Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Św. Jan Bosko patronem miasta Oświęcim

5 czerwca 2009 r. ks. kard. Tarcisio Bertone - salezjanin, watykański sekretarz stanu, uroczystą Mszą św. sprawowaną w rzymskich katakumbach św. Kaliksta rozpoczął światową peregrynację relikwii św. Jana Bosko - założyciela Salezjanów. Najlepszą inwestycją społeczeństwa, Kościoła i świata, jest uwaga zwracana na młodzież. To przekonanie św. Jana Bosko przypomniał kard. Bertone. Przed przypadającym w 2015 r. 200-leciem urodzin św. Jana Bosko urna z jego relikwiami nawiedzi 5 kontynentów, na których w 129 krajach pracuje ponad 15 tys. jego duchowych synów. Od 27 maja do 17 sierpnia br. relikwie te nawiedzają naszą ojczyznę. I dzisiaj, u nas relikwię św. Jana Bosko, na co dzień znajdującą się w kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Turynie, witamy tu, w naszym mieście Oświęcimiu, w kolebce Zgromadzenia Salezjańskiego w Polsce - powiedział bp Tadeusz Rakoczy w Oświęcimiu podczas inauguracji uroczystości peregrynacji relikwii św. Jana Bosko. Eucharystię inauguracyjną dla paru tysięcy wiernych odprawił bp Rakoczy 15 sierpnia o godz. 16 w koncelebrze kilkudziesięciu kapłanów, i ogłosił Świętego patronem miasta Oświęcim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oświęcim był ostatnim polskim etapem peregrynacji. Tu relikwie pojawiły się 15 sierpnia br. i gościły do soboty 17 sierpnia. W czwartek 15 sierpnia o godz. 16 samochód z relikwiarzem konwojowany przez ok. 200 harlejowców wjechał na teren Zakładu Salezjańskiego, gdzie pod figurą Matki Bożej bp Rakoczy wraz z kapłanami powitał relikwie i pobłogosławił. W procesji z pocztami sztandarowymi i grą salezjańskiej Szkolnej Orkiestry Dętej relikwie św. Jan Bosko odprowadzono pod ołtarz, gdzie uroczyście witały je tłumy ludzi z całej Polski, w tym liczna młodzież. Staraniem Ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej ks. Bosko będzie odtąd patronował Oświęcimiowi. Bp Rakoczy odczytał dokument Kongregacji potwierdzający ustanowienie św. Bosko patronem miasta Oświęcim: „Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mocą pełnomocnictwa, udzielonego przez papieża Franciszka, po rozważeniu przedstawionych racji, przyjmuje prośby i zatwierdza św. Jana Bosko, kapłana, na patrona u Boga dla miasta Oświęcim, z wszystkimi przywilejami, zarówno prawnymi, jak i liturgicznymi” - brzmiał fragment dokumentu podpisanego przez prefekta kard. Antoniego Lioverę i abp. Artura Roche.

Reklama

Prezydent Oświęcimia, Janusz Chwierut umieścił dokument obok relikwii św. Bosko. - Św. Jan Bosko nigdy za życia nie był w Oświęcimiu, jednak jego spuścizna wpisała się mocno w dzieje naszego miasta i naznaczyła go swoją obecnością. Dziś dzieło salezjańskie jest kontynuowane w działalności duszpasterskiej oraz pracy edukacyjnej i społecznej. System wychowawczy Jana Bosko skierowany jest do młodych ludzi. Młodość zaś otwiera Oświęcim na przyszłość. Niech św. Jan Bosko czuwa nad nami i pozwoli nam czerpać ze swojego wielkiego bogactwa duchowości - powiedział J. Chwierut. Przy relikwiarzu znalazły się także dary przyniesione w procesji ofiarnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystościach prócz prezydenta miasta brali udział również inni przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, licznie zebrani duchowni, w tym również dziekan dekanatu oświęcimskiego Krzysztof Straub i salezjanie na czele z ks. inspektorem Dariuszem Bartochą, proboszczem salezjańskiej parafii ks. Markiem Dąbkiem i ks. dyrektorem Bogdanem Nowakiem, siostry zakonne, służba liturgiczna, poczty, dzieci, młodzież i pozostali wierni. Od początku uświetniał uroczystości śpiewem chór „Auxilium”, grała Orkiestra Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego.

Reklama

Bp Rakoczy w homilii nawiązał do przeżywanego w tym dniu Wniebowzięcia Matki Najświętszej, uzasadniając, że wniebowzięcie Maryi zakotwiczone jest w zmartwychwstaniu Jezusa. - Wniebowzięcie Matki Chrystusa jest też zapowiedzią naszego ostatecznego losu i przeznaczenia, gdyż wszyscy za sprawą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa uzyskaliśmy dostęp do życia w niebie w królestwie niekończącego się życia i miłości - podkreślił. Rozważając też przy tym kwestię wiary, która jest darem Bożym, zauważył, że Maryja stała się wzorem i przewodnikiem na drodze wiary i zbawienia, a Jej wiara była nieugięta i trwała. Stwierdził, że wszyscy ludzie są w ręku Boga i ważne jest to, by nigdy nie tracić wiary w Boga, ale umieć znajdować Go we wszystkich doświadczeniach i sprawach. Bóg powinien być w centrum wszystkiego, a odpowiedzią na krytykowanie Kościoła w mediach powinny być żywe wspólnoty parafialne. - Pamiętajmy, że naśladowanie Jezusa w wierze oznacza chodzenie jego śladami we wspólnocie Kościoła. Nie można iść za Jezusem samemu tylko. Kto ulega pokusie, aby iść na własną rękę, bądź żyć wiarą zgodnie tylko z mentalnością indywidualistyczną, która dominuje dziś w społeczeństwie, ponosi ryzyko, że nie spotka Jezusa Chrystusa, bądź weźmie za wzór Jego fałszywy obraz - przestrzegał hierarcha.

Biskup nawiązał też do peregrynacji, tłumacząc, że samo słowo oznacza dłuższą podróż, pielgrzymkę, a relikwie przemierzają świat. - Pielgrzymowanie relikwii jest okazją zarówno do ożywienia duszpasterstwa, jak i odnowy charyzmatu zakonnego. Jednocześnie jest elementem charyzmatycznej odnowy salezjanów i całej rodziny salezjańskiej. Stojąc w obliczu ks. Bosko trudno nie zadawać pytań: skąd przychodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? - zauważył i dodał: - Dla ks. Bosko Niepokalana staje się idealnym wzorem wiary dla niego samego, jak i jego wychowanków. Do końca swoich ziemskich dni przypominał wychowankom, że jest prawie niemożliwą rzeczą iść do Boga bez pośrednictwa Maryi. Dlatego nieustannie wzywał wstawiennictwa Maryi Wspomożenia Wiernych. I dzisiaj powraca do miasta Oświęcimia, które obrało go za szczególnego patrona i orędownika.

Pod koniec uroczystości w plenerze ks. Dariusz Bartocha, ks. Bogdan Nowak i Janusz Chwierut wygłosili słowa podziękowania. Ks. B. Nowak przypomniał, że w tym dniu mija 115 lat obecności Salezjanów w Oświęcimiu, którzy przybyli tutaj 15 sierpnia 1898 r. I w tę 115. rocznicę św. Jan Bosko zostaje ogłoszony patronem miasta.

Po Mszy św. relikwie św. Jana Bosko przewieziono w procesji ulicami miasta do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Grała orkiestra, a młodzież śpiewała pieśni i wznosiła radosne okrzyki: „Bosko, Bosko!” - na cześć swojego patrona. W salezjańskiej świątyni relikwie pozostały do soboty. Odprawiano Msze św., a wierni mieli możliwość uczczenia relikwii i adorowania ich. W tym czasie peregrynacji oświęcimskiej towarzyszyły też inne wydarzenia - VI Małopolski Festiwal „Jackowe Granie”, spektakle teatralne i koncerty.

Msza św., która została odprawiona na scenie plenerowej w sobotę 17 lipca o godz. 15, była połączona z profesją wieczystą 6 salezjan i zakończyła 3-dniową peregrynację w mieście. Plac znów wypełnił się tłumami wiernych, zwłaszcza młodych, a Eucharystię celebrował radca generalny Towarzystwa Salezjańskiego ks. dr Marek Chrzan wraz z kilkunastoma księżmi. - Eucharystia, Msza św., to dziękczynienie, to uwielbianie Boga, ale to również posilanie naszej wiary, to również umacnianie naszego bycia świadkami Jezusa Chrystusa na co dzień, tam, gdzie przychodzi nam żyć. Dlatego też, gdy dziś w pewien sposób żegnamy relikwie św. Jana Bosko, które będą nadal pielgrzymować po Rosji, Białorusi, jesteśmy zachęceni, aby tak, jak zawsze to czynił ks. Bosko, i dziś w tym momencie poprzez jego obecność zbliżyć się szczególnie do Boga i słuchać słów Boga - podkreślał ks. Chrzan w homilii. Podczas Mszy św. śpiewał chór parafialny „Canticum”, grała orkiestra ze Skawy i Orkiestra Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego. W uroczystej procesji relikwie wyprowadzono ulicami miasta na obrzeża Oświęcimia, żegnając je. Oświęcimski etap peregrynacji w naszej diecezji był zarazem ostatnim etapem ogólnopolskiej peregrynacji relikwii św. Jana Bosko. Relikwiarz odleciał samolotem do Moskwy i teraz tam będzie peregrynował.

2013-08-28 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwy po skradzeniu relikwii św. Jana Bosco

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Iwona Mergo-Golatowska

Zabalsamowane szczątki św. Jana Bosko znajdują się w bazylice Maryi Wspomożycielki Wiernych

Zabalsamowane szczątki św. Jana Bosko znajdują się
w bazylice Maryi Wspomożycielki Wiernych

Można ukraść relikwię, „ale nie da się zabrać św. Jana Bosco ani nam, ani wielu pielgrzymom, którzy codziennie odwiedzają te miejsca”. Tak po wydarzeniach z piątku 2 czerwca wieczora, gdy z bazyliki w Castelnuovo we Włoszech zniknął mózg założyciela salezjanów, mówił rektor świątyni, o. Ezio Orsini. Turyński Kościół modlił się wczoraj w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego za całe zgromadzenie, do czego wezwał tamtejszy ordynariusz, abp Cesare Nosiglia.

O ciągłej popularności miejscowości, gdzie święty się urodził, i żywej pobożności odwiedzających ją ludzi, wspomniał też rzecznik prasowy piemonckich salezjanów, o. Moreno Filipetto.
CZYTAJ DALEJ

Chińczycy sami wyłączą TikToka w USA?

2025-01-18 07:33

[ TEMATY ]

USA

Chiny

Joe Biden

TikTok

media społecznościowe

Adobe Stock

Amerykanie od dłuższego czasu ostrzegają o zagrożeniach płynących z TikToka

Amerykanie od dłuższego czasu ostrzegają o zagrożeniach płynących z TikToka

Jeśli administracja Bidena nie wyda natychmiast zapewnienia, że nie będzie egzekwowała prawa dot. TikToka, aplikacja zostanie wyłączona w USA 19 stycznia - oświadczyła w piątek firma. Zareagowała w ten sposób na wyrok Sądu Najwyższego pozwalający na zakazanie działalności platformy.

"Jeśli administracja Bidena nie wyda natychmiast ostatecznego oświadczenia, które zadowoli najbardziej krytycznych dostawców usług, zapewniając o braku egzekwowania nowej ustawy, niestety TikTok będzie zmuszony wyłączyć się 19 stycznia" - napisało w komunikacie kierownictwo TikToka w USA.
CZYTAJ DALEJ

Kolęda na zaproszenie? Biskupi mówią stanowcze nie!

2025-01-18 22:25

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Józef Kupny jak i jego biskupi pomocniczy wyrazili swoje zdanie o formule wizyty duszpasterskiej w parafiach, czyli popularnej kolędzie. To odpowiedź na coraz popularniejszy nowy format odwiedzin wiernych w ich domach - tylko na zaproszenie. „Gdyby Pan Jezus chodził do ludzi na zaproszenie, to by nigdy z Nazaretu nie wyszedł”.

W archidiecezji wrocławskiej, ale nie tylko, widać konsekwentną zmianę w ciągu kilku lat co do charakteru kolędy. Część księży po pandemii pozostało przy formule na zaproszenie parafian, odchodząc niejako od tradycyjnego chodzenia od drzwi do drzwi. Trudno określić, jak to się rozkłada, ponieważ nikt nie prowadzi takich statystyk.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję