Reklama

Niedziela w Warszawie

Prestiżowe wyróżnienie dla Janusza Rosikonia

Janusz Rosikoń – wybitny artysta fotografik – został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, które wręczył artyście podczas uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego sekretarz stanu dr Jarosław Sellin.

2023-11-17 09:13

[ TEMATY ]

Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Janusz Rosikoń

Danuta Matloch/MKiDN

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce. Od ponad pół wieku w wyszukanej artystycznie formie dokumentuje ważne wydarzenia naszej historii, portretuje indywidualności życia publicznego oraz przybliża widzom zwłaszcza religijny wymiar naszej konsystencji. Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając nam wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób - mówił minister Sellin, uzasadniając przyznanie wysokiego wyróżnienia Januszowi Rosikoniowi, podkreślając, że zdjęcia artysty przypominają często swoją kompozycją wybitne dzieła malarskie.

- Janusz Rosikoń stworzył też nowy na polskim rynku wydawniczym gatunek bogato ilustrowanych, wyrafinowanych edytorsko książek, które doczekały się kilkudziesięciu wydań zagranicznych, przetłumaczonych łącznie na 9 języków. Jego wystawy fotograficzne, pokazywane w kilkunastu krajach, od lat promują na świecie wartości chrześcijańskie oraz polską kulturę narodową - dodał minister Sellin, podkreślając, że sam jest „szczęśliwym posiadaczem wielu dzieł, albumów pana Janusza Rosikonia, zwłaszcza tych stworzonych wspólnie z Grzegorzem Górnym”.

Po odebraniu wyróżnienia Janusz Rosikoń podziękował za „dostrzeżenie moich prac”.

- „Gloria Artis” to medal niezwykły, medal szczególnie ceniony w środowiskach artystycznych. Od 30 lat fotografuję naszą cywilizację i korzenie jej znaczenia dla współczesnego świata. Fotografia o tematyce chrześcijańskiej nie jest specjalnie ceniona, szczególnie w dzisiejszym świecie. Trochę jest z boku, i dlatego było dla mnie wielką niespodzianką dostrzeżenie mojej fotografii - mówił artysta. Podkreślił, że w pierwszych latach stanu wojennego zastanawiał się nad zmianą zawodu, ponieważ był bez pracy.

- Tylko stanowcze „nie” mojej żony Grażyny spowodowało, że pozostałem fotografem. Bardzo Ci za to dziękuję - powiedział Janusz Rosikoń, zwracając się do swojej małżonki. Podziękował także Grzegorzowi Górnemu, z którym wspólnie wydał kilkanaście bogato ilustrowanych książek, poświęconych źródłom chrześcijaństwa oraz chrześcijańskiemu dziedzictwu kulturowemu i duchowemu.

Reklama

Podróże z nim, praca z nim, są dla mnie niezwykłą inspiracją artystyczną - podkreślał fotograf.

Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce, który od ponad pół wieku w artystycznej formie dokumentuje otaczającą nas rzeczywistość, portretuje wybitne indywidualności życia publicznego oraz przybliża widzom religijny wymiar egzystencji. Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób. Niektóre z jego prac, prezentujące sceny zbiorowe, portrety lub krajobrazy, przypominają kompozycją wybitne dzieła malarskie. Utrwalał takie wydarzenia, jak m.in. słynny gest Willy’ ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta, wizytę Teda Kennedy’ego w Warszawie czy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Jego wystawa fotograficzna „Madonny Europy” była prezentowana w ponad 70 miastach w Polsce, w tym w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich i w Sejmie RP, oraz w 20 miastach amerykańskich, m.in. na uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, w Dayton, Pensylwanii, w Nowym Jorku, a także w Toronto, Paryżu, Wilnie i na Malcie.

Janusz Rosikoń jest również autorem i współautorem ponad 30 książek. Kilkanaście z nich zostało wydanych w wielu wersjach językowych i ukazało się w jedenastu krajach.

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

2023-11-29 19:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek nadal ma stan zapalny w płucach, któremu towarzyszą trudności oddechowe; bierze antybiotyk i nie ma gorączki - poinformowało w środę wieczorem watykańskie biuro prasowe. Dzień wcześniej z powodu choroby odwołano jego podróż na konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Watykan zaznaczył też, że stan prawie 87-letniego papieża jest stabilny.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: obchody 800-lecia reguły franciszkańskiej

2023-11-30 17:32

[ TEMATY ]

Rzym

franciszkanie

franciszkanie.pl

W bazylice św. Jana na Lateranie odbyły się wczoraj uroczyste obchody 800-lecia reguły franciszkańskiej. To właśnie w tym miejscu 29 listopada 1223 roku papież Honoriusz III bullą „Solet annuere” zatwierdził oficjalnie regułę braci zwanych „Pokutnikami z Asyżu”. „To dla nas moment dziękczynnej modlitwy i powrotu do naszych korzeni” - powiedział Radiu Watykańskiemu brat Marco Moroni, kustosz generalny Świętego Konwentu św. Franciszka w Asyżu.

Zakonnik podkreślił, że tego dnia w klasztorach na całym świecie franciszkanie zwyczajowo odnawiają swoje śluby. „To dla nas przypomnienie o pragnieniu pójścia za Jezusem według wskazań reguły przygotowanej przez Biedaczynę z Asyżu, która oddaje i mocno naznacza franciszkańskiego ducha” - stwierdził brat Marco Moroni.

CZYTAJ DALEJ

Stacja Miłosierdzie

2023-11-30 21:37

Mateusz Dankowski

Kaplica Adoracji na Dworcu Głównym będzie od 4 grudnia także miejscem spowiedzi.

Kaplica Adoracji na Dworcu Głównym będzie od 4 grudnia także miejscem spowiedzi.

Kaplica na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu stanie się w czasie Adwentu miejscem spowiedzi. W konfesjonale zasiądą m.in. wrocławscy biskupi i cenieni spowiednicy.

Podczas Adwentu Kaplica na Dworcu Głównym PKP będzie nie tylko miejscem adoracji, ale także spowiedzi świętej. Od 4 grudnia do 23 grudnia codziennie w godzinach 20-22 będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. W konfesjonale zasiądą m.in. bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga, ks. Aleksander Radecki, ks. Paweł Cembrowicz, ks. Jakub Bartczak czy ks. Łukasz Romańczuk, redaktor odpowiedzialny za Niedzielę Wrocławską. Dzięki ks. Tomaszowi Filinowiczowi będzie w poniedziałki możliwość spowiedzi dla osób głuchoniemych, a o. Martin Buntov we wtorki będzie spowiadał także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję