Reklama

Niedziela Kielecka

Symbol odwagi, honoru i trwania

Jak kielczanie i mieszkańcy regionu upamiętniają tych, którzy we wrześniu 1939 r. przez 7 dni bohatersko bronili się przed mającymi ogromną przewagę Niemcami?

Niedziela kielecka 20/2022, str. I

[ TEMATY ]

sympozjum

Westerplatte

T.D.

Bp Marian Florczyk zachęca do upamiętnienia żołnierzy z Westerplatte

Bp Marian Florczyk zachęca do upamiętnienia żołnierzy z Westerplatte

Niemal połowa załogi wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte wywodziła się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów, a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. Westerplatte to symbol odwagi, honoru, trwania na posterunku. Od ubiegłego roku Kielce szeregiem inicjatyw upamiętniają obrońców bohaterskiego skrawka Polski, co dzieje się z inicjatywy bp. Mariana Florczyka i Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który także w 2022 r. szykuje szereg wydarzeń. Poświęcone im było spotkanie w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, z licznym udziałem młodzieży szkolnej.

Pamiętamy

Co będzie w tym roku? Rajd rowerowy, konkursy, gry miejskie i wiele innych uroczystości, które złożą się na projekt „Pamiętamy o Westerplatczykach”.

Biskup Florczyk zachował osobiste wspomnienia z domu rodzinnego dotyczące tego chlubnego wątku historii. – Mama opowiadała mi, że ci młodzi chłopcy przygotowywali się do walki na Bukówce. Ja wtedy mieszkałem między Bukówką a Stadionem, więc w cieniu dwóch jednostek wojskowych. Nosiłem w sercu właśnie tych chłopców, którzy przygotowywali się do wyjazdu na Westerplatte. Chciałem ich upamiętnić, bo wiedziałem, że niektórzy odeszli w zapomnienie – tłumaczył bp Florczyk. Jak stwierdził, jako mieszkaniec Ziemi Świętokrzyskiej od wielu lat nosił w sercu zamiar upamiętnienia kielczan i mieszkańców regionu, którzy w bronie Ojczyzny oddali swoje życie.

Czego uczy Westerplatte?

Ksiądz Biskup z radością powitał młodzież szkolną i nauczycieli, pogratulował zainteresowań historycznych i podkreślił fakt, że do projektu także i w tym roku przystępuje tak wiele osób i instytucji. Podczas spotkania odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Nasi tam byli”.

Doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, zwróciła uwagę na motyw kształtowania postaw i sumień, których uczy Westerplatte. – Ich postawy były bardzo ważne na miarę tamtych czasów i teraz mogą służyć obecnemu młodemu pokoleniu jako wyznacznik zadaniowości, wykonywania pewnych spraw i obowiązków, których nie można odkładać – mówiła.

Reklama

Rajd rowerowy, gra miejska, film

W ramach całorocznego projektu przygotowano wiele inicjatyw. Wyprawa rowerowa z Kielc przez całą Polskę wyruszy 25 sierpnia, by 1 września dojechać na Westerplatte. Wkrótce rusza gra miejska. 9 września zaplanowano wydarzenia przed Wojewódzkim Domem Kultury, gdzie jest tablica poświęcona kieleckim westerplatczykom. Odbędzie się tam także premiera filmu dokumentalnego.

W skład Komitetu organizacyjnego wchodzą: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Partnerami wydarzenia są Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpalać ogień historii

Ważne jest postrzeganie przeszłości nie jako skansenu wspomnień, ale jako sposobu na nowoczesne kształtowanie kultury pamięci.

Nad Westerplatte już świtało, kiedy swoje przemówienie rozpoczynał abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W tle, w ciszy, niemal bezszelestnie od strony morza wyłaniał się potężny zarys pasażerskiego statku Viking Jupiter, który powoli, majestatycznie zbliżał się do „świętego” półwyspu. Trzy potężne syreny rozerwały wrześniowy świt, przerywając wystąpienie księdza arcybiskupa. Nie było to przypadkowe. Statek, wpływając do Gdańska, starym morskim zwyczajem oddawał hołd Westerplatte i żołnierzom, którzy tam walczyli i ginęli.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję