Papież Franciszek często opisuje różne wydarzenia w trzech słowach. Wizytę polskich biskupów w Rzymie można opisać też trzema słowami: MODLITWA BLISKOŚĆ WYMIANA.
Modlitwa
Wizyta „Ad limina apostolorum” (Do progów apostolskich) ma charakter pielgrzymki. Dlatego centralnym punktem każdego dnia była Msza św. w bazylikach większych: Matki Bożej, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i św. Piotra w Watykanie, gdzie przy grobie Jana Pawła II Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Ponadto każdy z uczestników „Ad limina” miał czas na osobistą modlitwę w miejscach uświęconych obecnością Apostołów i wielu świętych. Sam Rzym to przecież miasto, gdzie jest najwięcej na świecie kaplic i kościołów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bliskość
W dniu wyboru Jan Paweł II powiedział, że przybywa „z dalekiego kraju, ale jakże bliskiego przez komunię w chrześcijańskiej wierze”. Podobnie i biskupi polscy przybyli z dalekiego kraju, aby być blisko następcy św. Piotra. Każdy z nich miał okazję porozmawiać z papieżem Franciszkiem. Od soboty 1 lutego miały miejsce prywatne audiencje w grupach, które zakończyły się spotkaniem wszystkich biskupów z Ojcem Świętym w piątek 7 lutego. Każde takie spotkanie to znak bliskości biskupów z papieżem i papieża z biskupami, którzy zapewne od dawna myśleli, co chcą powiedzieć papieżowi Franciszkowi i o co go zapytać.
Wymiana
Wizyta „Ad limina” to też wymiana doświadczeń. Dlatego biskupi odwiedzili różne kongregacje watykańskie i rady papieskie, aby podzielić się własnym doświadczeniem i ubogacić doświadczeniem Kościoła powszechnego. Biskupi spotkali się z przedstawicielami różnych urzędów w małych grupach, co sprzyjało dialogowi oraz lepszemu wzajemnemu poznaniu.
Polska wizyta „Ad limina” miała szczególne znaczenie dla papieża Franciszka, bo to przecież spotkanie z biskupami przybyłymi z Ojczyzny Jana Pawła II. Wizyta dała też polskim biskupom możliwość bliższego poznania papieża Franciszka.