Reklama
Obserwator
Na zakończenie przedświątecznej audiencji ogólnej (22 grudnia ub.r.) Ojciec Święty dość niespodziewanie zaapelował do krajów europejskich o większą otwartość na migrantów.
5-8
9
temat numeru
Podczas niebanalnych rozmów o Bogu i życiu coraz częściej słyszę powtarzające się pytanie: „Po co chrzcić dzieci?”.
Chrystianizacja Europy dokonała się dzięki odważnym władcom, którzy potrafili w odpowiednim czasie podjąć trudną dla nich i dla poddanych decyzję.
10-13
14-15
życie kościoła
Ogrzewanie świątyń to komfort, na który nie każda parafia może sobie pozwolić. W kościołach jesteśmy przyzwyczajeni do ofiar co łaska, ale proboszcz rachunki musi płacić bardzo konkretne. Ile kosztuje ciepło na Mszy św.?
W Roku Rodziny Niedziela przybliża kolejne wspólnoty, które pomagają rodzinom w rozwoju wiary. Nie mogło zabraknąć w tym cyklu ruchu, który głosi Dobrą Nowinę, czyli Szkoły Nowej Ewangelizacji.
18-21
moim zdaniem
Zmienność to najbardziej trwała cecha tego świata.
25
28-29
30-31
punkt widzenia
Państwa, które najlepiej radzą sobie z COVID-19, ponoszą najmniejsze koszty społeczne i odnotowują największy wzrost PKB. Jak na tle świata w dwuletnim bilansie pandemii wypada Polska i Europa?
Na początku grudnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej i Dolnośląskim Instytutem Studiów Energetycznych zaprezentowało raport Zielony wodór z OZE w Polsce. Ten dokument to ważny krok na drodze polskiej zielonej energetyki.
34-36
moim zdaniem
Kiedy kończy się młodość? Kiedy sami o tym zdecydujemy.
37
prasa zagraniczna
38
dobre rady
Aby wzmocnić nasz organizm, nie sięgajmy od razu po tabletki – raczej poszukajmy ich zamienników w naturze. Znajdują się one w świeżych owocach i warzywach, np. w korzeniu chrzanu. Jedzmy go często, zwłaszcza zimą.
Większość z nas, przyrządzając potrawy z awokado, pestkę wyrzuca do kosza. To błąd!
Kiedyś uważano, że witamina D jest jedynie witaminą przeciwkrzywiczą. Dziś wiemy, że pełni ona wiele kluczowych funkcji.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Akty kradzieży przedmiotów kultu nie są w Polsce niczym nowym. Łupem złodziei padło wiele cennych zabytków, które nigdy nie wróciły na swoje miejsce.
53-64
66
ABC wiary
16 października 2021 r. synod Kościoła luterańskiego w Polsce, drogą głosowania, zdecydował o możliwości ordynacji kobiet.
Co zrobić, żeby być zbawionym? Wystarczy tylko wiara czy też konieczne są dobre uczynki? Zbawienie z wiary czy z uczynków? Czy sama wiara wystarczy do zbawienia?
Po co się modlić o czyjeś uzdrowienie? Czy Bóg uzależnia życie i zdrowie danej osoby od ilości modlitw w jej intencji?
67-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 3, 15-16. 21-22)
Nauczyła się czytać i pisać, dopiero gdy wstąpiła do klasztoru. Była mistyczką, otrzymała dar łez i ekstaz. Upominała papieża Aleksandra VI.
III-VIII
Niedziela Plus
Z ks. Krystianem Sammlerem o peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji poznańskiej rozmawia Jolanta Marszałek
On pochodzi z Bydgoszczy, ona – z Górnego Śląska. Oboje wymodlili „przypadek”, dzięki któremu się spotkali, zakochali się w sobie, a następnie założyli rodzinę. Osiedlili się na Kujawach, niedaleko Bydgoszczy.
Pokora i poczucie humoru, hart ducha i ufność pokładana w Bogu – mowa o Franciszce Werner, nowej kandydatce na ołtarze.
Święty Józef jest specjalistą od spraw małżeńskich, rodzinnych, zdrowotnych, mieszkaniowych, finansowych i wielu innych. Przekonały się o tym osoby, które polecały mu problemy codziennego życia lub najskrytsze marzenia.
Niedziela bielsko-żywiecka
Trzy podmioty zostały nominowane do diecezjalnej Nagrody im. św. Maksymiliana Kolbego. Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na pandemię, nagroda zostanie wręczona podczas kameralnego spotkania transmitowanego on-line.
Organizacje kościelne nie są częstymi beneficjentami przeróżnych grantów. Trochę szkoda, bo dotacje, które tą drogą można pozyskać, liczone są w tysiącach złotych.
Uczestnicy rekolekcji świadczą, że Pan Bóg nigdy nie zostawia ich w potrzebie, nawet jeśli proszą o pomoc w drobnej sprawie.
Niedziela częstochowska
Siostra Janina Więcek, służebniczka, zmarła 26 grudnia 2021 r. w Częstochowie w wieku 102 lat.
Czym mogą nas zaskoczyć bolesne wydarzenia i dzieje wybitnych postaci splecione z powszednim życiem? Czego uczy nas historia wiejskiej parafii w Garnku?
Pojawiły się w domu, mając kilka dni albo kilka miesięcy, żadne nie skończyło jeszcze roku. Wszystkie przyjechały tu prosto ze szpitala, z wyjątkiem Michasia, którego znaleziono w oknie życia.
Niedziela podlaska
Ruchoma szopka w Liwie jest przykładem, że przeżywanie i poznawanie prawdy o Wcieleniu Syna Bożego nie musi i nie powinno ograniczać się jedynie do liturgicznego okresu Bożego Narodzenia.
Śmiało mogę stwierdzić, że im więcej dawałem od siebie, tym więcej dostawałem od innych – powiedział Mateusz Stefaniuk, ustępujący prezes KSM DD.
Po takim hasłem odbył się po raz piąty Węgrowski Orszak Trzech Króli, któremu honorowego patronatu udzieliła senator RP Maria Koc.
Niedziela kielecka
Rokrocznie, przed końcem roku, na Ziemi Pierzchnickiej, grupa pasjonatów powstania styczniowego 1863/64 r., przybrana w XIX-wieczne stroje, wspomina bohaterów oraz wydarzenia tamtych czasów, oddając hołd bohaterstwu styczniowych powstańców.
Rozpoczęty przez papieża Franciszka w Kościele Synod ma budzić podmiotowość i tożsamość chrześcijan w dzisiejszym świecie. Parafialne zespoły synodalne są wielką szansą, aby nasze parafie stały się bardziej miejscem spotkania i doświadczenia wiary.
Sporo działo się w parafii Narodzenia NMP w Piekoszowie w Adwencie. Młodzieżowa wspólnota „Effatha” wsparła akcję charytatywną „Paczuszka dla Maluszka” i koordynowała ją do świąt.
Niedziela małopolska
Był to jeden z najważniejszych elementów walki Polski o granice po roku 1918 – powiedział dr hab. Filip Musiał, otwierając wystawę na pl. Jana Matejki w Krakowie.
Chcemy docierać do młodych małżeństw – ks. dr Piotr Cebula wyjaśnia ideę powołania Diecezjalnego Duszpasterstwa Małżeństw Starających się o Potomstwo w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.
Trzy siostry zakonne: Teresa, Krystyna i Ewa mieszkają w bloku w Nowej Hucie. Jeden pokój przeobraziły w małą kaplicę, drugi jest miejscem spotkań z każdym, kto potrzebuje słów wsparcia, rady, życzliwej obecności…
Niedziela lubelska
W Boże Narodzenie abp Stanisław Budzik przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem lubelskiej kapituły archikatedralnej.
Międzynarodowy Festiwal Organowy od 25 lat odbywa się w parafii Świętej Rodziny w Lublinie.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowała wigilijne spotkanie dla ponad tysiąca osób ubogich, bezdomnych, samotnych.
Niedziela legnicka
Podopieczna Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Legnickiej, została laureatką dolnośląskiego etapu konkursu To, co kocham.
Jest w naszej diecezji grono księży, którzy obecnie są już w wieku emerytalnym, bądź zmożeni chorobą i należą do grona księży seniorów.
Wspólnymi siłami parafia Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Polkowicach, przygotowały mnóstwo paczek w ramach świątecznej akcji.
Niedziela łódzka
Dobrze jest podejść dziś do chrzcielnicy w swoim kościele parafialnym, żeby dotknąć miejsca swoich narodzin dla Boga oraz podziękować za wiarę i nowe życie.
Już po raz dziesiąty ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli.
Od wspólnej modlitwy i dziękczynienia za dach nad głową migranci z Afryki rozpoczęli polską wigilię.
Niedziela przemyska
Podobnie jak pasterze przychodzimy, by uklęknąć, kontemplować tajemnicę wcielenia, by kontemplować tajemnicę Eucharystii, przyjścia Chrystusa tutaj do naszej świątyni – mówił abp Adam Szal w czasie Pasterki w archikatedrze przemyskiej.
W przemyskiej archikatedrze, w kaplicy Fredrów, od kilku już lat można adorować nowo narodzonego Chrystusa w szczególnej szopce.
Okres Bożego Narodzenia 1912 r. w krakowskim klasztorze i seminarium opisał w kronice seminaryjnej franciszkański kleryk Wenanty Katarzyniec.
Niedziela rzeszowska
Wraz z rozwojem Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, zrodziła się idea kolędowania misyjnego.
Wkraczając w nowy rok, oceniamy również minione 12 miesięcy. Bóg dał nam ten czas jako zadanie, aby wypełnić go wiarą, miłością i dobrymi uczynkami.
O tym co gra w W każdym z Nas z dr Anną Czenczek – dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie rozmawia Izabela Fac.
Niedziela sandomierska
Parafie wspólnie z Urzędem Miasta i Domem Kultury postanowiły wesprzeć dokończenie budowy hospicjum na osiedlu Miechocin.
Również w tym sezonie Grupa Enea będzie wspierać Mistrzów Polski w tenisie stołowym.
Tak bardzo potrzeba już dziś zauważyć łzę w oku człowieka – może niezbyt miłego – i nie pytając, dlaczego płacze, podarować mu uśmiech pełen nadziei na lepsze. Potem delikatnie, bez udawania i narzucania się zapytać, w jaki sposób można mu pomóc.
Niedziela sosnowiecka
Biskup Grzegorz Kaszak sprawował Pasterkę wraz z proboszczem bazyliki katedralnej ks. kan. Janem Gaikiem. W procesji zaniósł także do szopki figurę nowo narodzonego Jezusa.
O działalności Rycerzy Kolumba w diecezji sosnowieckiej – ze Sławomirem Korczyńskim rozmawia Piotr Lorenc.
Po raz kolejny odbyła się wigilia dla potrzebujących w Sosnowcu-Zagórzu.
Niedziela świdnicka
Trwając w szczególnym roku poświęconym Świętej Rodzinie w drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego biskupi w głoszonych homiliach podkreślali rolę małżeństwa, domu i rodziny.
Niedawny międzynarodowy dzień wolontariusza był okazją, aby przypomnieć, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych.
Caritas Diecezji Świdnickiej w tym roku rozdała ponad 1200 paczek na Boże Narodzenie. Dwie torby produktów żywnościowych pozwalały na zorganizowanie Wigilii i świąt.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W czasie świąt Bożego Narodzenia pod choinką znajdujemy prezenty. Na Górnym Śląsku np. osobiście przynosi je Dzieciątko, które symbolizuje narodzonego w stajence Jezusa.
Z prac nadesłanych na międzynarodowy konkurs plastyczny w Roku św. Józefa powstał unikatowy, polsko-syryjski kalendarz.
Stworzenie szopki bożonarodzeniowej w przestrzeni publicznej wymaga odwagi ducha, ale jest również głębokim świadectwem wiary.
Niedziela toruńska
– Ciociu, moje skrzydła się składają! – alarmuje przedszkolak wymachujący mieczem św. Michała Archanioła. Świętemu Józefowi spada aureola, a pastuszek zapomniał stroju. Jakie będą te jasełka?
O Roku św. Jakuba, innym rytmie życia na Camino i o tym, czy każdy może pielgrzymować z Jerzym Kalinowskim, prezesem toruńskiego Bractwa św. Jakuba, rozmawia Renata Czerwińska.
Każdego roku przybywa tych, którzy przyjmują sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego w dojrzałym wieku. Drogi pełne wybojów doprowadziły ich do bezpieczeństwa wiary.
Niedziela warszawska
O warszawskich korzeniach Odnowy w Duchu Świętym, błogosławieństwie Prymasa Tysiąclecia i ewangelizacyjnym imperatywie Kościoła z Markiem Nowickim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
To trzy zasadnicze kierunki, które postawili sobie za cel, poświęcając swój czas na dzieła ewangelizacyjne. Mają jednak przekonanie, że całe ich życie na tym świecie ma być ewangelizacją, czyli wskazywaniem na Jezusa Chrystusa.
Doskonalą swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, ćwiczą pamięć i opanowują tremę. Przekazują przy tym publiczności wartościowe przesłanie. Klerycy warszawsko-praskiego seminarium duchownego już 20. raz wystawili seminaryjną sztukę.
Niedziela wrocławska
Opracowano projekt ratowania witraży w kościele św. Karola Boromeusza. Dwa pierwsze – Chrzest Polski i Św. Wojciech – już wróciły na swoje miejsca.
Bożonarodzeniowo-kolędowe spotkanie miało miejsce w katedrze wrocławskiej. Prowadził je Stanisław Michał Rybarczyk.
Karnawał to doskonała okazja, by poznać Chrześcijańską Szkołę Tańca – pierwszą w Polsce.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Niedziela Chrztu Pańskiego jest dobrą okazją do refleksji nad przyjętym przez nas sakramentem Chrztu Świętego.
Już po raz drugi w Księżpolu zostało zorganizowane wydarzenie pn. Księżpolskie Betlejem.
W przeddzień wigilii w budynku kurii diecezjalnej w Zamościu odbyło się spotkanie opłatkowe z biskupami.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Styczeń to czas, kiedy ruszają w drogę Kolędnicy Misyjni. Również w naszej diecezji są dzieci, które w ten sposób pomagają swoim rówieśnikom w różnych zakątkach świata.
Seniorzy i młodzież. Czy mogą znaleźć wspólny język mimo tak dużej różnicy pokoleniowej? Na pewno go szukają. I to tuż obok nas.
Zaledwie ucichły echa profanacji krzyża na os. Zastalowskim w Zielonej Górze, gdy pod koniec roku, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, dotarły do nas informacje, o kolejnych smutnych zdarzeniach.