W redakcji „Niedzieli”
„Anioł Dziecka Utraconego” dla kaplicy sejmowej
Figura „Anioła Dziecka Utraconego” 2 lutego br. została przekazana przez ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego „Niedzieli”, grupie polskich parlamentarzystów. Figura zostanie ustawiona w kaplicy Sejmu RP.
Dzisiaj na świecie toczy się wielki bój o życie nienarodzonych. Dziecko nienarodzone, które anioł trzyma w swoich rękach, to symbol milionów istnień ludzkich, które zostają zabite, a w ten sposób utracone dla ludzkości mówił ks. Skubiś. Podkreślił, że „te dzieci są utracone dla Polski”. To anioł pokoju i życia, a nie śmierci. To jest wielki symbol dla Sejmu podsumował redaktor naczelny „Niedzieli”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Paweł Powierza duszpasterz parlamentarzystów podkreślił, że anioł ma przypominać parlamentarzystom, by bronili i ratowali życie. Władza musi być powierzona ludziom sumienia zaznaczył Mariusz Błaszczak, szef Klubu Parlamentarnego PiS.
Figura przekazana do kaplicy sejmowej przedstawia anioła wpatrzonego w oblicze Boga, trzymającego w rękach dziecko nienarodzone.
Ks. Mariusz Frukacz
69. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
W niemieckim obozie śmierci
Byli więźniowie KL Auschwitz wraz z dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotrem Cywińskim 27 stycznia br. złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci. Hołd ofiarom oddawano również w innych miejscach Auschwitz i obozu filialnego Birkenau.
Reklama
W Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel koncelebrował Mszę św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów. W homilii zwrócił uwagę na konfrontację Jezusa z opinią rozpowszechnianą przez Jego przeciwników, którzy fałszywie Go oskarżali. Zauważył, że ten mechanizm nienawiści jest ponadczasowy. Przewrotna interpretacja czynów Jezusa jest stosowana nadal, była np. stosowana wobec więźniów obozów koncentracyjnych, czyniąc z nich skazańców, wrogów przeznaczonych na wyniszczenie.
W uroczystościach wzięli udział żyjący więźniowie KL Auschwitz i innych obozów śmierci, 60-osobowa delegacja Knesetu, przedstawiciele duchowieństwa różnych wyznań oraz władz i samorządów.
Monika Jaworska
Kraków
Nagroda im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego dla Marka Jurka
Marek Jurek, były marszałek Sejmu, został włączony do grona 17 laureatów Nagrody im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Wyróżnienie przyznawane jest od 1997 r. przez Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło” i Fundację „Źródło”. Uroczystość odbyła się 28 stycznia br. w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej.
Prowadzący konferencję prof. Janusz Kawecki podkreślił: Nagrodę otrzymał obrońca życia człowieka, obrońca rodziny. Równocześnie pytał: Czy w polityce można to wszystko, co buduje się na fundamencie Ewangelii, zrealizować? I zapewnił, że Marek Jurek na każdym miejscu, gdzie się znalazł, był sobą, był politykiem Polakiem. Słowa uznania dla pracy i postawy nagrodzonego przekazał za pośrednictwem bp. Jana Szkodonia kard. Stanisław Dziwisz. Jest Pan jakby żywym rachunkiem sumienia, a niekiedy też jego wyrzutem dla wielu, którzy przyznają się do chrześcijańskiej wiary, ale nie są dość czytelni w swoich decyzjach, w swym zaangażowaniu podkreślał w imieniu Metropolity Krakowskiego bp Szkodoń.
Reklama
Po wręczeniu nagrody w kościele pw. św. Floriana została odprawiona Msza św., w czasie której modlono się o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz w intencji tegorocznego laureata nagrody i jego poprzedników.
Maria Fortuna-Sudor
Cudzysłów
Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymać na żadnej tajemnicy. Trzeba iść dalej! Bo pełnia życia jest u szczytu…
* * *
Żywa wiara o nic nie pyta, tylko ufa jak Abraham, niczego nie chce dla siebie, a wszystko oddaje, nie dopuszcza do serca żadnego lęku, bo wie, że doświadczenia tego życia niczym są wobec radości, które Bóg daje sługom swoim.
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
W Warszawie 2 lutego br. odbyła się manifestacja w obronie dzieci i przeciwko forsowaniu szerokich przywilejów dla osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych. Protest zorganizowano 2 dni przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad rezolucją zawierającą takie postulaty. Zdrowy rozsądek, rodzina i naturalne więzi między kobietą i mężczyzną muszą być fundamentem społeczeństwa podkreślali działacze Fundacji „CitizenGO”, która zorganizowała warszawską manifestację.
Zmarł bp Tadeusz Szurman zwierzchnik katowickiej diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego i zastępca zwierzchnika tego Kościoła w Polsce. Miał 59 lat.
Tygodnik „wSieci” dotarł do raportu polskich archeologów, którzy badali teren katastrofy smoleńskiej. Naukowcy stwierdzili, że maszyna rozpadła się na 30 tys. kawałków. Niektóre z nich były pogięte i osmolone.
W samochodzie por. Artura Wosztyla, ważnego świadka w badaniu katastrofy smoleńskiej, ktoś przeciął przewody hamulcowe. Przypomnijmy, że wcześniej samobójstwo popełnił chor. Remigiusz Muś, inny członek załogi jaka, który 10 kwietnia 2010 r. wylądował na lotnisku w Smoleńsku.
W Polsce demograficzna zapaść. Potwierdzają się najgorsze przewidywania. W ubiegłym roku przewaga zgonów nad urodzeniami w naszym kraju była największa od 1945 r.; wynosi od 16 do 20 tys.
Obrazy Mariusza Trynkiewicza, groźnego pedofila z Piotrkowa Trybunalskiego, wielokrotnie trafiały na aukcje charytatywne, w tym na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zmarła Nina Andrycz, słynna aktorka teatralna i filmowa, zwana damą polskiego kina, królową polskiego teatru, również autorka tomików poezji i powieści, prywatnie żona premiera PRL-u Józefa Cyrankiewicza. Żyła 101 lat.
Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.