Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Profesura belwederska

Ks. prof. Tadeusz Guz z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim odebrał akt nominacji profesorskiej. To najwyższe odznaczenie w dziedzinie edukacji

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

odznaczenia

Joanna Ferens

Ks. prof. Tadeusz Guz podczas katechezy w Biłgoraju

Ks. prof. Tadeusz Guz podczas katechezy w Biłgoraju

Ks. prof. Tadeusz Guz urodził się 7 lutego 1959 r. w Zwierzyńcu. Święcenia kapłańskie przyjął 16 grudnia 1984 r. Studiował teologię i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Niemczech. Zrobił doktorat w 1996 r. w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie habilitację w 2001 r. Prowadził Katedrę Filozofii Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i został dziekanem Zamiejscowego Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL w Tomaszowie Lubelskim.

Ksiądz Profesor wyjaśnił, czym jest dla niego to odznaczenie: – Ja jestem świadom, że ta moja prawie trzydziestoletnia droga naukowa jest niesamowicie dynamiczna i bardzo dużo się w niej dokonało. I to jest to, co uważam za najcenniejsze, ta przygoda z prawdą, tyle lat ona mnie pasjonuje i wypełnia. I właściwie ta druga strona, czyli zdobywanie stopni i tytułów naukowych, bo tak się dzielą te wszystkie tzw. wyróżnienia dla ludzi nauki, to jest kwestia kompletnie drugorzędna, jakkolwiek ważna. Ten tytuł profesora belwederskiego w systemie edukacji Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym odznaczeniem, jakie człowiek nauki może w swojej Ojczyźnie, Polsce otrzymać i uzyskać. I ja za to jestem mojej Ojczyźnie jak najserdeczniej wdzięczny, że takiego rzemieślnika tutaj z Roztocza, z Puszczy Solskiej, Biłgoraja, Zwierzyńca, Szozdów i Tereszpola, gdzie się wychowywałem z moją najbliższą rodziną, gdzie są groby moich rodziców i brata, i wielu pokoleń moich ojców i praojców – wybrała i wyróżniła tak wielkim zaszczytem. I dlatego tak miłuję tę ziemię, i dlatego też tak bardzo dziękuję mojej Ojczyźnie, że dostrzegła ten mój dość znaczny wysiłek ducha na polu nauki. Że było mi dane z rąk wspaniałego Pana Prezydenta RP, dr. Andrzeja Dudy, odebrać ten właśnie zaszczytny tytuł – wskazał.

Działalność naukowa ks. prof. Guza związana jest z zagadnieniami związanymi z filozofią prawa oraz wpływu idei na życie polityczne i społeczne. Nadanie stopnia profesora belwederskiego to wyraz uznania dla wkładu Kapłana w rozwój polskiej nauki.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski medal

Niedziela lubelska 24/2015, str. 3

[ TEMATY ]

odznaczenia

Tomasz Koryszko

Prof. Stefan Sawicki otrzymał medal „Pro Ecclesia et Pontifice”

Prof. Stefan Sawicki otrzymał
medal „Pro Ecclesia et Pontifice”

Profesor Stefan Sawicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego został odznaczony papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jakub z Marchii

[ TEMATY ]

święty

Św. Jakub z Marchii (1394-1476) ukończył studia prawnicze, był legatem Stolicy Apostolskiej i wybitnym kaznodzieją. Jako misjonarz przemierzył całe ojczyste Włochy oraz inne kraje Europy.

Jakub przyszedł na świat w 1394 roku w Monteprandone, we Włoszech. Wychował się w wielodzietnej i ubogiej rodzinie, ciężko pracował już w latach dziecięcych, zajmował się pasieniem owiec. W zdobyciu wykształcenia pomógł mu wuj, który był kapłanem. Jakub ukończył studia prawnicze, studiował na kilku włoskich uniwersytetach.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję