Reklama

Kościół

Kard. Pizzaballa poświęcił Ziemię Świętą Niepokalanemu Sercu Maryi: Niech powróci pokój!

"Matko Boża i Matko nasza (...) kiedyś chodziłaś drogami naszej ziemi; prowadź nas teraz ścieżkami pokoju". To słowa z Aktu Poświęcenia Ziemi Świętej Niepokalanemu Sercu Maryi, wypowiedziane wczoraj, 29 października, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Palestyny, przez łacińskiego patriarchę Jerozolimy kard. Pierbattistę Pizzaballę. Kardynał odprawił Mszę św. w sanktuarium Deir Rafat, po której odbyła się tradycyjna procesja z ikoną Matki Bożej.

[ TEMATY ]

Izrael

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Twojemu Niepokalanemu Sercu uroczyście powierzamy i poświęcamy nas samych, nasz Kościół, całą ludzkość, narody Bliskiego Wschodu, a przede wszystkim lud Ziemi Świętej, który należy do Ciebie, ponieważ upiększyłaś go swoimi narodzinami, cnotami i boleściami, i stamtąd dałaś światu Odkupiciela. Spraw, aby wojna się skończyła i aby pokój rozprzestrzenił się na nasze miasta i wioski" - - powiedział kard. Pizzaballa w modlitwie skierowanej do Matki Bożej.

Patriarcha zaznaczył: „W tym czasie próby zwracamy się do Ciebie, ponieważ nas kochasz i znasz - ludzkość zboczyła ze ścieżki pokoju. Zapomniała o lekcjach wyciągniętych z tragedii niedawnej przeszłości, z ofiar milionów poległych w wojnach. „Pośród tajemnicy nieprawości, jaką jest zło i wojna - kontynuował - prowadź światowych przywódców i tych, którzy decydują o losie narodów, aby podejmowali decyzje zgodnie ze sprawiedliwością i prawdą oraz pracowali na rzecz wspólnego dobra".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Pizzaballa prosił Matkę Bożą, aby wskazała "mieszkańcom Twojej ojczyzny drogę braterstwa": "Pośród grzmotu broni przemień nasze myśli w pokój, a nasze miecze w lemiesze. Niech Twój matczyny dotyk ukoi tych, którzy cierpią i uciekają przed rakietami i bombami. Niech Twój matczyny uścisk pocieszy tych, którzy są ranni lub zmuszeni do opuszczenia swoich domów, tych, którzy stracili członków rodziny, zaginionych i uwięzionych" – powiedział patriarcha.

Reklama

W ostatniej prośbie stwierdził: "W tej godzinie, gdy ludy Ziemi Świętej zwracają się do Ciebie, Twoje serce bije współczuciem dla nich i dla wszystkich ludów zdziesiątkowanych przez wojnę, głód, niesprawiedliwość i ubóstwo. Niech dzięki Twojemu wstawiennictwu Boże miłosierdzie rozleje się na ziemi i niech łagodny rytm pokoju powróci, by naznaczyć nasze dni" - zakończył łaciński patriarcha Jerozolimy.

Sanktuarium NMP Królowej Palestyny znajduje się w Deir Rafat, położonym między Jerozolimą i Tel Awiwem. Klasztor założył w 1927 roku ówczesny łaciński patriarcha Jerozolimy abp Luigi Barlassina. W kompleksie sanktuarium znajduje się klasztor z kościołem, szkoła z internatem oraz dom sierot. Obiekt zaprojektował architekt i benedyktyn o. Mauritius Gisler (1855-1940).

Fasadę kościoła zdobi łaciński napis „Reginæ Palæstinæ” – Królowa Palestyny, a na dachu jest ustawiona sześciometrowej wysokości figura Matki Bożej. Od 2009 roku klasztorem opiekują się siostry z betlejemskiej wspólnoty monastycznej. Każdego roku w ostatnią niedzielę października

2023-10-30 11:48

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Pizzaballa: chrześcijanie w Gazie stracili wszystko. Dziś zbiórka

[ TEMATY ]

Izrael

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

O pomoc dla chrześcijan w Strefie Gazy apelował przed XV Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym kard. Pierbattista Pizzaballa. Łaciński patriarcha Jerozolimy połączył się z uczestnikami konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie. Wskazywał, że w Strefie Gazy, wśród 2 mln mieszkańców, żyje około tysiąca chrześcijan: katolików i prawosławnych. Ludzie są tam odcięci od żywności, wody i elektryczności. Chrześcijanie „mają zapewnione wszystko na ok. 10 dni" – dodał patriarcha.

„Prawie wszystkie mieszkające tam rodziny chrześcijańskie straciły dach nad głową, dlatego, jak sami rozumiecie, naszą największą troską jest zadbać o te rodziny, ale też po zakończeniu konfliktu zapewnić im dach nad głową” – podkreślił patriarcha.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowo długi rok szkolny. Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

2024-07-17 17:10

[ TEMATY ]

kalendarz

rok szkolny

Adobe Stock

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Będzie to wyjątkowo długi czas zajęć szkolnych. Uczniowie pójdą do szkoły 2 września 2024 r. a świadectwa odbiorą –  27 czerwca 2025 r. Wakacje zaczną się dopiero 28 czerwca i potrwają do 31 sierpnia 2025 r. Łącznie będzie 188 dni nauki szkolnej. Kiedy dokładnie wypadają przerwy i ferie w roku szkolnym 2024/2025? Przedstawiamy kalendarz na zbliżający się rok.

Początek i koniec

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2024-07-18 17:01

www.facebook.com/karmel.bosi

    „Niech kolejne już 26. czerneńskie spotkanie modlitewne stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności…” – napisał w zaproszeniu prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

    W najbliższą sobotę, 20 lipca Po raz 26 odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję