Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyśl: Msza w intencji ofiar I wojny światowej

- Fundamentem pokoju jest pokój z Bogiem i życie w miłości z ludźmi - mówił bp Adam Szal podczas Mszy św. w przemyskiej archikatedrze w intencji ofiar I wojny światowej. W Przemyślu trwają obchody związane z setną rocznicą wybuchu wojny i walk o Twierdzę Przemyśl.

[ TEMATY ]

historia

wojna

Ehlert, Max / wikipedia.pl

Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej we wrześniu 1939 r. na wschód od Brześcia.

Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej we wrześniu 1939 r. na wschód od Brześcia.

W homilii przemyski biskup pomocniczy przypomniał, że fundamentem pokoju w świecie, w państwie, w rodzinie czy wśród znajomych jest „pokój z Bogiem, życie w miłości, sprawiedliwości i życzliwości z ludźmi”.

Hierarcha pytał zebranych, czy po powrocie do domów, będzie w nich więcej życzliwości, dobroci i uśmiechu, czy będą raczej powodem do różnych antagonizmów i lokalnych wojen. – Pokój, ten narodowy, czy światowy, zaczyna się od uporządkowania własnego sumienia – podkreślił bp Szal.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że wybuch I wojny światowej umożliwił Polsce odzyskanie niepodległości, ale był jednak straszny ponieważ wynikał z odwrócenia się od przykazań Bożych. Bp Szal przypomniał w tym kontekście słowa ówczesnego papieża Benedykta XV czy biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara.

– Tragedią I wojny światowej było to, że ludzie walczyli między sobą, że Polacy zmuszeni byli walczyć w trzech wrogich armiach, często brat zabijał brata, syn ojca, krewny krewnego, przyjaciel przyjaciela. To było straszne, straszna jest wojna – mówił bp Szal, podkreślając, że wojna zawsze prowadzi do nieszczęść, łez i niewinnej krzywdy.

W Przemyślu od piątku trwają obchody związane z setną rocznicą wybuchu I wojny światowej i walk o Twierdzę Przemyśl. Niedzielna Msza św. była drugim z religijnych akcentów uroczystości. W sobotę przy Krzyżu Zawierzenia w czterech językach została odmówiona modlitwa ekumeniczna w intencji poległych, a później złożono kwiaty na grobach żołnierzy różnych narodowości, pochowanych na lokalnych cmentarzach.

2014-07-21 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Audo: mamy nadzieję na spokojne Boże Narodzenie

[ TEMATY ]

Syria

wojna

www.episkopat.pl

Aleppo znajduje się obecnie w najbardziej krytycznym momencie kryzysu humanitarnego – uważa chaldejski biskup tego miasta, a zarazem dyrektor syryjskiej Caritas. Bp Antoine Audo przypomina, że mieszkańcy Aleppo od czterech lat doświadczają wielkiej biedy. Teraz na to wszystko nakładają się bombardowania w obu częściach miasta. Co więcej, rebelianci posługują się cywilami jako żywymi tarczami.

Zdaniem syryjskiego duchownego Papież doskonale rozumie tę sytuację, dlatego wystosował osobisty list do prezydenta Asada. Nie należy go jednak interpretować w sposób stronniczy. Papież apeluje do wszystkich stron i sił zaangażowanych w Syrii – mówi bp Audo.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję