Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Odwaga chrześcijanina

Prośmy również i my Ducha Świętego o siłę, aby nie przestraszyć się tych, którzy każą nam milczeć, którzy nas zniesławiają, a wręcz nastają na nasze życie – powiedział Franciszek 28 sierpnia br. podczas audiencji generalnej. Kontynuował on cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich.

Papież nawiązał do 5. rozdziału tej księgi. Święty Łukasz opisuje w nim wspólnotę kościelną, która żyje wielkim bogactwem, doświadcza wzrostu liczbowego i tętni życiem, mimo ataków zewnętrznych.

Franciszek zwrócił uwagę, że wśród Apostołów wybija się Piotr, który ma pierwszeństwo w grupie apostolskiej ze względu na prymat i misję otrzymane od Zmartwychwstałego. Zajmuje się chorymi, tak jak to czynił Jezus, biorąc na siebie słabości i choroby. Papież przypomniał, że uzdrawiające działanie Piotra rozbudziło nienawiść saduceuszy, którzy uwięzili Apostołów i zaniepokojeni ich tajemniczym uwolnieniem zabronili im nauczania, na co wówczas Piotr odpowiedział – czym dał klucz życia chrześcijańskiego: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. – Oznacza to słuchanie Boga bez zastrzeżeń, bez zwlekania, bez wyrachowania. Oznacza przyłączenie się do Niego, aby stać się zdolnymi do przymierza z Nim i z osobami, które spotykamy na naszej drodze – wyjaśnił Franciszek.

VN

Papież senior ostrzega

Niebezpieczeństwo „teologii bez Boga”

Benedykt XVI opublikował krótką notę, w której ustosunkował się do reakcji na jego obszerny tekst o genezie skandali nadużyć seksualnych w Kościele w minionych dziesięcioleciach. „Na ile mogę to zobaczyć, w większości reakcji na mój tekst w ogóle nie wspomina się o Bogu, a zatem nie podejmuje się tego, co ja chciałem podkreślić jako kluczową dla tego problemu kwestię” – napisał Papież senior.

W sposób szczególny odniósł się on do tekstu niemieckiej historyk Birgit Aschmann. Zauważył, że choć ten tekst – mimo swej jednostronności – może pobudzić do dalszych refleksji, nie stanowi on zadowalającej odpowiedzi na jego publikację, co jest też typowe dla pozostałych reakcji. Papież senior przypomniał główne tezy swego tekstu, a mianowicie, że świat bez Boga jest światem bez znaczenia, a w społeczeństwie zachodnim Bóg jest nieobecny i nie ma nic do powiedzenia. „To dlatego jest ono społeczeństwem, w którym coraz bardziej zatraca się miarę człowieka” – konkludował. I dodał: „Fakt, że artykuł Aschmann, podobnie jak inne znane mi reakcje na mój tekst, pomija centralny fragment mojej argumentacji, pokazuje niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo Bóg często wydaje się zepchnięte na margines teologii”.

Reklama

Przypomnijmy, że obszerną analizę genezy skandalu nadużyć w Kościele Benedykt XVI opublikował za zgodą papieża Franciszka w kwietniu br.

VN

Ojciec Święty do Polaków

Papież wspomina rocznicę wybuchu II wojny światowej

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, 1 września przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się nazistowską, niemiecką agresją na Polskę. Podczas gdy w Warszawie, w Wieluniu i w innych miastach będą się odbywały wspomnieniowe obchody z udziałem licznych głów państw z całego świata, wszyscy będziemy się modlić o pokój, aby nigdy nie powtórzyły się tragiczne wydarzenia, sprowokowane przez nienawiść, które przyniosły jedynie zniszczenie, cierpienie i śmierć. Prośmy Boga, aby pokój panował w ludzkich sercach, w rodzinach, społeczeństwach i między narodami. Zawierzam was wszystkich matczynej opiece Maryi Królowej Pokoju i z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 28 sierpnia 2019 r.

RV

Papież do Paragwajczyków

Otwórzcie się na Jezusa

Franciszek zaapelował do młodych Paragwajczyków, aby otworzyli się na Jezusa Chrystusa. Skierował przesłanie do uczestników krajowego forum młodzieży, które odbyło się w stolicy kraju Asunción pod hasłem: „Młodzież, Kościół, społeczeństwo”.

Papież życzy w nim młodym, aby owocem spotkania było przyjęcie Jezusa, który chce być ich przyjacielem i w nich trwać. Zachęca młodych, aby słuchali głosu Pana i byli Jego misjonarzami, świadkami dobrej nowiny o zbawieniu pośród wszystkich ubogich.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Prośmy o łaskę niebycia chrześcijanami letnimi, którzy żyją połowicznie i pozwalają wystygnąć miłości.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Kongo gotowe, aby przyjąć papieża: mieszkańcy liczą na owoce wizyty

2023-01-30 15:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Oczekujemy Ojca Świętego, wszystko jest już gotowe – mówi kongijski biskup Félicien Mwanama Galumbulula. Jak dodaje, w kościołach na prośbę miejscowego episkopatu odmawia się po każdej mszy specjalną modlitwę, aby ta pielgrzymka papieska przyczyniła się do pojednania w Demokratycznej Republice Konga. Ludność bardzo pragnie, aby papież przywrócił pokój.

Biskup diecezji Luiza zaznacza, że Kinszasa jest w pełni zmobilizowana. Miasto zapełniło się plakatami witającymi papieża oraz jego towarzyszy. Co ważniejsze, do stolicy ściągnęły tłumy ludzi przygotowujące się do wysłuchania następcy św. Piotra. Wcześniej Kościół prowadził specjalne przygotowania do pielgrzymki, m.in. organizując cykle katechez wyjaśniających znaczenie wizyty Franciszka. Bp Galumbulula tłumaczy, że dzisiaj dla Konga największym wyzwaniem jest konflikt na wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję