Warto zakupić świeży korzeń chrzanu i samemu go przyrządzić, gdyż ten gotowy w słoiku nie jest tak skuteczny. Świeży korzeń zawiera: witaminy z grupy B, witaminy A, E, C, magnez, żelazo, wapń, potas i siarkę, a także olejki eteryczne i substancje bakteriobójcze. Nie tylko doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do mięs i potraw, lecz również może być wykorzystany do leczenia licznych dolegliwości. Przede wszystkim, stosowany w niewielkich ilościach, ułatwia trawienie. Może być pomocny w leczeniu przeziębienia, zapalenia oskrzeli, kataru, kaszlu, gdyż ma właściwości niszczące grzyby, bakterie i wirusy. W przypadku zatkanych zatok, alergii czy przeziębienia możemy natomiast ssać małe kawałki chrzanu. Chrzan ma ponadto właściwości antynowotworowe.
Korzeń chrzanu był w przeszłości wielokrotnie wykorzystywany w domowym leczeniu niektórych dolegliwości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W przypadku nadciśnienia mieszamy w równych częściach sok z chrzanu, marchwi i miód, następnie dodajemy sok z jednej cytryny. Spożywamy przez 2 tygodnie na godzinę przed posiłkiem, 3 razy dziennie po jednej łyżce, po czym robimy jednotygodniową przerwę.
Wino chrzanowe
Reklama
Garść świeżo startego chrzanu zalać 0,5 l białego wina gronowego. Dobrze zakorkować i postawić w chłodnym miejscu – w piwnicy lub w lodówce. Po kilku dniach można zażywać. Stosować przy niestrawności, niedomaganiu wątroby, nerwicy żołądka i nieżytach przewodu trawiennego. Zażywać 2-3 razy dziennie jedną łyżkę przed jedzeniem. Jako środek przeciwszkorbutowy należy pić 30-40 g dziennie.
Sok cytrynowy z tartym chrzanem
W stosunku 1:4 rozpuszcza drobne skrzepy krwi występujące w naczyniach wieńcowych, co ma znaczenie profilaktyczne dla osób zagrożonych zawałem serca.
Syrop chrzanowy
Korzeń chrzanu zetrzeć na drobnej tarce, ułożyć na talerzu, posypać cukrem. Po wydzieleniu się soku zmiksować. Jako środek żółciopędny wypijać 1-2 łyżeczki dziennie.
(Przepisy pochodzą z publikacji: Nalewki i receptury ziołowe, dr Jadwiga Górnicka, Warszawa 2015).