Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Wyjątkowe chwile

Przyjazd papieża był wyjątkowym wydarzeniem. Dodał miastu energii, wyrwał ludzi z marazmu, przyniósł nadzieję na zmiany.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 23/2022, str. II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

Archiwum prywatne

Wystawę przygotowaną przez Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie będzie można zobaczyć do 30 czerwca

Wystawę przygotowaną przez Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie będzie można zobaczyć do 30 czerwca

Kulisy przygotowań pobytu Jana Pawła II w Szczecinie (1987 r.), obejrzeć można w szczecińskiej katedrze, na wystawie pt. Operacja papież. Pokazuje ona także intencje ówczesnych władz i przypomina, jak wyglądała Polska drugiej połowy lat 80. XX wieku.

Wcale nie było pewne, czy podczas trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski (8-14 czerwiec) – do której pretekstem stał się II Krajowy Kongres Eucharystyczny z hasłem: „Do końca ich umiłował (J 13, 1)” – na papieskiej trasie znajdzie się również Szczecin. Wcześniej, w 1983 r. wizyta papieża w Szczecinie okazała się niemożliwa. Obawiano się, że pobyt następcy św. Piotra na Pomorzu będzie okazją do antypaństwowych wystąpień i manifestacji. Niemniej, bp Kazimierz Majdański skierował do Ojca Świętego list z kolejnym zaproszeniem: „Diecezja szczecińsko-kamieńska pokornie ponawia swoją prośbę o przyjazd Waszej Świątobliwości do Szczecina”.

Przyjazd Jana Pawła II do Szczecina – 11 czerwca 1987 r. – był wyjątkowym wydarzeniem. Dodał miastu energii, wyrwał ludzi z marazmu, przyniósł nadzieję na zmiany. W organizację wizyty, w wielką operację logistyczną, zaangażowane były władze kościelne i państwowe, ale przede wszystkim mieszkańcy miasta, dzięki którym Szczecin zmienił się z dnia na dzień. Natomiast uczestnicy spotkania z Janem Paweł II wyrażali opinie, że słowa papieża wypowiedziane w mieście Gryfa nie pójdą na marne. Zaledwie kilka miesięcy później miasto po raz kolejny pokazało swoje niepokorne oblicze...., a potem w Polsce i Europie zmieniło się wszystko.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica niemieckiej zbrodni na Barbarce

Niedziela toruńska 46/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

rocznica

Krzysztof Kosiarski

W miejscu kaźni stoi pomnik autorstwa prof. Mariana Molendy

W miejscu kaźni stoi pomnik autorstwa prof. Mariana Molendy

Dnia 28 października na toruńskiej Barbarce odbyła się uroczystość ku czci polskich patriotów pomordowanych w tym miejscu przez Niemców w okresie od końca października do grudnia 1939 r. Wybór daty był nieprzypadkowy, gdyż dokładnie tego dnia przypadła rocznica pierwszej egzekucji. Przepiękna jesienna, leśna sceneria, zapadający zmierzch rozświetlany przez pochodnie, a przede wszystkim pełna skupienia i powagi modlitwa oraz zaduma nad tym, co w tym miejscu wydarzyło się 76 lat temu, złożyły się na wyjątkowy nastrój tego spotkania. Spotęgowała go okolicznościowa wystawa przygotowana przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej, opisująca i ukazująca na licznych fotografiach sprawców zbrodni.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję