Reklama

Niedziela Łódzka

Głodnych nakarmić

Niedziela łódzka 46/2012, str. 4

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

wolontariat

Anna Skopińska

W przygotowaniu akcji pomagali wolontariusze

W przygotowaniu akcji pomagali wolontariusze

Przed łódzką archikatedrą rozdano ubogim 1500 ciepłych posiłków. Akcję w ramach Dnia Walki z Ubóstwem zorganizowały wspólnie łódzka Caritas, Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów, Centrum Służby Rodzinie i Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Wcześniej w świątyni pod przewodnictwem bp. Adama Lepy celebrowano Mszę św. dziękczynną za osoby, które służą potrzebującym, ubogim i chorym oraz w intencji ich podopiecznych. Modlono się, by Kościół łódzki nadal mógł służyć ubogim i by na terenie Łodzi nadal istniała możliwość realizowania uczynku miłosierdzia - głodnych nakarmić. W Eucharystii uczestniczyli kapłani związani z tymi czterema punktami pomocy, a także pracownicy, wolontariusze i biedni z terenu naszego miasta.

Reklama

- Nie jest przypadkiem, że dzień pamięci o ludziach ubogich i głodujących obchodzimy w rocznicę beatyfikacji św. Maksymiliana Kolbe, który w akcie miłości do drugiego człowieka oddał swoje życie i umarł śmiercią głodową - powiedział w homilii bp Adam Lepa. I podkreślił, że ubóstwo i bieda to katastrofalny problem - ponad miliard ludzi żyje w ubóstwie, 26 proc. to dzieci, w Polsce 4,5 mln osób żyje poniżej progu egzystencji - potem jest już tylko nędza - mówił - te liczby powinno się przytaczać często, aż do znudzenia, by ludzie potrafili pomagać. Bo tylko miłość bezinteresowna potrafi czynić cuda. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim, którzy udzielają się dla dobra ludzi wypartych na margines, pochylają się nad biednymi, cierpiącymi, głodnymi - dzięki nim także stają się lepsi, piękniejsi, ubogaceni darem swojego serca - mówił. Po zakończonej liturgii o działalności Kościoła na rzecz ubogich opowiedział ks. dr Zbigniew Sobolewski, wieloletni sekretarz Caritas Polska, obecnie wykładowca w UKSW w Warszawie. A następnie na placu katedralnym wydano 1500 porcji grochówki.

Organizacje, które przygotowały posiłek i które każdego dnia wspierają potrzebujących, to:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej, która zajmuje się dożywianiem ubogich od 1990 r., a od 20 lat prowadzi dla nich Punkt Pomocy Charytatywnej, obecnie ma on swoją siedzibę przy ul. Wólczańskiej 108. Od początku swojej działalności łódzka Caritas wydała prawie 1, 5 mln ciepłych posiłków. Rocznie przygotowywanych jest 65 000 ciepłych posiłków. Kuchnia Społeczna Caritas wydaje posiłki w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 111.

Centrum Służby Rodzinie prowadzi dożywianie ubogich od 2001 r. Przez ostatnie 11 lat Centrum wydało 670 tys. ciepłych posiłków. Rocznie CSR przygotowuje 50 tys. ciepłych posiłków. Jadłodajnia Centrum mieści się w Łodzi, przy ul. Broniewskiego 1A.

Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi od 1996 r. wydała 100 tys. ciepłych posiłków. Rocznie Stacja wydaje 45 tys. ciepłych posiłków. Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów wydaje posiłki w Łodzi, przy ul. Kosynierów Gdyńskich 61A.

Najmłodsze, bo działające w Łodzi od 2003 r. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości wydało ubogim 100 tys. ciepłych posiłków. Rocznie Misjonarki Miłości wydają 20 tys. ciepłych posiłków. Siostry Misjonarki Miłości wydają posiłki w Łodzi, przy ul. A. Struga 90A.

Dożywianie ubogich prowadzone przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie i Stację Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi dofinansowane jest ze środków Miasta Łódź.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzielą się sercem

Niedziela lubelska 2/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

Małgorzata Oroń

Ks. Wiesław Kosicki z Julią Łusiak – wolontariuszką roku

Ks. Wiesław Kosicki z Julią Łusiak – wolontariuszką roku

Urszula Buglewicz: – Początek nowego roku jest okazją do posumowania minionego czasu i planów na przyszłość. Zacznijmy od podsumowań. Jaką pomoc Caritas Archidiecezji Lubelskiej przekazała w 2017 r. osobom potrzebującym?

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję