jakimi słabościami charakteru musiała się zmagać? Czy wiesz, jaką miała osobowość? Czy wiesz, co było dla niej najtrudniejsze w przyjęciu przesłania Jezusa Miłosiernego?

Jeśli nie, to zapraszamy do wspólnego przeżycia triduum przed wspomnieniem liturgicznym św. Faustyny Kowalskiej. W dniach 2-4 października spotykamy się o godz. 15.00 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie (Dolina Miłosierdzia). W programie Godzina Miłosierdzia oraz Msza św. z konferencją.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję