Reklama

Watykan

Kard. Schönborn: papieski program reform jest "palącym problemem"

Kościelny przełom jaki niesie pontyfikat papieża Franciszka jest dla kard. Christopha Schönborna także powodem do obaw: "Czy dotrzymamy kroku tempu jego reform? Jeśli ciągle się okazuje, że papież z Argentyny stale imponuje troską o przyszłość Kościoła, związaną z tym tematyką, prowokującym stylem i człowieczeństwem rodzi się pytanie: "Czy znajduje on rzeczywiście szeroki posłuch w Kościele?"

[ TEMATY ]

Franciszek

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup Wiednia w rozmowie w rozmowie z magazynem religijnym austriackiej telewizji "Orientierung" z okazji przypadającej 22 stycznia br. 70 rocznicy urodzin podkreślił, że to "Duch Święty postawił Franciszka na czele Kościoła powszechnego".

"Wyborcy nie przeczuwali jak rozwinie się jego pontyfikat" - zaznaczył kardynał. Dla niego także "palącym problemem" jest sprawa programu reform i jak on zostanie wprowadzany w Kościele. "Wezwanie Franciszka `Wyjdźcie na zewnątrz!` i jego słowa, poruszyły już Kościół, który chętniej wychodzi na peryferie niż siedzi na miejscu" - powiedział kard. Schönborn i dodał, że to wezwanie również inspiruje obecny proces reform jaki ma miejsce w archidiecezji wiedeńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla kardynała Franciszek jest cały czas "wielką inspiracją". Jego przemówienie do Kurii Rzymskiej przed Bożym Narodzeniem, w którym Franciszek wymienił "15 chorób" od zarozumiałości do czucia się niezastępowalnym, od duchowego Alzheimera po dążenie do gromadzenia pieniędzy i władzy, od zamkniętych kręgów po „zyski doczesne” i „terroryzm plotek” kard. Schönborn skomentował zdaniem: "To już jest stromo". W tym "lustrze spowiedzi" powinny się przejrzeć i wziąć sobie do serca wszystkie wielkie instytucje. "W to lustro również dokładnie się wpatruje wiedeński Kościół" - dodał.

Kardynał nie obawia się antyislamskich demonstracji w Austrii podobnych do tych jakie mają miejsce w Niemczech pod egidą inicjatywy Patriotycznych Europejczyków Przeciw Islamizacji Zachodu" - „Pegida". Jego zdaniem w Austrii nie ma zagrożenia dla dialogu międzyreliginego. "Mamy dobrą i solidną tradycję współistnienia sięgającą czasów monarchii habsburskiej, gdy była ona państwem wielu narodów o różnych kulturach i religiach, które żyły wspólnie pod jednym dachem. Ta tradycja trwa nadal i cały czas dba się o to aby pozostała ona żywa" - zaznaczył kard. Schönborn.

Mówiąc o przyczynach niedawnych aktów przemocy jakie miały miejsce we Francji kardynał nie krył obaw wobec coraz większych napięć społecznych w Europie. Jego zdaniem widać coraz większe rozwarcie nożyc między utratą możliwości modernizacji i zyskami. Równocześnie za "fascynującą" uznał wielką solidarność wszystkich warstw społecznych po tragicznych wydarzeniach w Paryżu. Za dobry znak uznał to, że nie wykorzystuję się terrorystycznych ataków na budowę politycznego kapitału. Jego zdaniem "wielu Europejczyków, różnego pochodzenia, po tym co stało się w Paryżu, czuje, że tą drogą dalej nie można podążać".

Reklama

Kardynał z humorem powiedział, że mimo 70 roku życia od lat jego kalendarz terminów nadal "obfituje w brak czasu". Do tego doszły zadania na niwie Kościoła powszechnego. "Papież Franciszek mnie nie oszczędza" - powiedział i wskazał m. in. na swoje członkostwo w radzie nadzorczej Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), tzw. "banku watykańskiego" oraz pracy w Radzie Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, która przygotowuje październikowy synod na temat rodziny. Podkreślił, że te i inne zadania chętnie wykonuje i czuje, że jest w stanie to robić, a służba Kościołowi przynosi mu radość.

Spoglądając na ponad 20 lat działalności jako arcybiskupa Wiednia (na urząd ten wstąpił 14. września 1995 r. po wielu miesiącach będąc biskupem koadiutorem), kard. Schönborn powiedział, że pierwsze lata były "bardzo ciężkie". Przypomniał m. in. o sprawie kard. Hansa Hermanna Gröera, który w 1998 r. zrezygnował z działalności publicznej na prośbę papieża Jana Pawła II po tym jak został oskarżony o wykorzystywanie seksualne kleryków w czasach, gdy pracował w seminarium, konfliktach w łonie austriackiego episkopatu i napięciach na linii Kościół austriacki - Kościół powszechny.

Mówiąc o pontyfikacie papieża Benedykta XVI., którego zna od 42 lat i jest z nim zaprzyjaźniony, powiedział, że miał on wiele pozytywnych stron, które dzisiaj są niestety mało dostrzegane. Z drugiej strony w czasie tego pontyfikatu doszło w Watykanie do wielu wydarzeń, które stały się wielkim obciążeniem i "rzeczywiście były bardzo bolesne".

Reklama

Kard. Schönborn zastrzegł, że przypadające w najbliższy czwartek 22 stycznia urodzinowe obchody nie będą spektakularne. Zaplanowano m. in. rano spotkanie z księżmi a wieczorem Mszę św. z młodzieżą. W ciągu dnia kardynał zaprasza do swojego biura na "Leberkäse" (przypominającą pasztet zapiekaną potrawę z mielonego mięsa i wątróbki). Nie będzie żadnego specjalnego urodzinowego przyjęcia. W piętek natomiast przewidziany jest koncert charytatywny, w trakcie którego będą wykonywane m.in. pieśni Maryjne. Z okazji 70 rocznicy urodzin kardynał ma skromne życzenia. Życzy sobie więcej czasu na lekturę książek, która jest "substancją" jego życia i więcej czasu na refleksję i modlitwę. "Życzyłbym sobie jeszcze więcej wdzięczności za dotychczas przeżyte życie" - powiedział kard. Schönborn.

Kard. Christoph Schönborn jest dominikańskim teologiem, wybitnym intelektualistą, poliglotą, człowiekiem głębokiej modlitwy. Urodził się 22 stycznia 1945 w arystokratycznej rodzinie w miejscowości Skalsko w czeskiej diecezji Litomierzyce. Wkrótce potem Schönbornowie musieli uciekać do Austrii. Po maturze w 1963 wstąpił w Niemczech do zakonu dominikanów. Studiował teologię i filozofię w Bonn, Wiedniu i Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 grudnia 1970 w Wiedniu z rąk kard. Franza Königa. W latach 1971-72 odbył studia doktoranckie w Instytucie Katolickim w Paryżu, a następnie w Ratyzbonie, gdzie był słuchaczem m.in. kard. Josepha Ratzingera. W 1974 uzyskał tytuł doktora w tymże Instytucie w Paryżu na podstawie pracy "L'Icone du Christ" (Ikona Chrystusa), co stanowiło pierwszy owoc jego głębokich studiów nad Kościołem Wschodu. Od 1975 r. wykładał dogmatykę na Uniwersytecie Katolickim we Fryburgu Szwajcarskim i prowadził zajęcia z teologii chrześcijańskiego Wschodu.

Reklama

Jest autorem licznych dzieł teologicznych w języku niemieckim i francuskim. W latach 1980-85 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej w ramach Kongregacji Nauki Wiary, a w latach 1987-92 sekretarzem redakcji Katechizmu Kościoła Katolickiego.

11 lipca 1991 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w Wiedniu (sakrę nowy hierarcha przyjął 29 września tegoż roku), 13 kwietnia 1995 – koadiutorem z prawem następstwa, a 14 września tegoż roku arcybiskupem stolicy Austrii. Na konsystorzu 21 lutego 1998 papież obdarzył go godnością kardynała. Jest członkiem kilku kongregacji i innych urzędów watykańskich.

Od dawna uchodzi za jednego z czołowych teologów Kościoła powszechnego. Należy do "Kręgu uczniów Ratzingera" (Ratzinger Schulerkreis).

Kardynał jest też wielkim czcicielem kultu Miłosierdzia Bożego i jego apostołki św. Faustyny Kowalskiej. Na jego prośbę w jednym z ołtarzy katedry św. Szczepana w Wiedniu umieszczony został obraz "Jezu ufam Tobie". Ponadto jest jednym z głównych organizatorów Kongresów Miłosierdzia Bożego.

2015-01-20 15:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do pracowników Watykanu: uczmy się skrytości i skromności

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kontemplując tajemnicę narodzin Jezusa, odkrywamy, jaki jest styl Boga. Nie ma w nim okazałości ani hałasu, lecz przeciwnie skrytość i skromność - mówił Papież na dorocznej przedświątecznej audiencji dla pracowników Watykanu.

Franciszek podkreślił, że owa skrytość i skromność, którą widzimy w szopce betlejemskiej ujawnia nam ważny rys samego Boga, który nie przychodzi, aby nas przerazić swoją wielkością lub narzucić się swoją wspaniałością, ale uobecnia się w najzwyklejszy możliwy sposób, stając się jednym z nas. Bóg jest ukryty w małości Dziecka, które się rodzi, w małżeństwie Maryi i Józefa, którzy nie są w centrum uwagi, lecz w ubóstwie stajni, bo nie było dla nich miejsca w gospodzie. Papież zauważył, że są to znaki rozpoznawcze Syna Bożego, który następnie zaprezentuje się światu jako małe ziarno, które umiera ukryte w ziemi, aby wydać plon. „On jest Bogiem maluczkich i najmniejszych, a wraz z Nim wszyscy uczymy się drogi prowadzącej do Królestwa Bożego: nie pozornej i sztucznej religijności, ale stawania się małymi jak dzieci” - dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Weigel, który napisał m.in. biografię polskiego papieża zatytułowaną "Świadek nadziei", wziął w poniedziałek udział w dyskusji w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

W parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci patrona. Doroczne święto, obchodzone 16 maja, poprzedza modlitewne triduum w intencji pokoju i jedności.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję