Czterodniową wizytę w Rzymie rozpoczyna dziś drugi co do ważności hierarcha Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Patriarcha-katolikos Cylicji Aram I, rezydujący w Antelias koło stolicy Libanu Bejrutu, jest zwierzchnikiem Ormian na Bliskim Wschodzie. Pełni ten urząd od 19 lat. Był już w Wiecznym Mieście dwukrotnie, spotykając się kolejno z Janem Pawłem II i z Benedyktem XVI.
Program jego obecnej wizyty obejmuje modlitewne spotkanie z Papieżem Franciszkiem w czwartek 5 czerwca oraz odwiedzenie Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i innych dykasterii Kurii Rzymskiej. Aram I uda się też na grób św. Piotra w bazylice watykańskiej i będzie się modlił na jej północnym dziedzińcu przy monumentalnej figurze św. Grzegorza Oświeciciela, apostoła Armenii z przełomu III i IV wieku. Przed niecałym miesiącem, 8 maja, z Ojcem Świętym spotkał się najwyższy zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Karekin II, patriarcha-katolikos Eczmiadzynu w Armenii.
Franciszek przyjął 18 listopada w jednym z pomieszczeń Auli Pawła VI w Watykanie prezydenta Senegalu - Macky'ego Salla, który następnie rozmawiał także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i podsekretarzem stanu ds. stosunków z państwami abp. Dominique Mambertim.
Ogłoszony po rozmowie komunikat watykańskiego Biura Prasowego stwierdza, że "w toku rozmów podkreślono serdeczne więzi istniejące między Stolicą Apostolską a Senegalem, uwypuklając m.in. ważny wkład, jaki Kościół wnosi w dziedzinach oświaty i służby zdrowia, jak również wielkoduszne i cenione zaangażowanie na rzecz pokoju i pojednania narodowego". Wymieniono też poglądy na tematy międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem bieżącej sytuacji kryzysowej w tym regionie - czytamy w oświadczeniu Biura Prasowego.
Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?
Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
Movieguide®, CC BY-SA . /licenses/by-sa/.>, via Wikimedia Commons
Jonathan Roumie
Amerykański aktor grający Jezusa w serialu „The Chosen” (Szukając Boga), 50-letni Jonathan Roumie, jest zachwycony wyborem rodaka Amerykanina na papieża. „Kiedy wybrano Leona XIV, płakałem, bo nigdy nie myślałem, że zobaczę amerykańskiego papieża” - powiedział Roumie w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie. To „ogromny zaszczyt” być w Watykanie, cieszy się katolik, który ma się spotkać z urodzonym w Chicago papieżem Leonem XIV w ramach środowej audiencji ogólnej 25 czerwca. Zdaniem amerykańskiego aktora „pontyfikat papieża Leona jest niezwykły z wielu powodów”. Cudownie jest komunikować się z przedstawicielem Chrystusa na ziemi w swoim ojczystym języku. „To powala na ziemię” - stwierdził.
Podziel się cytatem
Okazją do rozmowy z dziennikarzami była prezentacja piątego sezonu serialu „The Chosen”, zapowiedzianego na lipiec. Serial opowiada historię życia Jezusa, jego matki Marii, uczniów i Marii Magdaleny. Jeszcze kilka dni temu ekipa filmowa kręciła w Materze w południowych Włoszech, w tym Ostatnią Wieczerzę i Ukrzyżowanie. Również przyszłe sezony będą skupiać się na Zmartwychwstaniu. Serial został przetłumaczony na około 50 języków i ogląda go rocznie około 300 milionów osób.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.