Reklama

Francja

Papieskie przesłanie na 97. sesję Francuskich Tygodni Społecznych

„Dziś bardziej niż kiedykolwiek rozumiemy wagę ekologii integralnej, zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka, który jednocześnie odnosi się do kryzysów społecznych i ekologicznych i zaleca, abyśmy nie rozdzielali tego, co jest ze sobą ściśle powiązane” - takie przesłanie otrzymali z Watykanu uczestnicy 97. sesji Francuskich Tygodni Społecznych. Obradują oni w dniach 24-26 listopada na Uniwersytecie Katolickim w Lyonie.

[ TEMATY ]

papież

Francja

przesłanie

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W imieniu papieża kard. Pietro Parolin zwrócił uwagę, że w adhortacji apostolskiej „Laudate Deum” Franciszek zauważył, iż choć osobiste zaangażowanie w ochronę stworzenia stanowi istotny aspekt życia chrześcijańskiego, o ile świadczy o wierze w Boga Stwórcę i przyczynia się do kształtowania kultury poszanowania środowiska, to jednak nie wystarczy, aby uporać się z kryzysem klimatycznym obecnie doświadczamy. Konieczne jest zarówno zaangażowanie polityków, jak i oddolna mobilizacja różnych aktorów społecznych.

Konkretną propozycją w poszukiwaniu nowych form współpracy staje się - w świetle encykliki „Fratelli tutti” - zaproszenie do budowania społeczeństwa ożywionego uczuciami przyjaźni i braterstwa. „W tym sensie zbliżający się udział Ojca Świętego w COP 28 w Dubaju jest świadectwem jego zaangażowania, które zachęca wszystkich katolików do przewidywalnej i zdecydowanej mobilizacji w sferze społecznej” - pisze sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, tłumacząc, że wiara „nie oddziela, ale mocniej wiąże uczniów Pana z losem ludzkości, wszystkich istot żywych i wspólnego domu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-11-24 17:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie przesłanie na jubileusz 300-lecia koronacji Jasnogórskiego Obrazu

Papież Franciszek skierował specjalne przesłanie na jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Papieskie wideo-orędzie odtworzono na rozpoczęcie Mszy św. koncelebrowanej teraz na jasnogórskim szczycie, stanowiącej najważniejszy punkt jubileuszowego świętowania.

„Jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce; oznacza to, że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą” - powiedział Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Św. Szymon z Lipnicy

[ TEMATY ]

święty

www.bernardyni.pl

Młodość i droga do kapłaństwa

Św. Szymon urodził się w miejscowości Lipnica, zwanej dzisiaj Lipnicą Murowaną (koło Bochni). Przyszedł na świat między 1435 a 1440 r. Jego rodzice Anna i Grzegorz byli średnio zamożni, należeli do niższej warstwy mieszczańskiej. Byli ludźmi głębokiej wiary. Szymon już w domu rodzinnym wzrastał w atmosferze życia chrześcijańskiego i otrzymał dobre wychowanie religijne. Źródła pisane podkreślają, że od dzieciństwa wykazywał wyjątkową pobożność.

CZYTAJ DALEJ

USA: odnowa Kościoła przez Eucharystię

2024-07-18 18:40

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest rozpoczęty wczoraj Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens.

Podkreślił, że odnowa Kościoła oparta na Eucharystii zdaje egzamin. Episkopat zainicjował ten proces przed dwoma laty, najpierw na szczeblu diecezjalnym, a potem przez cały ubiegły rok w parafiach, małych grupach. Była to ewangelizacja ludzi, którzy choć są katolikami nie zawsze zdają sobie sprawę, czym jest Eucharystia - mówi bp Cozzens. Pierwszym owocem tych starań jest trwający do niedzieli w Indianapolis kongres. Ponad 50 tys. wiernych codziennie uczestniczy tam we Mszy, adoracjach i katechezach. Wcześniej od 17 maja z czterech stron Stanów Zjednoczonych zmierzała do Indianapolis pielgrzymka z Najświętszym Sakramentem. Przebyto w sumie ponad 10 tys. km. Na różnych etapach uczestniczyło w niej 100 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję