W tym roku drugi raz Kościół warszawski wychodzi z duszpasterską ofertą kościołów stacyjnych, czyli codzienną modlitwą w innym kościele stolicy. – Dla mnie to takie długie, czterdziestodniowe rekolekcje, podczas których przygotowuję się do święta Zmartwychwstania Pańskiego oraz poznaję duchowe dziedzictwo Warszawy – mówi p. Anna z parafii Matki Bożej Loretańskiej na Pradze. W zeszłym roku udało się jej pokonać prawie cały wielkopostny szlak, zabrakło 2-3 kościołów. – Może w tym roku uda się nadrobić zaległości.
Samochodem, tramwajem i pieszo
W niedzielę na każdej stacji ludzi nie brakuje. Ale w tygodniu bywa już różnie. Jeszcze wielkich tłumów nie ma, ale od zeszłego roku widoczny jest postęp. – Jest zdecydowanie więcej ludzi na nabożeństwa i przy konfesjonałach – mówi ks. Bogusław Kowalski, proboszcz katedry warszawsko-praskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W obydwu warszawskich katedrach dzień stacyjny przypadał w niedziele. Ludzi więc nie brakowało. Ilu było stałych parafian, a ilu pielgrzymów? – Mamy stałe nabożeństwo „Gorzkich żali” dla parafian oraz dodatkowe z okazji stacji. Podczas specjalnego nabożeństwa dla pielgrzymów były pełne ławki, a więc specjalnie przyszło ponad 300 osób – mówi ks. Kowalski. – Widać, że pomysł kościołów stacyjnych coraz bardziej podoba się mieszkańcom stolicy.
Reklama
Kościoły stacyjne to wspólne przedsięwzięcie obydwu stołecznych diecezji. Pielgrzymi jednego dnia modlą się na Pradze, a drugiego w archidiecezji warszawskiej. – Muszę się zgodzić z moim sąsiadem zza Wisły. U nas też pielgrzymów było znacznie więcej, niż w zeszłym roku – mówi ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana na Starym Mieście.
Warszawiacy pielgrzymują na różne sposoby – samochodami, komunikacją miejską, ale także są tacy, którzy podejmują o wiele większy trud. – Jeden pan przyszedł do nas pieszo z Mokotowa. Opowiadał, że stara się w Wielkim Poście pielgrzymować na własnych nogach – mówi ks. Bartołd.
40 odpustów za dusze czyśćcowe
W gronie pielgrzymujących są wierni, którzy codziennie starają się podejmować wielkopostny trud, ale także jest wiele osób, które sporadycznie korzystają z „duchowych stacji”. – Niewiele wiem o kościołach stacyjnych, ale usłyszeliśmy w Radio Warszawa, że dziś w naszej katedrze są takie uroczystości i postanowiliśmy przyjechać – mówi Maria Szumowska, która przyjechała do katedry z Anina. – Na miarę naszych możliwości będziemy starali się korzystać także z innych stacyjnych świątyń, bo to bardzo dobry pomysł – dodaje Tadeusz Szumowski.
Codziennie na szlaku można spotkać p. Annę, która należy do III Zakonu Franciszkanów przy klasztorze Ojców Kapucynów z ul. Miodowej. Wytrwała pątniczka kiedyś chodziła w pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę, ale teraz zdrowie jej uniemożliwia. – Niespokojny duch pielgrzymowania nie pozwala mi na siedzenie w domu. Kościoły stacyjne, to pomysł w sam raz dla mnie – mówi z uśmiechem. – Każdy kościół jest wyjątkowym miejscem modlitwy, a każdy ksiądz ma coś nowego do powiedzenia – podkreśla p. Anna.
Jej zdaniem czterdziestodniowa pielgrzymka pozwala dobrze przeżyć Wielki Post. W efekcie jest „lepszy finisz”, czyli głębsze duchowe zrozumienie Zmartwychwstania Pańskiego. – Nie ukrywam, że ważne są także odpusty zupełne. Przez te 40 dni „zbieram” je za dusze czyścowe ze swojej rodziny i za tych, którzy mnie o to poproszą. Może ta moja wędrówka pomoże komuś w drodze do Nieba – z uśmiechem wyznaje p. Anna.
* * *
Harmonogram kościołów stacyjnych
6 marca – bazylika Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3
7 marca – Ofiarowania Pańskiego, ul. Stryjeńskich 21
8 marca – Świętej Rodziny, ul. Rozwadowska 9/11
9 marca – św. Franciszka z Asyżu, ul. Hynka 4a
10 marca – Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5
11 marca – Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8
12 marca – Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada 7
13 marca – konkatedra Bożego Ciała na Kamionku, ul. Grochowska 365
14 marca – św. Augustyna, ul. Nowolipie 18
15 marca – Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2
16 marca – Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, ul. Bonifacego 9
17 marca – św. Zygmunta, pl. Konfederacji 55
18 marca – Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Nobla 16
19 marca – Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Księcia Zimowita 39
20 marca – Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. KEN 101