Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie

- Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie. Jest to jedno wielkie dzieło miłości, miłości miłosiernej, by pomagać dzieciom wzrastać w łasce u Boga i u ludzi - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. dziękczynnej za 5-lecie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Rabce-Zdroju.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny ks. Piotr Iwanek witając abp. Marka Jędraszewskiego i dziękując mu za modlitwę przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „w wychowaniu chodzi o to, aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem”.

Do tych słów w czasie homilii nawiązał metropolita krakowski dodając, że człowiek staje się bardziej człowiekiem, kiedy ma uporządkowany system wartości, czyli wtedy, kiedy na jego szczycie jest Pan Bóg. Podkreślił, że człowiek staje się człowiekiem, kiedy może Pana Boga poznawać i kochać, czyli miłością odpowiadać na Jego miłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przyczyniać się do tego, żeby dzieci i młodzież wzrastały w łasce u Boga i u ludzi, żeby wzrastały w swoim człowieczeństwie - wskazał arcybiskup na fundamentalne zadanie szkoły katolickiej. Zaznaczył, że ukoronowaniem zdobywanej w szkole wiedzy jest poznanie Boga, z którego powinny wypływać uczynki miłości będące odpowiedzią na Bożą miłość względem człowieka.

Reklama

Odnosząc się do fragmentu z Księgi Mądrości, metropolita zwrócił uwagę, że człowiek mądry to ten, który poznając świat zmysłami stawia sobie pytanie o źródło i przyczynę istnienia świata, a odpowiedzi odnajduje w Bogu. Arcybiskup zachęcał też mieszkańców Rabki-Zdroju, aby wysławiali Boga za niezwykłe cuda natury, jakimi są góry.

Podając przykład patronki dzisiejszego dnia - św. Elżbiety Węgierskiej metropolita wskazał na wzór służby drugiemu człowiekowi, która była wyrazem miłości do Boga. Przypomniał, że w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wzywał do „wyobraźni miłosierdzia”. Arcybiskup zaznaczył, że Ojciec Święty nazywał wówczas miłosierdziem nie tylko materialną pomoc ubogim, ale także wspieranie zagubionych i uzależnionych, towarzyszenie samotnym, a przede wszystkim pokazywanie Boga, jako dobrego ojca, który nas kocha. - Nie ma wspanialszego daru miłosierdzia, które możemy przekazać, jak to, żeby nauczyć ludzi o Bogu, który nas kocha - mówił abp Marek Jędraszewski dodając, że człowiek wypełniający Boże przykazania jest wewnętrznie silny, wzrasta w swoim człowieczeństwie, ma poczucie sensu własnego życia.

- Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie - powtórzył arcybiskup. - Jest to jedno wielkie dzieło miłości, miłości miłosiernej, by pomagać dzieciom wzrastać w łasce u Boga i u ludzi - dodawał dziękując za Katolicką Szkołę Podstawową w Rabce-Zdroju i modlił się o to, aby przynosiła owoce dla dzieci, wychowawców i rodziców.

2023-11-17 13:58

Ocena: +3 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski wskazuje młodym św. Jana Chrzciciela jako wzór pokory i jednoznaczności zawartej w Ewangelii

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

Bartolomeo Veneto, „Jan Chrzciciel”

Abp Marek Jędraszewski udzielił sakramentu bierzmowania w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Olszanicy. Wskazał młodzieży św. Jana Chrzciciela jako wzór pokory i jednoznaczności zawartej w Ewangelii.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że chrześcijanie wpatrzeni w Chrystusa, otwarci na łaski Ducha Świętego, starają się żyć zgodnie z Jego Ewangelią. Ale jest pewien wyjątek. Jest nim patron dzisiejszego dnia – św. Jan Chrzciciel, który nie szedł za Chrystusem – on Go poprzedzał. Całego jego życie było zapowiedzią przyjścia, a potem nauczania Mesjasza. Pierwszym znakiem zapowiadającym przyjście Chrystusa było cudowne poczęcie św. Jana, a później okoliczności, które towarzyszyły jego narodzeniu. Dorosły już Jan, zapowiadając przyjście Chrystusa wzywał lud do przygotowania się na to wydarzenie, przez pokutę i nawrócenie. Gdy Jezus przyszedł nad Jordan, Jan nazwał Go Barankiem Bożym. Niektórzy jego uczniowie poszli za Chrystusem, a on sam usunął się w cień, aby ludzie słuchali już tylko nauczania Syna Bożego i żyli według Jego Ewangelii. Usuwając się w cień nie przestał być znakiem sprzeciwu, zwłaszcza dla możnych tego świata. Upominając króla Agryppę podkreślał, że także najważniejsi ludzie w państwie muszą żyć zgodnie z Dekalogiem. W życiu Jana pojawiły się też wątpliwości, co do mesjańskiej roli Jezusa, bo jak inni Żydzi oczekiwał wyzwolenia Izraela spod rzymskiej okupacji. Wówczas otrzymał odpowiedź, że to właśnie w Jezusie wypełniają się wszystkie mesjańskie proroctwa. Metropolita krakowski zaznaczył, że swoją śmiercią Jan zapowiedział śmierć Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Kaznodzieja i opiekun ubogich

Niedziela Ogólnopolska 29/2023, str. 18

[ TEMATY ]

Św. Szymon z Lipnicy

pl.wikipedia.org

Św. Szymon z Lipnicy

Św. Szymon z Lipnicy

Ten święty bernardyn był wiernym synem duchowym św. Franciszka z Asyżu.

W 1457 r. wstąpił do bernardynów, których 4 lata wcześniej św. Jan Kapistran sprowadził do Polski i założył ich pierwszy klasztor w Krakowie. Szymon złożył śluby zakonne w 1458 r. W Krakowie odbywał swoje studia teologiczne i po 1460 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Piastował ważne funkcje w zakonie. Został wybrany gwardianem konwentu w Tarnowie, pełnił także urząd kaznodziei w Krakowie. Został również wybrany, aby jako delegat prowincji polskiej uczestniczyć w uroczystościach przeniesienia relikwii św. Bernardyna do nowego kościoła ku jego czci w Akwilei (1472). W 1474 r. został dyskretem, czyli delegatem na kapitułę generalną w Pawii. Bardzo ważnym dla niego duchowym wydarzeniem była pielgrzymka do Ziemi Świętej (1478/1479). Zmarł, posługując chorym podczas zarazy w Krakowie 18 lipca 1482 r. Podczas jego kanonizacji 3 czerwca 2007 r. Benedykt XVI ukazał go jako „wzór chrześcijanina, który – zainspirowany duchem Ewangelii – gotów jest oddać życie za braci”. Nazwał go „świadkiem Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu”. „Przepełniony był miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci” – powiedział Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Ursula von der Leyen osiągnęła szczyty hipokryzji. PiS przeciw kandydaturze Niemki

2024-07-18 13:32

[ TEMATY ]

Konferencja prasowa

Ursula von der Leyen

Prawo i Sprawiedliwość

EKR

Łukasz Brodzik

Konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości w Strasburgu

Konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości w Strasburgu

Prawo i Sprawiedliwość, które działa w ramach grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, krytycznie odniosła się do kandydatury Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Jak podkreślali europosłowie PiS, jest ona twarzą tego stanu, w jakim dzisiaj jest Europa. Politycy podkreślali, że szaleństwo związane z Zielonym Ładem i centralizacją skutkuje tym, że ludziom żyje się zdecydowanie gorzej, a firmy uciekają z Europy. Prawo i Sprawiedliwość zarzuciło von der Leyen przede wszystkim szczyty hipokryzji i pozatraktatowe, bezprawne ingerencje w politykę wewnętrzną państw członkowskich - m.in. Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję