Reklama

Świat

Bezprecedensowy szczyt G4

[ TEMATY ]

modlitwa

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Znamy szczyt G8 czyli „Grupy 8” najbardziej wpływowych osób świata. Tymczasem w niedzielę 8-go czerwca w Watykanie spotyka się G4 czyli „Grupa 4” liderów religijnych i społecznych, aby modlić się o pokój na Bliskim Wschodzie.

W grupie G4 są prezydenci Izraela i Autonomii Palestyńskiej: Shimon Peres i Mahmoud Abbas oraz duchowy zwierzchnik prawosławia patriarcha Bartłomiej i papież Franciszek.

Wieczorem, po godz. 18 papież przywita gości w Domu Świętej Marty, gdzie zamieszkał również patriarcha Bartłomiej. Około godziny 19 przewidziana jest wspólna modlitwa. Wyznawcy trzech religii monoteistycznych będą modlili się w porządku chronologicznym, a więc żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. Jak powiedział jeden z organizatorów spotkania o. Pierbattista Pizzaballa: „Nie modlimy się razem, ale jesteśmy razem, aby się modlić,” ponieważ każda z religii ma swoją tradycję modlitewną.

Reklama

W delegacjach nie będzie polityków, ale przedstawiciele społeczeństwa zamieszkującego Izrael i Autonomię Palestyńską. Tak więc w delegacji palestyńskiej będą muzułmanie i chrześcijanie, a w delegacji izraelskiej znajdą się nie tylko wyznawcy judaizmu, ale też chrześcijanie, muzułmanie. W związku z tym, że modlitwa przekracza granice państwowe i terytorialne, to podczas modlitwy wyznawców islamu będą się łączyć nie tylko członkowie delegacji palestyńskiej, ale także muzułmanie z delegacji izraelskiej. Podobnie podczas modlitwy chrześcijan, będą łączyć się chrześcijanie zarówno z delegacji izraelskiej jak i palestyńskiej.

Po modlitwie, prezydenci Izraela i Autonomii Palestyńskiej wraz z patriarchą Bartłomiejem i papieżem Franciszkiem, przejdą do pobliskiego budynku Akademii Sztuk na spotkanie prywatne, bez udziału dziennikarzy.

Z Europejskiego punktu widzenia to historyczne spotkanie można porównać z wołaniem Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!” oraz z modlitwą w okresie Solidarności i późniejszymi losami Europy, w której runął mur i żelazna kurtyna. Temu spotkaniu zaś towarzyszy modlitwa na wszystkich kontynentach.

W wigilię szczytu G4 papież Franciszek napisał na tweeterze: „Modlitwa może wszystko. Posłużmy się nią, by zapanował pokój na Bliskim Wschodzie i w całym świecie”.

2014-06-07 21:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#adwentowaModlitwa: w trudnościach najpełniej kształtuje się serce

W kolejnym artykule z cyklu #AdwentoweInspiracje, polecamy osobistą modlitwę z Jezusem. Niech to będzie wyjątkowy czas obcowania z Bożą Miłością.

Dobry Jezu,

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję