Reklama

Aula

„Zaszum nam, Polsko”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaszum nam, Polsko! Nad Wilnem, nad Lwowem/ponad Wołyniem, gdzie wstają upiory. Zaszum nam, Polsko! Nad katyńskim lasem/gdzie odprawiamy codziennie nieszpory…”. 10 kwietnia br., w kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej, w redakcji „Niedzieli” w Częstochowie miał miejsce wyjątkowy koncert barda i kompozytora Macieja Wróblewskiego. Muzyczne spotkanie „Zaszum nam, Polsko”, które swą nazwę zaczerpnęło z tytułu jednej z pieśni śpiewanych przez barda, stało się artystycznymi nieszporami na cześć tych, którzy trzy lata temu stracili życie w katastrofie smoleńskiej. - Wolelibyśmy, żeby jej nie było, by nie było tej tragicznej rocznicy, ale ona jest. Ta rocznica jest bólem Polski - mówił redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś, witając artystę i przybyłych na spotkanie.

Reklama

W koncercie zabrzmiały utwory skomponowane przez Macieja Wróblewskiego, w tym słynna już pieśń „Zaszum nam, Polsko” do wiersza Kazimierza Józefa Węgrzyna o wielkości Rzeczypospolitej Polskiej i dumie narodowej, „Kto nie potrafi kochać ziemi naszych ojców”, „Świebodziński Chrystus”, „Alleluja i do przodu”, która została Piosenką Roku 2011 Radia Maryja czy nagrany dzień wcześniej, 9 kwietnia, „Katyński znak”, pieśni patriotyczne, a wśród nich „Rozkwitały pąki białych róż” oraz powstała w okresie międzywojennym piękna, choć mało znana „Uli - duli”, a także piosenki popularne, jak choćby „Wspomnienie” czy „Pod papugami” Czesława Niemena. A wszystkie opatrzone gawędami i anegdotami Macieja Wróblewskiego, które to bawiły, to wzruszały publiczność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Trzy słowa: „ens”, „verum”, „pulchrum”. Byt, prawda, piękno. Dzisiaj byliśmy świadkami tego piękna - powiedział na zakończenie koncertu ks. inf. Ireneusz Skubiś, wyrażając radość, że Maciej Wróblewski przybliżył słuchaczy do polskiego, chrześcijańskiego piękna.

Koncert Macieja Wróblewskiego w redakcji „Niedzieli” został zorganizowany dzięki pomocy o. Jana Sochockiego, kapucyna z Nowej Soli, oraz Andrzeja Sławińskiego, twórcy figur sakralnych. Andrzej Sławiński wraz z bardem Maciejem Wróblewskim obdarowani zostali przez ks. inf. Ireneusza Skubisia albumami „Czas milczenia i czas mówienia”, poświęconymi „Niedzieli”.

Maciej Wróblewski debiutował w 1971 r. Występował w 26 krajach Europy, Azji i na Kubie. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku koncertował na estradach w towarzystwie m.in. Zdzisławy Sośnickiej, Ewy Demarczyk, „Partity”, Alicji Majewskiej, Mieczysława Fogga i wielu innych. Przez wiele lat współpracował także z czołówką kabaretową tamtego okresu: Marcinem Wolskim, Marianem Opanią, Wojciechem Młynarskim, Krzysztofem Kowalewskim, Jerzym Kryszakiem, Jackiem Fedorowiczem, Andrzejem Zaorskim, Januszem Gajosem, Markiem Siudymem i innymi. Za wieloletnie osiągnięcia artystyczne otrzymał Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu.

Ulegając namowom przyjaciół, w 2002 r. nagrał pierwszą swoją płytę „O pieśni mnie prosisz”. W marcu 2008 r. ukazała się następna „Do nieba schody”, a po niej „Christus Vincit”, „Zaszum nam, Polsko” oraz „Alleluja i do przodu”, którą mogli nabyć słuchacze koncertu w „Niedzieli”.

Artysta stale wzbogaca swój repertuar, mając przygotowanych ok. 300 pieśni i piosenek. Śpiewając, sam sobie akompaniuje, grając na instrumentach „z historią”, m.in. na gitarze kupionej w Stanach Zjednoczonych, poprzednio należącej do żołnierza, który zginął w Afganistanie, oraz na obmyślonej przez siebie i własnoręcznie skonstruowanej, unikatowej 18-strunowej gitaro-lutni. We wszystkie pieśni Maciej Wróblewski wkłada całe swoje serce, duszę i emocje, co przy niespotykanej skali, barwie, dynamice i sile głosu oraz nietuzinkowych interpretacjach znakomicie przekłada się na emocje słuchających. Mogli tego doświadczyć słuchacze kwietniowego koncertu w auli „Niedzieli”.

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowi i Ojczyźnie

[ TEMATY ]

koncert

niepodległość

Maria Fortuna-Sudor

To już tradycja, że w atmosferę świętowania 11 listopada wprowadza nas koncert pieśni patriotycznych organizowany przez Stowarzyszenie Mieszany Chór Mariański przy krakowskiej parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Lourdes.

Tegoroczne wydarzenie odbyło się w Centrum Kongresowym ICE pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Koncert „Narodowi i Ojczyźnie” obejrzeli przybyli z bliska i daleka Polacy, którzy z uwagą wsłuchiwali się w prezentowane nie tylko patriotyczne utwory. Wśród honorowych gości znaleźli się m.in. kard. Stanisław Dziwisz, abp Mieczysław Mokrzycki i abp Marek Jędraszewski oraz państwo Ewa i Adam Bąkowie z USA, którzy od lat są głównym mecenasem wydarzenia. Więcej o koncercie napiszemy w jednym z najbliższych numerów "Niedzieli Małopolskiej".
CZYTAJ DALEJ

Dwaj patriarchowie: łaciński i prawosławny ze wspólną wizytą w Strefie Gazy

2025-07-18 15:20

[ TEMATY ]

strefa gazy

Latin Patriarchate of Jerusalem

W następstwie ciężkiego ataku na kompleks kościoła Świętej Rodziny w Strefie Gazy, Jego Eminencja Kardynał Pierbattista Pizzaballa, Łaciński Patriarcha Jerozolimy, wraz z Jego Eminencją Teofilem III, Prawosławnym Patriarchą Jerozolimy, wkroczyli dziś rano do Strefy Gazy jako część delegacji kościelnej, wyrażając wspólną pasterską troskę Kościołów Ziemi Świętej i ich zainteresowanie społecznością Strefy Gazy.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do kard. Saraha: ożywiaj nadzieje na spełnienie Bożych obietnic

Leon XIV skierował list do kard. Roberta Saraha, którego mianował swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości 400-lecia objawień św. Anny w Sainte-Anne-d'Auray. Zachęcaj wszystkich uczestników tego wydarzenia, aby z nową siłą i zapałem pielęgnowali w sobie nadzieję na spełnienie Bożych obietnic - napisał Ojciec Święty.

Babcia Jezusa ukazywała się bretońskiemu chłopu Yvonowi Nicolazicowi w latach 1623-1625. Wskazała mu miejsce, w którym była zakopana jej figura, i poleciła odbudować istniejącą tam tysiąc lat wcześniej kaplicę, ponieważ - jak stwierdziła - Bóg chce, aby właśnie tam oddawano jej cześć. Od tej pory św. Anna jest główną patronką Bretończyków, a Bazylika Sainte-Anne-d'Auray najważniejszym sanktuarium w tym północno-zachodnim regionie Francji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję