Reklama

Niedziela Wrocławska

Będą doradzać biskupom w sprawach rodziny

Podczas 396. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze do grona konsultorów Rady ds. Rodziny powołani zostali Roksana i Andrzej Cwynar z archidiecezji wrocławskiej.

Archiwum Fundacji dla rodziny

Roksana i Andrzej Cwynar

Roksana i Andrzej Cwynar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pastwo Cwynar są małżeństwem od 22 lat, z trójką dzieci mieszkają w Oławie. Od lat wspierają małżeństwa i rodziny, a w roku 2017 założyli Fundację dla rodziny. Będą drugim małżeństwem – obok Małgorzaty i Tomasza Kasprowiczów, krajowej pary Domowego Kościoła – które doradza i angażuje się w działania KEP dotyczące rodzin.

– Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ale i wyzwanie do działania. Będziemy chcieli się wsłuchiwać w różne organizacje i małżeństwa działające na rzecz rodzin i być ich głosem w Radzie ds. Rodziny. Przekazywać, co mówią inne małżeństwa, organizacje działające w Kościele, czego brakuje, czego potrzeba. I dzielić się naszym wieloletnim doświadczeniem – mówi Andrzej Cwynar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Małżeństwo Cwynar od dziesięciu lat służy rodzinom m.in. poprzez organizację wyjazdów rodzinnych połączonych z rekolekcjami i odpoczynkiem, randki małżeńskie, biwaki ojca z dzieckiem. Mają dobre merytoryczne przygotowanie do tego, aby doradzać w sprawach rodzin - oboje są absolwentami Podyplomowych Studiów Nauk o Rodzinie. Andrzej dodatkowo jest nauczycielem Naturalnych Metod Planowania Rodziny oraz trenerem tato.net.

– W 2017 roku założyliśmy Fundację dla rodziny. Nasza działalność ewaluuje i od kilku lat skupiamy się na trzech głównych filarach: biwak ojca i syna oraz biwak ojca i córki, a od ubiegłego roku także biwak z nastolatkiem; tygodniowe wyjazdy małżonków na dialogi, z opieką dla dzieci; trzecia rzecz to rekolekcje online „Finanse po Bożemu” prowadzone na podstawie Kursu Finansowego Crown. Oczywiście jest również cała masa innych działań – wylicza Andrzej Cwynar. Małżeństwo najpierw organizowało wydarzenia formacyjne, a obecnie bardziej skupia się na warsztatach, konferencjach i różnych inicjatywach wspierających rodziny. – Fundacja pomaga wzmacniać relacje w rodzinach. Pokazujemy ludziom, że można to osiągnąć, że warto zawalczyć o rodzinę i że są na to sprawdzone sposoby – tłumaczy jej założyciel i prezes. I dodaje: – Chcemy tworzyć środowiska wzrostu dla rodziny, chcemy tworzyć przestrzeń wzrostu. I pokazywać, że są wypracowane metody rozwiązywania różnych trudności, kryzysów.

Reklama

Andrzej Cwynar podkreśla, jak ważne jest budowanie dobrych relacji w rodzinie: – Mamy swoje zawołania w Fundacji, jednym z nich jest „ważniejsza relacja niż racja”. Gdy rodziny zwracają się do nas po pomoc, często pytają, co zrobić, jakie wprowadzić zasady? Odpowiadamy, by nie wprowadzać zasad, jeśli nie ma relacji. Najpierw trzeba odbudować relacje, to jest podstawa. Wiemy oczywiście, że to nie jest łatwe. W naszym małżeństwie ciągle o to walczymy, zmagamy się, doświadczamy tego trudu. Ale tę walkę warto podjąć. Razem z ks. Teodorem Sawielewiczem napisaliśmy „Zeszyt walki duchowej dla małżonków”, są tam propozycje zadań, ćwiczeń, które mają na celu zbudowanie relacji. Czas, uwaga, modlitwa – tego warto się trzymać.

Patrząc z perspektywy lat wspierania małżeństw, wskazuje, że współczesna rodzina bardzo cierpi na brak czasu. – Myślę, że rodzinom brakuje najmocniej czasu i zaangażowania. Każda głęboka relacja wymaga czasu, czy to z osobą boską czy ludzką ten czas jest konieczny. Dzisiaj social media bardzo walczą o nasz czas, naszą uwagę. Mimo, że większość jest bezpłatnych, nie znaczy, że są bezkosztowe. To kosztuje czas naszej rodziny – mniej czasu dla żony, mniej czasu dla dzieci i zaczyna psuć się relacja. Jeśli dzisiaj dziecko spędza średnio przed elektroniką sześć i pół godziny, to pytanie ile czasu spędza na rozmowie z ojcem? Czasu „jeden na jeden”. Jeśli dziecko w pełnym skupieniu na grze, na telefonie spędza kilka godzin, to ile czasu pełnej uwagi spędza z mamą? Ile jest spojrzeń w oczy, rozmów, wspólnych działań? – zwraca uwagę Andrzej Cwynar.

Zachęca, by rodziny szukały wsparcia i pomocy: – Nie musi to być nasza Fundacja. W Kościele jest wiele wspaniałych wspólnot, organizacji, które pomagają rodzinom, które wzmacniają małżonków. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.dlarodzin.eu, by poczytać kilkaset świadectw małżonków, rodziców, poznać historie uczestników naszych wydarzeń. A przede wszystkim do skorzystania z naszych inicjatyw. 

2023-11-30 20:16

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie odprawiono Mszę św. w intencji przyjaciela i współpracownika Jana Pawła II

2024-02-23 08:46

[ TEMATY ]

wspomnienia

Włodzimierz Rędzioch

Rok temu, 20 lutego 2023 r. zmarł w Rzymie prof. Stanisław Grygiel, przyjaciel i bliski współpracownik Jana Pawła II. Poznali się w 1958 r. – Grygiel pisał pracę doktorską pod kierunkiem Karola Wojtyły na KUL. Później, w Krakowie kard. Wojtyły, Grygiel był przez wiele lat redaktorem miesięcznika Znak.

Na prośbę Papieża przyjechał z całą rodziną do Rzymu, gdzie w latach 1980-83 był dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej. Następnie wykładał na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, był współzałożycielem oraz profesorem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Sprawował również funkcję konsultora Papieskiej Rady ds. Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko: Parafia nie może zamykać oczu i serca na obcokrajowców i uchodźców

2024-02-23 20:10

[ TEMATY ]

uchodźcy

parafia

bp Krzysztof Zadarko

Karol Porwich/Niedziela

- Parafia nie może zamykać oczu i serca na obcokrajowców i uchodźców - mówi delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji, bp Krzysztof Zadarko. - Wspólnoty nieprzeżywające troski o migrantów, tracą szansę spotkania z Bogiem - dodaje. „Bóg idzie ze swoim ludem” - to temat 110. Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców. Dzień ten będzie obchodzony w niedzielę 29 września 2024 r.

Do tematu Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców odniósł się w rozmowie z KAI delegat KEP ds. Imigracji. Wskazał, że w tegorocznym zawołaniu chodzi o uwypuklenie niezmienności miłości miłosiernej, polegającej na okazywaniu gościnności tym, którzy do nas przychodzą z różnych stron, religii i kultur.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo po 2 latach od wybuchu wojny: Jutra może nie być

2024-02-24 05:00

[ TEMATY ]

świadectwo

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Śni mi się, że wróciłam do domu, na Ukrainę, tam, gdzie mieszkają rodzice. Bawię się z dziećmi i leci jakaś rakieta. Chcę uciekać, ale nie daję rady, zostaję więc w mieszkaniu, przytulam dzieci i ta rakieta wybucha. I budzę się, patrząc, gdzie jestem. Sprawdzam – jest dywan, ściana, kanapa, nie ma krwi. Jestem w Polsce. Podnoszę koc i sprawdzam, czy z dziećmi wszystko w porządku – mówi Iwanka z Kijowa.

Mijają dwa lata od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Zdążyliśmy się już trochę do tego przyzwyczaić, czas przytłumił naszą czujność i wrażliwość; A dramaty konkretnych ludzi nadal takie same. Umawiam się na spotkanie z Iwanką z Kijowa, młodą kobietą, mamą dwóch chłopców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję