Reklama

Duchowość

Wiara czyni męża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W polskich kościołach na 10 kobiet przypada zaledwie 6 mężczyzn. Co więcej, mają oni często opinię mało męskich, niezaradnych... Mężczyźni we Wrocławiu chcą to zmienić. Jak? Między innymi organizując trzeci już Marsz Mężczyzn.
Przystojni, dobrze zbudowani, inteligentni, zaradni, odpowiedzialni, męscy, prawdziwe głowy rodzin - takich mężczyzn mamy wśród nas! I to wcale nie żart. Tylko jakoś słabo ich widać, bo z ekranów, z głośników, billboardów, wciąż atakują nas wypacykowane twarze zniewieściałych, wychudzonych i wymodelowanych chłopczyków. Czy naprawdę kobiety tego potrzebują? Czy naprawdę potrzebują tego sami mężczyźni? We Wrocławiu od trzech lat coraz głośniej słychać głos sprzeciwu i pozytywną kampanię, prawdziwie męską. To wszystko za sprawą Marszu Mężczyzn, który okazał się iskrą, bodźcem do dalszych działań.

W obronie życia

Zaczęło się w 2010 roku od odpowiedzi na zachętę papieża Benedykta XVI do wspólnej modlitwy w intencji obrony życia. Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”, wspólnoty „Droga Eliasza” oraz wspólnoty „Agalliasis” przy poparciu innych wspólnot „Przymierza”, ulicami Wrocławia wyruszył I Marsz Mężczyzn. Organizatorzy chcieli w ten sposób pokazać, że mężczyźni w Kościele nie tylko są, ale są też aktywni, a ich rola jest ogromna. Udział w Marszu podkreślił też, jak ważne jest stanowisko mężczyzn w kwestii obrony życia ludzkiego, że nie tylko kobiety mają w tej kwestii coś do powiedzenia, a właśnie męski autorytet może wiele zdziałać. Na pytanie „dlaczego maszerować?” pomysłodawcy odpowiadali i wciąż odpowiadają krótko: Bo mężczyzna sprawdza się w działaniu. Mężczyzna nie chowa się za swoją dziewczyną, żoną, mamą czy kumplem. Mężczyzna działa. Mężczyzna maszeruje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W obronie Prawdy

Drugiemu Marszowi Mężczyzn towarzyszyło hasło „Odważnie ku Prawdzie”. Pół tysiąca mężczyzn w różnym wieku modliło się wspólnie i z podniesionymi wysoko głowami maszerowali dumnie przez Wrocław. Krzyczeli hasła dotyczące Prawdy, odważnie mówili o Chrystusie, uwielbiali Go, śpiewali pieśni. Ale nie tylko to było przesłaniem Marszu. Kto umie czytać między wierszami i bacznie obserwuje, mógł dostrzec na twarzach tych ludzi wyryte słowa: „jestem wierzącym mężczyzną, nie wstydzę się tego, mogę nawet wyjść na ulicę i krzyczeć o tym, bo wiem, że warto”. Wśród maszerujących można było dostrzec nawet tych, którzy zabrali na Marsz swoje dzieci - jeszcze w wózkach. Ten z pozoru niezbyt ważny szczegół pokazuje, jak bardzo mężczyznom zależy, by właściwy obraz męskości, ojcostwa, był obecny w ich synach już od najmłodszych lat. O to, niestety, też teraz trudno. Słyszymy przecież nieustannie o kryzysie rodziny i kryzysie ojcostwa. Nad tym obrazem również trzeba pracować.

Reklama

W obronie męskości

Donald Turbitt, biznesmen i były strażak z USA, należący do Wspólnoty Mężczyzn św. Józefa, nazywany świeckim misjonarzem, jest zdania, że mężczyźni powinni zawalczyć o swoją relację z Chrystusem. Znany Amerykanin podkreśla to w wielu wywiadach, m.in. w rozmowie dla Wspólnoty Mężczyzn św. Józefa: Szczerze wierzę, że jesteśmy w punkcie krytycznym dla chrześcijan, gdy mężczyźni powstają, żeby stoczyć bitwę. Nie chcemy praktykować naszej religijności, dlatego że robili tak nasi ojcowie. Chcemy być zaangażowani w relację z Jezusem Chrystusem, żyć życiem, jakim żyli Apostołowie. To właśnie w tym kontekście „wiara czyni męża”. Wrocławscy mężczyźni podczas ubiegłorocznego Marszu nie krzyczeli tego hasła po to, by zareklamować siebie - wierzących - jako potencjalnych, najlepszych kandydatów na małżonków. Mąż to mężczyzna, to człowiek dzielny, zacny, rycerz. A przecież nawet w XXI wieku potrzeba nam rycerzy.

Powrót do korzeni

Dzisiaj mężczyźni najczęściej są bardzo zapracowani, często przytłoczeni realiami świata, podkreśla Ryszard Orłowski, pomysłodawca Marszu Mężczyzn: Nie zawsze musi to być zachłanność pieniądza, a często jest zwykłym poczuciem odpowiedzialności za utrzymanie rodziny. Jednak skupiając się na tym, mężczyzna gubi pełnię swej dobrze rozumianej roli władcy, proroka i kapłana w rodzinie. Mężczyzna w Polsce odarty jest też w dużym stopniu z właściwych wzorców, co uwarunkowane jest historycznie, ale skutecznie utrwalane przez współczesne media. Promowane są tu postawy łatwego życia, szukania przyjemności i mit szczęścia, które daje tylko władza, pieniądze i seks. Jest więc w pewnym rodzaju skaleczony w swojej męskości. Tę skaleczoną męskość koniecznie trzeba uleczyć, ponieważ cierpi z powodu niej całe społeczeństwo. Drogą ku temu nie są używki i chwilowe przyjemności, na krótki czas podnoszące ego mężczyzny. Wystarczy, żeby mężczyzna wrócił do korzeni, czyli do Boga. Aby na nowo odkrył radość i siłę ze swego powołania: ochrony i troski o słabszych, uznania swej godności i szanowania godności innych, uczciwości i odwagi, konsekwencji w dążeniu do celu i silnej woli, bycia wiernym Bogu, godnym zaufania oraz nieobojętnym na potrzeby ludzi i ojczyzny - zapewnia Ryszard Orłowski.

Kobietom wstęp wzbroniony

Tak, jak kobieta potrzebuje raz na jakiś czas spędzić czas ze swoimi koleżankami, w babskim gronie, tak chwili spędzonej z samymi facetami potrzebuje mężczyzna. Jedną z takich okazji jest właśnie Marsz Mężczyzn. Kobieto! Niech idzie sam. Co więcej - ciesz się, że idzie, bo to znaczy, że naprawdę mu zależy, że jest naprawdę odpowiedzialny, skoro chce wykrzyczeć to całemu światu. Poza tym oglądanie relacji z Marszu, gdzie słychać mocny, zdecydowany, męski śpiew i okrzyki - to robi wrażenie! I to jest właśnie oblicze, którego odnowienia potrzebują i kobiety, i mężczyźni. Potrzebuje go także Kościół, w którym sięga się ostatnio po różne sposoby zaktywizowania wiernych, szczególnie mężczyzn.
W rozpoczętym Roku Wiary dolnośląskim mężczyznom towarzyszyć będzie hasło „Mocni wiarą”. Na stronie internetowej, zachęcając do udziału w Marszu, organizatorzy piszą: Kiedyś mocarze ciała odgrywali decydujące role w życiu społecznym. Dziś Polska i świat potrzebują mocarzy ducha. Nie jest to do osiągnięcia bez wiary. Nie chodzi tu o łatwowierność czy bezprzedmiotową psychologiczną wiarę w sukces. Mowa jest o wierze w Tego, Który odniósł największe zwycięstwo w historii - w Jezusa Chrystusa. (...) Cywilizacyjne i co za tym idzie duchowe zagrożenia dnia dzisiejszego stawiają całe chrześcijaństwo, Kościół katolicki, Polskę i Polaków w obliczu ogromnych wyzwań. Pewne jest, że ci, którzy przyjdą na Marsz Mężczyzn, nie są mężczyznami biernymi i obojętnymi. Na rycerzy XXI wieku jest bowiem wielki popyt.

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz w obronie wolności mediów w Cieszynie

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2012, str. 6

[ TEMATY ]

TV Trwam

marsz

Radio Maryja

Monika Jaworska

Cieszyński marsz w obronie wolności mediów i TV Trwam

Cieszyński marsz w obronie wolności mediów i TV Trwam

Czy musimy wychodzić z naszych kościołów na ulice, by przypominać niektórym, co jest najważniejsze? Że ten naród jest narodem wiernym Bogu? Że słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna są w naszych sercach mocno zapisane? - pytał ks. Kiwak podczas Mszy św., która została odprawiona 7 października br. w ramach kolejnego marszu „Obudź się Polsko” w obronie wolności mediów i telewizji Trwam, który przeszedł w niedzielę 7 października br. ulicami Cieszyna.
- Komunizm walczył z kościołem murowanym, a neoliberalizm walczy z Kościołem żywym, i ta walka jest o wiele niebezpieczniejsza, bo ona dotyka naszych serc i sumień. Iluż to katolików nie myśli już Ewangelią - to jest efekt tej walki. Wychodzimy dziś na Rynek cieszyński, żeby zamanifestować, że my się nie zgadzamy z obecną polityką i chcemy takie media, jak TV Trwam, które mówią prawdę - powiedział proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie, ks. Henryk Satława.
Pierwszy etap marszu, nad którym patronat objęła również „Niedziela”, rozpoczął się w sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej o 15 Koronką do Miłosierdzia Bożego. Na trombicie zagrał muzyk Józef Broda, po czym w intencji ojczyzny odprawiono Mszę św. z udziałem Chóru „Lutnia”, którą celebrowało 8 kapłanów. Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Stefan Sputek. Homilię wygłosił proboszcz parafii w Jabłonkowie w Czechach, ks. Janusz Kiwak. Wspominał w niej czasy, kiedy musiał działać w podziemiu, i zestawił je z obecnymi czasami. - Nigdy bym nie pomyślał, że po 30 latach, kiedy otrząsnęliśmy się z jarzma komunizmu, na nowo będziemy musieli walczyć o wolność i prosić o wolne środki przekazu - zauważył, po czym wskazał, że pomoc i wolne media trzeba upraszać głównie u Chrystusa poprzez wstawiennictwo Maryi.
Po Mszy św. uczestnicy zgromadzili się na Rynku, z którego następnie przeszli ulicami Matejki, Michejdy, Zamkową i Głęboką z powrotem na Rynek. - Przyjechałem tutaj, żeby dać świadectwo, że w Polsce wiara katolicka powinna cieszyć się wolnością, a nie być dyskryminowana - powiedział Adam. - Jesteśmy za wolnością słowa i mediów katolickich, w tym TV Trwam - dodały Ela i Maria. Pomimo obficie padającego deszczu w marszu uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, poczty sztandarowe, związki zawodowe, przedstawiciele różnych kół, stowarzyszeń i klubów z transparentami oraz inni licznie zebrani protestujący nie tylko ze Śląska Cieszyńskiego, ale i z Gliwic, Żor, Jastrzębia, Czech i innych. W trakcie marszu przygrywała Orkiestra Dęta „Cieszynianka”, a modlitwę różańcową prowadził ks. Mirosław Kareta z parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.
W ostatnim etapie marszu zgromadzeni na Rynku odśpiewali hymn państwowy i wysłuchali m.in. przemówień posłów Stanisława Pięty i Stanisława Szweda, przedstawicielki Radia Maryja - Jadwigi Matuszewskiej oraz występu Józefa Brody i Kazimierza Węgrzyna. Odśpiewanie hymnu „Boże, coś Polskę” zakończyło cieszyński marsz.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

2024-04-20 09:58

[ TEMATY ]

Izrael

Iran

Karol Porwich/Niedziela

Ani Izrael, ani Iran nie są teraz zainteresowane eskalacją konfliktu, co nie znaczy, że go nie będzie w przyszłości, bo pierwsza wymiana ciosów już nastąpiła, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o błędną kalkulację – mówi PAP dr Ahron Bregman z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.

Ekspert wyjaśnia, że rząd Izraela – także ze względu na wewnętrzną presję – musiał zareagować na irański atak rakietowy w poprzedni weekend, ale ta reakcja była w rzeczywistości bardzo stonowana, co sugeruje, że Izrael nie chce eskalować sytuacji, lecz ją deeskalować. Bregman przypuszcza, że właśnie z powodu tej stonowanej reakcji Iran również nie będzie dążył do odwetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję