Reklama

Kościół

18 listopada: Ogólnopolska pielgrzymka muzyków kościelnych na Jasną Górę

XIV Ogólnopolska pielgrzymka muzyków kościelnych na Jasną Górę odbędzie się 18 listopada pod hasłem "Wierzę w jeden, święty, powszechny, apostolski Kościół" – poinformował krajowy duszpasterz muzyków kościelnych o. paulin dr Nikodem Kilnar.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Kilnar zaznaczył, że pielgrzymka jest czasem dziękczynienia Bogu za życie, doświadczenie jego obecności i za dar powołania.

"Będziemy także polecać Bożemu miłosierdziu zmarłych muzyków kościelnych, organistów, dyrygentów, chórzystów, kompozytorów oraz instrumentalistów" – powiedział ojciec Kilnar w komunikacie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał, że "wiara jest obecna nie tylko w nastrojach i przeżyciach religijnych, ale przede wszystkim w myśleniu i w działaniu, w codziennej pracy, w zmaganiu się ze sobą, w życiu wspólnotowym i w apostolstwie, ponieważ sprawia ona, że nasze życie jest przeniknięte mocą samego Boga". Cytując papieża Benedykta XVI krajowy duszpasterz muzyków kościelnych dodał, że "wiara może zawsze doprowadzić nas na nowo do Boga, nawet gdy wyrządza nam krzywdę nasz własny grzech".

Reklama

Do udziału w XIV ogólnopolskiej pielgrzymce muzyków kościelnych na Jasną Górę zaproszono dyrygentów, organistów, chóry, schole liturgiczne, kantorów i zespoły wokalno-instrumentalne.

W programie pielgrzymki będzie m.in. liturgia pokutna, podczas której śpiew poprowadzi chór Stabat Mater z sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym pod dyr. Jacka Hyżnego i chór Canto z Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku pod dyr. Mariana Szczepańskiego.

Konferencję "Qui bene cantat, bis orat (Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli – PAP). W trosce o duchowy kształt śpiewu w liturgii" wygłosi ks. dr Janusz Drewniak.

Mszy św. o godz. 13.30 w bazylice jasnogórskiej będzie przewodniczył bp Piotr Greger.

Pielgrzymkę organizują: krajowy duszpasterz muzyki kościelnej, Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych, Federacja Caecilianum i Polska Federacja Pueri Cantores. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2023-11-05 07:06

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja: "Tyś naszą Hetmanką" Drogi do niepodległości

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

konferencja

Magda Nowak/Niedziela

„Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości” – to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która trwać będzie od 6 do 8 grudnia br. na Uniwersytecie Humanistycznym w Częstochowie oraz na Jasnej Górze.

Celem konferencji jest przypomnienie, jak wielki wkład w odzyskanie niepodległości miała Jasna Góra – nasze narodowe sanktuarium. Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało wielu wybitnych prelegentów świata nauki, zarówno świecki jak i duchownych, z kraju i z zagranicy. Konferencji towarzyszyć będą wydarzenia artystyczne m.in. uroczysty koncert symfoniczny w wykonaniu Rafała Blechacza, wybitnego pianisty, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

CZYTAJ DALEJ

Z Helu na Jasną Górę - 25 lipca rusza najdłuższa polska pielgrzymka

2024-07-18 07:19

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymki 2024

Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

W ciągu 19 dni przejdą 640 km - już za niedługo wyruszy z Helu 43. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. To najdłuższy w Polsce szlak pątniczy do narodowego sanktuarium, dlatego uczestnicy wyprawy maszerują w tempie szybszym niż pątnicy z innych miast. Pielgrzymi wyruszą tradycyjnie, 25 lipca z kościoła Bożego Ciała na Helu, a do Częstochowy dotrą 12 sierpnia. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania i tematem rozważań podczas drogi będą słowa: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".

"Mam nadzieję, że owocem tegorocznego pielgrzymowania będzie odkrycie swojego miejsca i powołania w Kościele oraz wzięcia odpowiedzialności za całą wspólnotę" - powiedział KAI kierownik pielgrzymki ks. Robert Jahns. - Temat "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" ma nas obudzić i uświadomić każdemu uczestnikowi pielgrzymki, że jest ważna częścią Kościoła oraz, że ta obecność ma być nie bierna lecz aktywna i zaangażowana" - dodał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2024-07-18 17:01

www.facebook.com/karmel.bosi

    „Niech kolejne już 26. czerneńskie spotkanie modlitewne stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności…” – napisał w zaproszeniu prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

    W najbliższą sobotę, 20 lipca Po raz 26 odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję