Reklama

Niedziela w Warszawie

Historia na wyciągnięcie ręki

Już od jutra (6 lutego) w Izbie Pamięci Strzelecka 8 w Warszawie będzie można oglądać wystawę, poświęconą Marii Marynowskiej z domu Koziełł-Poklewskiej.

2024-02-05 18:48

[ TEMATY ]

IPN

Izba Pamięci Strzelecka 8

materiały prasowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowana przez Archiwum IPN ekspozycja jest kolejną odsłoną projektu „historia w artefaktach zapisana”. Zwiedzający będą mogli zobaczyć artefakty i dokumenty zarekwirowane Marii Marynowskiej podczas aresztowania: m.in. medalik, saszetkę na dokumenty oraz prywatne zdjęcia, w tym zarekwirowane fotografie Księcia Kentu Jerzego i jego żony Księżnej Mariny, z którymi kontaktu utrzymywał brat Marii Alfons Koziełł-Poklewski.

Wystawie towarzyszy oferta lekcji archiwalnych dla szkół średnich i klas 7–8 szkół podstawowych. Zajęcia składają się z trzech części. W pierwszej omawiane są losy bohatera wystawy i prezentowane związane z nim archiwalia, przechowywane w zbiorach Instytutu. Druga część to lekcja według scenariusza przygotowanego w odniesieniu do prezentowanego artefaktu. Ostatnim elementem zajęć jest zwiedzanie Izby Pamięci Strzelecka 8.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgłoszenia na lekcje należy przesyłać na adres: strzelecka8.warszawa@ipn.gov.pl

Bohaterka wystawy - Maria Marynowska urodziła się 10 października 1889 r. w Talicy w Rosji, w rodzinie jednego z najbogatszych polskich przedsiębiorców na Syberii. Podczas I wojny światowej mieszkała w Petersburgu, gdzie angażowała się w działalność społeczną w organizacjach charytatywnych. W dwudziestoleciu międzywojennym przeprowadziła się z mężem do Warszawy i podjęła pracę jako tłumacz w ambasadzie amerykańskiej.

W czasie II wojny światowej mieszkała w stolicy, utrzymując się z prywatnych lekcji języka angielskiego. Po zakończeniu wojny pracowała w Zarządzie Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża, a od 1 października 1945 r. w Wydziale Prasowym Ambasady Wielkiej Brytanii.

W 1946 r. otrzymała paszport i wyjechała na miesiąc do Wielkiej Brytanii, w odwiedziny do brata Alfonsa Koziełł-Poklewskiego. 29 stycznia 1947 r. została aresztowana. Zarzucono jej udział w nielegalnym związku „Komitet Porozumiewawczy Organizacji Demokratycznych Polski Podziemnej”, przetłumaczenie na język angielski memoriału do Organizacji Narodów Zjednoczonych o sytuacji w okupowanej Polsce oraz udzielanie pomocy w organizowaniu spotkań pomiędzy Włodzimierzem Marszewskim ps. „Gorczyca” (współtwórcą Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Demokratycznych Polski Podziemnej) a brytyjskim ambasadorem Victorem Cavendishem.

Reklama

Maria Marynowska sądzona była w procesie członków III Zarządu Głównego WiN i skazana na karę 12 lat więzienia. Zwolniono ją 8 maja 1956 r. z powodu złego stanu zdrowia. Zmarła niedługo po wyjściu z więzienia – 12 lipca. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W ramach projektu IPN „historia w artefaktach zapisana”, w każdym miesiącu, w wybranej lokalizacji, prezentowane są przedmioty z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej oraz miniwystawa poświęcona osobie, której własnością były wybrane artefakty.

Celem projektu Archiwum IPN jest prezentacja szerszemu gronu odbiorców przechowywanych w zbiorach Instytutu artefaktów, przypomnienie historii osób, do których przedmioty pierwotnie należały oraz zachęcenie nauczycieli do wykorzystywania w edukacji szkolnej tego rodzaju źródeł.

Dotychczas w Izbie Pamięci Strzelecka 8 można było zobaczyć ryngrafy należące do płk. Jerzego Brońskiego, pieczęć Komendy Powiatu NZW krypt. „Wisła” używaną przez st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” oraz osobisty dziennik, ułomki opłatków i odznaki cichociemnego, kpt. Tadeusza Starzyńskiego.

Od 18 grudnia 2023 r. wystawy przygotowane w ramach projektu „Historia w artefaktach zapisana” prezentowane są również w siedzibie Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (filii Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie) przy ul. Adama Mickiewicza 36b. Obecnie można tam oglądać ekspozycję poświęconą st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi ps. „Rój”.

Wystawę poświęconą Marii Marynowskiej będzie można zwiedzać w Izbie Pamięci Strzelecka 8 w Warszawie do 11 marca.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwa istnienia

Blisko pięćset osób przekazało IPN swoje zbiory dokumentów i pamiątek, nie tylko rodzinnych. Wszystko w ramach uruchomionego przed rokiem programu Archiwum Pełne Pamięci.
Swoje „zasoby archiwalne” przekazują osoby znane i te nie z pierwszych stron gazet, ale mające wkład w rozwój polskiej nauki, gospodarki i kultury, jak również te, które swe życie nazywają „codziennym” – układanym z każdego dnia własnego bytu, którym wypełniają historię Polski, mieszkając w kraju czy poza nim

Pamięć spisana. Uporządkowana albo rozsypana. Jakby w pogoni za czymś... Wszystko to można dziś znaleźć w naszych archiwach. Jednym z nich jest istniejące od blisko dwudziestu lat archiwum IPN. A w nim Archiwum Pełne Pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Chrystusie! Ukryj w swych ranach mój ból, żal i gniew

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 20-26.

Piątek, 23 lutego. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Dwadzieścia lat minęło

2024-02-24 08:00

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Dzień ingresu do katedry świdnickiej bp Marka Mendyka

Dzień ingresu do katedry świdnickiej bp Marka Mendyka

Ustanowienie diecezji świdnickiej przez papieża Jana Pawła II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus", było historycznym wydarzeniem nie tylko dla wiernych regionu, ale i dla całego Kościoła w Polsce.

Dziś w sobotę 24 lutego od tego wydarzenia minie dwadzieścia lat. Diecezja Świdnicka, wydzielona częściowo z terenów archidiecezji wrocławskiej i diecezji legnickiej, obejmuje swoim zasięgiem malownicze tereny południowo-zachodniej Polski. Od momentu powstania, stała się domem dla ponad pół miliona wiernych, zrzeszając w swoich granicach blisko dwieście parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję