Reklama

Kult św. Józefa na Rzeszowszczyźnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Chodzi o to, by ratować rodzinę zagrożoną przez materializm, by odnowić lojalność i prawdomówność w ludzkim współżyciu. Aby to się nam powiodło, trzeba się zwracać do św. Józefa”.
Pius XII

Kult św. Józefa sięga w Kościele zachodnim czasów średniowiecza, a dokładniej IX wieku. W Polsce czczono Oblubieńca Maryi już od XI wieku, ale szczególny rozkwit tego kultu przypadł na wieki XVII i XVIII. Wtedy budowane były świątynie pod jego wezwaniem, tworzono nowe nabożeństwa. Dużą rolę odegrały tu zakony Sióstr Wizytek i Ojców Karmelitów. Warto zauważyć, że na początku czczono św. Józefa 23 stycznia - na ten dzień przypadało wspomnienie zaślubin Józefa i Maryi oraz w trzecią niedzielę Wielkanocy. Papież Pius XII przeniósł główne uroczystości na 19 marca i ten dzień przeznaczony jest św. Józefowi do dziś.
W diecezji rzeszowskiej św. Józefowi Oblubieńcowi poświęcone są kościoły w Głogowie Niwie, Lutoryżu, na rzeszowskim Staromieściu, w parafiach: Rzeszów-Zwięczyca, Sękowa, Siedliska czy Skołyszyn. To miejsca, gdzie 19 marca w szczególny sposób zyskiwać można łaski przez wstawiennictwo św. Opiekuna Zbawiciela. Odpusty to jedna z form modlitwy do św. Józefa. Kościół przez wieki wykształcił też inne nabożeństwa. Są wśród nich te przeznaczone do wspólnego, jak i indywidualnego przeżywania. Wierni odmawiają litanie, śpiewają godzinki ku czci św. Józefa. W duszpasterstwach młodzieżowych popularna jest modlitwa do św. Józefa Oblubieńca o dobrego męża czy dobrą żonę. Szczególnie znana w naszych kościołach jest Nowenna do św. Józefa odmawiana w każdą środę.
Obok tych tradycyjnych sposobów kultu istnieją w naszej diecezji także miejsca i grupy wyjątkowo oddane Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny. We wrześniu 2006 r. przy parafii św. Józefa w Rzeszowie-Staromieściu poświęcone zostały Dróżki św. Józefa. To wyjątkowe miejsce do modlitwy i refleksji w zatłoczonym mieście. Stanowi je brama wejściowa i osiem stacji, które pozwalają zatrzymać się przy wydarzeniach z życia św. Józefa i analizując je pomyśleć, co jest podstawą naszych decyzji - czy zaufanie Bogu wbrew przesłankom świata, czy raczej strach bądź egoizm. Każda ze stacji niesie w sobie odpowiedzi na pytania narzeczonych, małżonków, ludzi pracujących czy tych, którzy czekają na dobrą śmierć.
Przy tej parafii od kilku lat istnieje także Bractwo św. Józefa. To duszpasterstwo, założone z inicjatywy księdza proboszcza Ireneusza Folcika, ma być miejscem odnajdywania chrześcijańskiej tożsamości mężów i ojców. Zrzeszeni w nim członkowie wyróżniają się nie tylko postawą modlitwy i zaangażowania w życie parafii, ale także wyjątkowo dostojnymi strojami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Szkudło do mężczyzn w Piekarach Śląskich: Rodzinność to życiodajne źródło wartości

2025-05-25 12:36

[ TEMATY ]

rodzina

Pielgrzymka mężczyzn

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W niedzielę 25 maja w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbywa się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców. - Na Śląsku rodzina od wieków zajmuje miejsce szczególne. W tradycyjnych domach panowały wartości, takie jak szacunek do starszych, pracowitość, wiara i solidarność. Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości - mówił na rozpoczęcie bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej do pielgrzymów zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu.

Pielgrzymka rozpoczyna się tradycyjnie od procesji z bazyliki piekarskiej na kalwaryjskie wzgórze. Tam słowo do zebranych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. - W setną rocznicę powstania naszej diecezji stajemy dziś w duchu wiary i wdzięczności wobec Boga, wobec Maryi - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i wobec naszych przodków. Wspominamy tych, którzy na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią, często cicho, pokornie, w codziennym trudzie, lecz z niezłomnym sercem. To oni budowali nasze kościoły: z cegły i modlitwy. To oni, mimo wojen, granic, przemian politycznych i społecznych, nieśli w sobie żywą nadzieję, że Chrystus jest Panem każdego czasu. Na Śląsku, gdzie splatają się języki, kultury i dzieje, wiara była kotwicą, która trzymała rodziny i wspólnoty przy Bogu. Dziękujemy za biskupów, kapłanów, którzy służyli ludowi, często wśród cierpienia i niezrozumienia. Za rodziny, które przekazywały dzieciom pacierz i krzyż. Za babcie uczące śpiewać „Serdeczna Matko” i „Matko Piekarska”, za ojców, którzy w milczeniu klękali do modlitwy. To ich świadectwo staje się dla nas zobowiązaniem - mówił bp Marek Szkudło.
CZYTAJ DALEJ

Bp Szkudło w Piekarach Śląskich: katolik powinien głosować pod kątem przestrzegania prawa Bożego

Każdy katolik powinien wziąć udział w wyborach, oddając głos na kandydata, który daje gwarancję pełniejszego, niż kontrkandydat przestrzegania prawa Bożego - zaapelował w niedzielę w Piekarach Śląskich administrator archidiecezji katowickiej bp Marek Szkudło.

Bp Szkudło, kierujący katowickim Kościołem, powitał w niedzielny poranek uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. To jedno z najważniejszych corocznych wydarzeń kościelnych na Górnym Śląsku.
CZYTAJ DALEJ

"Zawsze możecie na mnie liczyć" - papież pobłogosławił Miasto Rzym i jego mieszkańców

2025-05-25 19:28

[ TEMATY ]

błogosławieństwo

Papież Leon XIV

Miasto Rzym

Vatican News

Papież Leon XIV pobłogosławił Miasto Rzym

Papież Leon XIV pobłogosławił Miasto Rzym

Życzę, aby Rzym – niezrównany pod względem bogactwa dziedzictwa historycznego i artystycznego – wyróżniał się zawsze wartościami człowieczeństwa i cywilizacji, które czerpią swoją siłę z Ewangelii – mówił Ojciec Święty podczas uroczystego powitania przez burmistrza Wiecznego Miasta Roberto Gualtieriego u stóp schodów kapitolińskich.

Przed uroczystym objęciem katedry Biskupa Rzymu w Bazylice św. Jana na Lateranie Leon XIV został uroczyście powitany niedaleko siedziby władz miejskich przez burmistrza Roberto Gualtieriego, a w ten sposób przez Miasto Rzym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję