W Sobotę Misyjną, 15 lutego br. we wspomnienie liturgiczne bł. ks. Michała Sopoćki, w Światowym Centrum Kultu Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, wierni modlili się w papieskiej intencji na luty: „Módlmy się, aby wspólnota kościelna potrafiła przyjąć młodych, którzy czują powołanie do służby Chrystusowi w życiu kapłańskim lub zakonnym, z ich pragnieniami i wątpliwościami”. W ufnej modlitwie prosiliśmy również o powrót do zdrowia papieża Franciszka. Modlitwa rozpoczęła się w Godzinie Miłosierdzia, a następnie odmawiana była koronka do Bożego Miłosierdzia w kilku językach. Wśród modlących była s. Imelda, kanosjanka, z Timoru Wschodniego, odmawiająca koronkę w swoim języku tetum. Wierni odmówili także Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, po czym uczestniczyli w Eucharystii.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Robert Tupta posługujący w bazylice Bożego Miłosierdzia, zaś homilię głosił misjonarz o. Paweł Kubiak OFMCap. Ojciec Paweł Kubiak przez 10 lat pracował na misjach w Czadzie, a teraz przygotowuje się na wyjazd do Sudanu Południowego, aby wesprzeć współbrata o. Roberta Wieczorka OFMCap. Ojciec Paweł przed wyjazdem na misje pracuje jako wolontariusz w placówce paliatywnej w Krakowie, spełniającw ten sposób uczynki miłosierdzia wobec bliźniego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Misjonarz podczas głoszonej homilii mówił, na czym polega ufność w Boże Miłosierdzie, podając przykłady ze swej posługi misyjnej w Czadzie. W „Dzienniczku” św. Faustyna zapisała słowa, które Jezus Miłosierny powiedział do niej: „Wielką Mi są pociechą dusze o bezgranicznej ufności, bo w takie dusze przelewam wszystkie skarby Swych łask” (Dz 1578).
Obraz Jezusa Miłosiernego przedstawiający Chrystusa Zmartwychwstałego jest naczyniem ufności w Boże Miłosierdzie: „Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła Miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie, Dz 327.
W Jubileuszowym Roku 2025 i w Roku św. S. Faustyny przypada 94. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego: „wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: Jezu ufam Tobie. Pragnę, aby obraz ten czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz 47, Płock, 22 lutego 1931 r.).
W tym szczególnym roku, 13 września przypadnie 90. rocznica podyktowania przez Pana Jezusa modlitwy zwanej koronką do Miłosierdzia Bożego (13 września 1935, Wilno), Dz. 474 – 476. Święta Faustyna napisała w „Dzienniczku”: „córko Moja, miła Mi jest mowa serca twojego, a przez odmawianie tej koronki zbliżasz ludzkość do Mnie”(Dz. 929).
To przede wszystkim misjonarze i misjonarki szerzą kult Bożego Miłosierdzia aż po krańce ziemi, posługując nieraz w trudnych, niebezpiecznych warunkach, narażając swoje zdrowie, a nawet życie.