Uroczystość odbyła się 8 czerwca w kościele parafialnym Na Stoku w Kielcach. W czasie Mszy św. bp Jan wraz ze zgromadzonymi kapłanami modlił się w intencji nowych lektorów i ich rodzin i wygłosił homilię do zebranych, którą poświęcił słowu Bożemu, tłumacząc misję lektora.
Wyjaśniał, że słowo Boże nie jest informacją, których w dzisiejszym świecie mamy nadmiar, ale „jest głosem samego Boga, który w Jezusie Chrystusie bezgranicznie kocha człowieka”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podkreślał że „każda kultura jest godna Ewangelii, dlatego słowo Boże nigdy nie jest ekskluzywne, nie jest dla wybranych słuchaczy, ale jest Bożym darem dla wszystkich w myśl Jezusowej prawdy: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię”. Dodał, że „dopóki głosimy Ewangelię, rozumiemy i wierzymy, że Bóg kocha wszystkich bez wyjątku”.
Przed błogosławieństwem nowych lektorów, zwrócił się do nich słowami: – Otrzymacie dziś błogosławieństwo do zaszczytnej funkcji lektora, będziecie czytać słowo Boże zgromadzonym na liturgii wiernym, staniecie się sługami objawionej prawdy, która rozjaśnia drogi ludzkiego życia, spełniajcie to zadanie z wielką wiarą i miłością, rozważajcie to słowo w sercu i bądźcie jego świadkami w codziennym życiu. Podkreślał, że „do tego potrzeba łaski wiary, która pozwoli przylgnąć do słowa Bożego”.
Reklama
Ksiądz biskup życzył im „aby poprzez liturgiczną posługę lektora byli zawsze głosem Dobrej Nowiny, który serca wielu otworzy na obecność Jezusa Chrystusa w ich życiu”.
Po homilii biskup kielecki udzielił jedenastu mężczyznom specjalnego błogosławieństwa. Lektorzy otrzymali krzyże, które będą nosili na piersi oraz Pismo Święte.
Mężczyźni przygotowywali się do funkcji lektorów pod opieką duchowego opiekuna wspólnoty ks. Adama Kaczmarczyka. Wspólnota ma charakter ogólnopolski. Mężczyźni dążą do wypełnienia swojego powołania do świętości, zawierzając się Najświętszej Maryi Pannie. Wspólnota gromadzi mężczyzn w różnym stanie i wieku, mężów i ojców. Formacja odbywa się poprzez życie sakramentalne, codzienną modlitwę różańcową, poznawanie nauki Kościoła, regularne braterskie spotkania w każdy czwarty piątek miesiąca połączone z Eucharystią. Mężczyźni biorą również udział w spotkaniach o charakterze ogólnopolskim. Wojownicy Maryi czerpią z duchowości św. Józefa, który jest dla nich wzorem do stawania się dobrym mężem i ojcem. Wspólnota czynnie uczestniczy w życiu parafii Ducha Świętego, animując różne wydarzenia modlitewne. Liderem wspólnoty jest Paweł Saruga.
W trakcie uroczystości lektorzy złożyli na ręce biskupa kieleckiego ofiarę na Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece oraz podarowali dla kościoła nakrycie na ambonę słowa Bożego i okładki na mszały.