Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Profesura belwederska

Ks. prof. Tadeusz Guz z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim odebrał akt nominacji profesorskiej. To najwyższe odznaczenie w dziedzinie edukacji

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

odznaczenia

Joanna Ferens

Ks. prof. Tadeusz Guz podczas katechezy w Biłgoraju

Ks. prof. Tadeusz Guz podczas katechezy w Biłgoraju

Ks. prof. Tadeusz Guz urodził się 7 lutego 1959 r. w Zwierzyńcu. Święcenia kapłańskie przyjął 16 grudnia 1984 r. Studiował teologię i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Niemczech. Zrobił doktorat w 1996 r. w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie habilitację w 2001 r. Prowadził Katedrę Filozofii Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i został dziekanem Zamiejscowego Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL w Tomaszowie Lubelskim.

Reklama

Ksiądz Profesor wyjaśnił, czym jest dla niego to odznaczenie: – Ja jestem świadom, że ta moja prawie trzydziestoletnia droga naukowa jest niesamowicie dynamiczna i bardzo dużo się w niej dokonało. I to jest to, co uważam za najcenniejsze, ta przygoda z prawdą, tyle lat ona mnie pasjonuje i wypełnia. I właściwie ta druga strona, czyli zdobywanie stopni i tytułów naukowych, bo tak się dzielą te wszystkie tzw. wyróżnienia dla ludzi nauki, to jest kwestia kompletnie drugorzędna, jakkolwiek ważna. Ten tytuł profesora belwederskiego w systemie edukacji Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym odznaczeniem, jakie człowiek nauki może w swojej Ojczyźnie, Polsce otrzymać i uzyskać. I ja za to jestem mojej Ojczyźnie jak najserdeczniej wdzięczny, że takiego rzemieślnika tutaj z Roztocza, z Puszczy Solskiej, Biłgoraja, Zwierzyńca, Szozdów i Tereszpola, gdzie się wychowywałem z moją najbliższą rodziną, gdzie są groby moich rodziców i brata, i wielu pokoleń moich ojców i praojców – wybrała i wyróżniła tak wielkim zaszczytem. I dlatego tak miłuję tę ziemię, i dlatego też tak bardzo dziękuję mojej Ojczyźnie, że dostrzegła ten mój dość znaczny wysiłek ducha na polu nauki. Że było mi dane z rąk wspaniałego Pana Prezydenta RP, dr. Andrzeja Dudy, odebrać ten właśnie zaszczytny tytuł – wskazał.

Działalność naukowa ks. prof. Guza związana jest z zagadnieniami związanymi z filozofią prawa oraz wpływu idei na życie polityczne i społeczne. Nadanie stopnia profesora belwederskiego to wyraz uznania dla wkładu Kapłana w rozwój polskiej nauki.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złote Krzyże Zasługi dla naszych kapłanów

Niedziela świdnicka 24/2018, str. I

[ TEMATY ]

odznaczenia

Marek Zygmunt

Wyróżnieni kapłani wraz z wojewodą dolnośląskim

Wyróżnieni kapłani wraz z wojewodą dolnośląskim

Ks. Tadeusz Faryś, diecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, oraz ks. Tadeusz Duda, proboszcz parafi i pw. św. Mikołaja w Świerkach, otrzymali ostatnio Złote Krzyże Zasługi. Przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczenia wręczył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję