Reklama

Polska

Województwo śląskie włącza się w pomoc przy organizacji ŚDM

Karta pielgrzyma, specjalne punkty informacyjne, zapewnienie bezpieczeństwa, uruchomienie specjalnych linii komunikacyjnych to pierwsze propozycje, które padły na spotkaniu inicjującym współpracę śląskich biskupów z marszałkiem województwa śląskiego, dotyczącą przygotowań do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

James562 / pl.wikipedia.org

Kuria metropolitalna w Katowicach

Kuria metropolitalna w Katowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu, które odbyło się we wtorek, 24 lutego br., w katowickiej kurii wziął udział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, metropolici katowicki i częstochowski abp Wiktor Skworc i abp Wacław Depo oraz biskupi diecezji: bielsko-żywieckiej Roman Pindel, gliwickiej Jan Kopiec, sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Marszałek Saługa przedstawił wstępne propozycje ze strony władz samorządowych województwa, natomiast reprezentanci Kościoła zaprezentowali płaszczyzny w których pragną uzyskać ich wsparcie. Największe problemy związane z organizacją ŚDM dotyczą sfery logistycznej, zwłaszcza transportu. Szacowana liczba młodych, którzy odwiedzą województwo śląskie podczas diecezjalnego etapu ŚDM, poprzedzającego główne spotkanie w Krakowie, wynosi ponad 60 tys. osób. Stąd konieczność dobrego zaplanowania funkcjonowania środków komunikacji w tym okresie. Wśród propozycji przedstawionych przez marszałka znalazło się stworzenie „Karty pielgrzyma”, która umożliwiać będzie zniżki lub nawet darmowe korzystanie ze środków transportu oraz placówek kultury takich jak: muzea, teatry, kina. Biskupi poruszyli kwestie związane z bezpieczeństwem i potrzebą pomocy przy organizacji wydarzeń plenerowych dla młodych, którzy przybędą z całego świata. Mówiono również o wartości dziedzictwa, tradycji i panującego ducha wśród mieszkańców Śląska oraz o potrzebie podzielenia się nimi z przyjezdnymi. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc specjalnie dla KAI powiedział: - To dzisiejsze spotkanie dobrze rokuje, dlatego, że ze strony samorządu województwa śląskiego oraz ze strony diecezji, które wchodzą w skład tego województwa, jest wola współdziałania i współpracy. Wyrażając wdzięczność samorządowi województwa za gotowość współdziałania i współorganizowania tego wydarzenia na skalę światową dodał: – Dobra organizacja to połowa sukcesu i oby te półtora roku, które zostały do ŚDM, były wykorzystane na dobre przygotowanie pobytu młodych w naszych diecezjach. Dobra organizacja to również szansa, aby treści duchowe, które będą przekazywane młodzieży przez Ojca Świętego, zostały dobrze przyjęte. Dzisiejsze spotkanie zainicjowało szeroką współpracę pomiędzy władzami województwa a duchownymi, której efektem będzie zapewnienie bezpieczeństwa, rozrywki, możliwości edukacji młodzieży, która przybędzie na Śląsk w celu przygotowania się i uczestnictwa w ŚDM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-02-24 17:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa bawiła w Zabawie

Zbliża się wielkimi krokami święto młodych w Polsce – Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Jeśli myślicie, że tylko wtedy będzie się działo w naszym kraju, to jesteście w błędzie. To wydarzenie to nieustanne przygotowanie, które rozpoczęliśmy w miniony weekend. Od 28 lutego do 2 marca gościliśmy w Zabawie k. Tarnowa u bł. Karoliny. A wszystko po to, aby zdobyć jak najwięcej pomysłów, inspiracji do pracy przy tym ważnym wydarzeniu, jakim są ŚDM.
CZYTAJ DALEJ

Klinika Gemelli: poważny stan papieża, choć bez przesadnych alarmów

2025-02-25 21:00

[ TEMATY ]

choroba

papież Franciszek

klinika Gemelli

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Źródła watykańskie potwierdzają poważny stan papieża Franciszka, chociaż w przekazywanych informacjach nie ma radykalnego zaniepokojenia.

Jak ze źródeł watykańskich dowiaduje się KAI zawarte w komunikacie Biura Prasowego informacje o pracy papieża wskazują na to, że jest to praca „lekka” a osoby z jego najbliższego otoczenia dbają o to, żeby spotkania ze współpracownikami nie trwały zbyt długo.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Reina na Mszy w Klinice Gemelli. Papież wdzięczny za modlitwę

2025-02-26 16:06

[ TEMATY ]

modlitwa

Poliklinika Gemelli

kard. Baldo Reina

PAP/EPA

Modlitwa pod Polikliniką Gemelli

Modlitwa pod Polikliniką Gemelli

Za Papieża Franciszka modlili się dziś pracownicy i pacjenci Kliniki Gemelii. Mszy w szpitalnej kaplicy św. Jana Pawła II przewodniczył kard. Baldo Reina, papieski wikariusz dla rzymskiej diecezji. Papież wie o tej Mszy i jest wam wdzięczny za to, że bierzecie w niej udział - powiedział posługujący w Klinice Gemelli kapelan szpitalny ks. Nunzio Currao.

W homilii kard. Reina zauważył, że podczas tej Mszy wszyscy czują się zjednoczeni niczym jedna wielka rodzina, bo łączy ich miłość do Papieża i modlitwa w jego intencji. „Kiedy przychodzi czas słabości i choroby, kiedy doświadczamy, jak krucha jest nasza ludzka natura, od razu ze wszystkich sił zwracamy się do Boga. Czynimy to ze szczerym sercem, bo czujemy w sobie pragnienie nieskończoności, które zostało złożone w naszych sercach” - mówił kard. Reina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję