Reklama

Kościół

Biskupi Andrzej Przybylski i Piotr Turzyński modlili się o wyniesienie na ołtarze Wandy Malczewskiej

- Radom ma powody do dumy, że 24 lata swojego życia spędziła w tym mieście Sługa Boża Wanda Malczewska - mówił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, który celebrował Mszę świętą w kościele farnym w Radomiu. W koncelebrze uczestniczył bp Piotr Turzyński. Wierni modlili się o dar beatyfikacji mistyczki i wizjonerki z Radomia. Wspólna modlitwa była jednym z elementów trwającego w mieście Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Andrzej Przybylski opowiadał, że po pobycie w Radomiu Wanda Malczewska przeprowadziła się do swego ciotecznego brata, wielkiego patrioty – Jacka Siemieńskiego, który mieszkał w dworze w Żytnie. Została tam na kilkanaście lat. Miejscowi poznali ją jako uczynną Panią, która uczyła się w tym miejscu pielęgniarstwa. Przez te lata spędzone w Żytnie cały czas pomagała ubogim i dużo się modliła. Uczyła ubogie dzieci, czytała im i odwiedzała tamtejszych mieszkańców. Postrzegana była jako bardzo świątobliwa osoba. Tu w Żytnie, a potem w klasztorze św. Anny miała wizje mistyczne, miała stygmaty. W każdy piątek przeżywała Mękę Pańską. To tu na ziemi częstochowskiej Wanda Malczewska miała swoje objawienia, to tu widziała Matkę Bożą oraz Jezusa.

- Radom ma powody i do radości i do tego, żeby już teraz wierzyć, że ma jeszcze jeden taki kawałek wstawienniczy tam, w niebie. Ale to też jest zobowiązanie. Kiedy ma się kogoś takiego ważnego w rodzinie, kiedy się pochodzi z miasta i parafii, gdzie ktoś taki urodził się, wychowywał, przeżywał pierwsze doświadczenia, to jest też wielkie zobowiązanie, żeby nigdy o tym kimś nie zapomnieć, żeby opowiadać o historii jego życia, o jego duchowości, żeby jak ze źródła czerpać inspirację dla swojego życia. Dlatego bardzo wam dziękuję za pamięć o Wandzie Malczewskiej, dziękuję bp. Piotrowi, który jest wielkim ambasadorem modlitwy o jej beatyfikację i popularyzację jej myśli i jej dzieła - mówił bp Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po spotkaniu wszyscy obecni otrzymali książką "Wanda Malczewska - Miłość Boga i Ojczyzny" a wieczór uświetnił swoim śpiewem zespół "Cantus Miraculus" w składzie Robert Pluta, Otylia Sałek, Anna Wójcik i Łukasz Zaborowski.

Reklama

Wanda Malczewska (1822-1896) urodziła się w Radomiu w rodzinie ziemiańskiej. Po opuszczeniu w wieku 24 lat rodzinnego miasta mieszkała u krewnej w Klimontowie, w klasztorze w Przyrowie. Gdziekolwiek się znalazła, uczyła ubogie dzieci, katechizowała je, rozdawała modlitewniki. Najzdolniejszym pomagała kontynuować naukę. Była mistyczką, przeżywała Mękę Pańską, miała dar przewidywania przyszłości, pojednania osób skłóconych i rozeznawania powołań. Miała wizje wydarzeń z życia Jezusa, przewidziała też wiele faktów z dziejów Polski, jak zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. Zmarła w opinii świętości w Parznie, gdzie na plebanii spędziła ostatnie trzy lata życia jako rezydentka. Pochowana jest w tamtejszym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do jej grobu pielgrzymują wierni, będący w drodze do dwóch najsłynniejszych polskich sanktuariów maryjnych – na Jasną Górę i do Lichenia.

Proces beatyfikacyjny trwa już długo. Na przeszkodzie stanęły okupacja hitlerowska i czasy komunistyczne. W tym czasie zaginęły akta z zeznaniami 25 naocznych świadków. Odnaleziono je dopiero w 1962 roku. W 2006 roku Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności cnót Wandy Malczewskiej i odtąd przysługuje jej tytuł „czcigodnej sługi Bożej”. Brakuje jedynie potwierdzonego kanonicznie cudu, dokonanego za jej wstawiennictwem.

2023-10-11 19:38

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: Pragnijmy świętości!

– Przypominając sobie świętych patronów, którzy w orszaku niebieskim uwielbiają Pana, pragnijmy świętości. „Bądź święty” – to najpiękniejsza propozycja od Boga – mówił 1 listopada bp Andrzej Przybylski w homilii podczas Mszy św. w kaplicy na cmentarzu św. Józefa w Częstochowie

– Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli najszczęśliwszych i najbardziej spełnionych ludzi, nie jest potrzebna samym świętym. Nasza pamięć i modlitwa nic nie mogą im dodać – powiedział bp Przybylski, odwołując się do jednego z kazań św. Bernarda. – Ta uroczystość jest potrzebna nam, żyjącym. Bóg chce nas zapytać o najważniejsze pragnienie naszego życia – o pragnienie świętości. Czy my w ogóle jeszcze nosimy takie pragnienie? – pytał.

CZYTAJ DALEJ

Św. Aleksy Wyznawca. Żyjący z jałmużny żebrak

[ TEMATY ]

patron dnia

pl.wikipedia.org

Św. Aleksy Wyznawca

Św. Aleksy Wyznawca

Św. Aleksy Wyznawca był rzymianinem z bardzo zamożnej rodziny rzymskich patrycjuszów. Jego dom rodzinny znajdował się na Awentynie.

W dniu swego ślubu z Famijaną potajemnie udał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Jego żona, podobnie jak on, złożyła ślub dziewictwa. W Edessie był żebrakiem. Żył tam z jałmużny. Powrócił do Rzymu po 17 latach tułaczki.

CZYTAJ DALEJ

Papież na półkoloniach dla dzieci w Watykanie

2024-07-18 13:01

[ TEMATY ]

dzieci

wakacje

półkolonie

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek spotkał się z dziećmi uczestniczącymi w półkoloniach, które odbywają się w Watykanie. Organizowane są przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego i, w pięciu tygodniowych turnusach, bierze w nich udział ponad 250 dzieci pracowników tego najmniejszego państwa świata.

Ojciec Święty spotkał się z dziećmi wczesnym rankiem, kiedy upał nie był jeszcze zbyt dotkliwy. Obejrzał przestrzeń gier i zabaw przygotowaną na watykańskie wakacje, a następnie na jednym z boisk rozmawiał z uczestnikami półkolonii. Mówił m.in. o znaczeniu rodziców w ponawianiu świata i wspominał swoje wakacje spędzane u dziadków w Argentynie. Franciszek mówił też dzieciom o znaczeniu pojednania i radził: „Nigdy nie kładźcie się spać skłóceni”. Na zakończenie wraz z dziećmi papież wypuścił w niebo barwne balony, na których uwieczniono jego słowa: „Droga dziewczyno, drogi chłopcze: jesteś cenny w oczach Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję