Reklama

Niedziela na lato

Mazury i Suwalszczyzna

Kajakiem z Wigier do Augustowa

Niedziela na lato 27/2022, str. II

[ TEMATY ]

Wigry

Mirek Osip-Pokrywka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim z kajaka przesiadł się na łódź Piotrową, Karol Wojtyła regularnie jeździł na spływy na Mazury, Suwalszczyznę, Warmię czy Pojezierze Pomorskie. Każdego lata starał się choć raz wsiąść do kajaka. Z tym kojarzyła mu się północna Polska. Polskie jeziora kochał równie mocno jak polskie góry. Pierwszy odcinek naszego wakacyjnego cyklu o ukochanych miejscach Karola Wojtyły – Ojca Świętego Jana Pawła II poświęcamy Czarnej Hańczy i Kanałowi Augustowskiemu.

Pierwszy raz papież – wówczas jako ks. Wojtyła – pływał po jeziorze Wigry i odwiedził klasztor Kamedułów w lipcu 1954 r. podczas spływu kajakowego ze studentami krakowskiego duszpasterstwa akademickiego. Jako Jan Paweł II zawitał tu w czerwcu 1999 r. podczas 7. pielgrzymki do ojczyzny i przenocował z 8 na 9 czerwca. Zajmował trzy pomieszczenia: kaplicę, salon i sypialnię. Wybrał się również na 1,5-godzinny rejs po jeziorze statkiem Tryton, który dziś już jednak nie pływa (tę samą funkcję pełni obecnie statek Kameduła). W poklasztornych zabudowaniach można zwiedzić pozostawione w niezmienionym wyglądzie papieskie apartamenty, gdzie odpoczywał i modlił się papież Polak. Z kolei na niewielkiej ekspozycji w podziemiach klasztoru można obejrzeć oryginalny kajak Karola Wojtyły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejną miejscowością na trasie spływu, w której uwieczniono pobyt słynnego kajakarza, jest Mikaszówka. Ta niewielka turystyczna wieś, leżąca niemal na granicy Kanału Augustowskiego i Czarnej Hańczy, wystawiła papieżowi aż dwa pomniki: jeden (drewniany) przed plebanią, a drugi (w formie kamiennego obelisku) na maleńkim cypelku przed pięknym drewnianym kościołem św. Marii Magdaleny, wzniesionym w stylu puszczańskim.

Niedaleko za stanicą wodną w Rygolu Czarna Hańcza łączy się z Kanałem Augustowskim – jest to orientacyjnie połowa przemierzanego szlaku wodnego. Dalsza trasa spływu wiedzie w kierunku zachodnim aż do samego Augustowa. Po drodze jest zaś do pokonania kilka słynnych XIX--wiecznych śluz, które łączą kolejne jeziora. Pierwsza z nich to „Sosnówek” z czasem śluzowania 25 min, a ostatnią jest „Przewięź”, gdzie przeprawa trwa 13 min. Warto również zboczyć z wód kanału w prawo na piękne widokowo jezioro Serwy. Grupa przyjaciół z przyszłym papieżem biwakowała tutaj podczas historycznego spływu.

Reklama

Miejscem godnym odwiedzenia na trasie spływu jest również Studzieniczna. historia sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, z którego słynie miejscowość, sięga początku XVIII wieku. Wówczas w tym miejscu znajdowała się pustelnia, którą zamieszkiwał jeden z wigierskich kamedułów. Jego miejsce zajął później inny pustelnik – Wincenty Murawski, b. oficer wojska, który pod koniec XVIII wieku zbudował tu drewnianą kaplicę, w której umieścił wiszący wcześniej na dębie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (dzieło nieznanego artysty stworzone zostało na podobiznę obrazu Matki Bożej Częstochowskiej). Obecna murowana kaplica – sanktuarium jest dziełem Ludwika Jeziorkowskiego i pochodzi z końca XIX wieku. Niemalże tuż przy kaplicy znajduje się studzienka z cudownym źródłem. Według legend i wierzeń, woda z tego źródła ma moc uzdrawiającą choroby oczu. Obok stoi pomnik upamiętniający wizytę papieża Polaka. Dalszy odcinek szlaku do Augustowa grupa kajakarzy z Karolem Wojtyłą przemierzyła latem 1954 r.; pokonała rozległe tereny wodne, łączące trzy duże akweny: Jezioro Studzieniczne, Jezioro Białe i jezioro Necko. Kto ma jednak dość wiosłowania, może dalszą trasę odbyć na pokładzie statku Żeglugi Augustowskiej. Co roku w lipcu i sierpniu funkcjonują regularne rejsy do oraz z Augustowa (info na stronie: www.zeglugaaugustowska.pl ).

Na ukochane augustowskie jeziora papież powrócił po latach w czasie wspomnianej pielgrzymki w 1999 r. Wówczas, 9 czerwca, odbył rejs z Augustowa do Studzienicznej na statku Żeglugi Augustowskiej Serwy. Statek pływa do dzisiaj, a na jego dolnym pokładzie można zobaczyć kajutę służbową, którą Ojciec Święty obrał sobie na miejsce skupienia i modlitwy w czasie rejsu. Na górnym pokładzie „miejsce papieskie” to pierwsza ławka z przodu przy lewej burcie. Statek zatrzymał się na swojej trasie dwukrotnie. Raz na Jeziorze Białym w dawnym Wodnym Ośrodku Wojskowym (obecnie Oficerski Klub Jachtowy RO i Hotel Pacifik), drugi raz – na Jeziorze Studzienicznym przy sanktuarium maryjnym. Na pamiątkowej tablicy przy pomniku (przedstawiającym papieża, jakby schodził ze statku tuż przy przystani) wyryto słowa, które wówczas wypowiedział: „Byłem tu wiele razy, ale jako papież po raz pierwszy, i chyba ostatni...”.

Reklama

Za tydzień, w kolejnym odcinku naszego cyklu, wybierzemy się w Bory Tucholskie nad rzekę Brdę, na której przyszły papież zdobywał pierwsze „kajakowe szlify”.

Polska na szlakach św. Jana Pawła II

Większość z nas dobrze wie, jak wielkie było zamiłowanie Karola Wojtyły – księdza, biskupa, kardynała, papieża Jana Pawła II, świętego Kościoła katolickiego – do turystyki. Jego „duszpasterstwo turystyczne” zaczęło się na początku lat 50. XX wieku, gdy ksiądz wikary Wojtyła rozpoczął pracę jako młody duszpasterz krakowskiego środowiska akademickiego. Wędrówki po górach, wyprawy na narty, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe – dziesiątki takich eskapad rocznie – były uzupełnieniem regularnych spotkań rekolekcyjnych. W czasie najbliższych 2 miesięcy (lipiec, sierpień) co tydzień będziemy Państwa zapraszać w inny region Polski, na szlaki związane ze św. Janem Pawłem II. Będą to trasy kajakowe, rowerowe, górskie oraz miejskie szlaki spacerowe. Mamy nadzieję, że lektura stanie się dla Państwa inspiracją do wakacyjnych wypraw szlakami świętego papieża. W każdym z artykułów znajdą się: opis trasy, jej największe atrakcje, praktyczne informacje oraz fakty i ciekawostki związane z pobytem w danym miejscu Karola Wojtyły. Zaczynamy od Krainy Wielkich Jezior.

Reklama

Przebieg kajakowego szlaku papieskiego na Mazurach w znacznej mierze opiera się na marszrucie, którą pokonał Karol Wojtyła wraz z przyjaciółmi w lipcu 1954 r.

Szlak Papieski „Tajemnice Światła” powstał w 2008 r. z inicjatywy diec. ełckiej, a jego administratorem jest Centrum Oświatowo-Dydaktyczne w Ełku. Początek trasy znajduje się na jeziorze Wigry, następnie z nurtem Czarnej Hańczy płynie się w kierunku północno-wschodnim. W Mikaszówce szlak łączy się z Kanałem Augustowskim, którym, pokonując śluzy, możemy dopłynąć do samego Augustowa. Na przepłynięcie pełnej trasy, liczącej 97,5 km, trzeba poświęcić 4-5 dni, ale można wybrać krótsze odcinki, np. na weekend. Organizacja noclegu nie nastręcza większych kłopotów. Najtańszą i najbardziej niezależną formą jest biwak (wówczas trzeba zabrać ze sobą namiot i śpiwór). Wzdłuż brzegu jest mnóstwo pól namiotowych, a w wielu miejscach można rozbić obozowisko „na dziko”. Gdy nie ma się ze sobą odpowiedniego zaplecza, pozostaje gościna w gospodarstwie agroturystycznym lub w którejś ze stanic wodnych (m.in. Stary Folwark, Frącki, Jałowy Róg, Płaska, Swoboda).

Karol Wojtyła w Mikaszówce

Jako papież Karol Wojtyła nigdy nie był w Mikaszówce, ale był tam jako ksiądz. Było to w lipcu 1954 r. Wojtyła przemierzał z przyjaciółmi Czarną Hańczę. Na zakończenie jednego z etapów grupa postanowiła się zatrzymać we wspomnianej wsi. Starsi mieszkańcy do dziś opowiadają historię, jak to miejscowy proboszcz przepędził przyszłego papieża. Ten bowiem zaszedł na plebanię, by spytać o nocleg, od tyłu przez pola, na dodatek ubrany w szorty. Ówczesny proboszcz ks. Florian Szabłowski odesłał go wtedy z kwitkiem. Zdziwił się, gdy tego samego dnia pojawił się u niego ten sam człowiek, ale już pod koloratką... Mieszkańcy Mikaszówki liczyli na to, że papież odwiedzi ich w czerwcu 1999 r. – niestety, statek, którym wtedy płynął, nie mógł tutaj dotrzeć.

Reklama

Kanał Augustowski

To główna atrakcja turystyczna regionu, unikalny szlak wodny, który łączy dorzecza Wisły i Niemna. Jego budowa trwała 16 lat, została zakończona w 1839 r. Ta malownicza droga wodna liczy 102 km długości, z czego 80 km znajduje się na terenie Polski, a reszta po stronie Białorusi. Powstało na nim osiemnaście śluz, w tym czternaście na terenie Polski. Są to budowle wodne regulujące poziom wody. Największą konstrukcją tego typu na trasie, pod kątem wysokości spadku lustra wody (6,5 m), jest Śluza Paniewo przy jeziorze o tej samej nazwie. To również jedyna dwukomorowa śluza o długościach każdej komory powyżej 40 m. Kanał jest cennym zabytkiem budownictwa hydrologicznego, od kilku lat trwają starania o wpisanie go na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

2022-06-29 06:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigry. Delegacja naszej diecezji na XVIII Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży

[ TEMATY ]

Wigry

Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

fb/Centrum DDM

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele naszej diecezji: Tamara Murzyńska, Jakub Mielcarz oraz ks. Łukasz Malec

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele naszej diecezji: Tamara Murzyńska, Jakub Mielcarz oraz ks. Łukasz Malec

W dniach od 5 do 7 listopada w Wigrach w diecezji ełckiej odbyło się XVIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele młodzieży naszej diecezji: Tamara Murzyńska i Jakub Mielcarz oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Łukasz Malec. - To spotkanie, na którym spotykają się diecezjalni duszpasterze młodzieży wraz z przedstawicielami młodych z każdej diecezji w Polsce z bp. Markiem Solarczykiem, który pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski – mówi diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II spotkajmy się przy Franciszkańskiej 3

2024-03-27 11:37

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II — jak co roku — Archidiecezja Krakowska zaprasza do udziału w wydarzeniach, które organizowane są przy Franciszkańskiej 3. Towarzyszy im hasło „Wdzięczni”.

Wieczorne spotkania 2 kwietnia pod najsłynniejszym oknem w Krakowie na stałe wpisały się już w kalendarz Kościoła krakowskiego. Co roku wierni wraz ze swoimi duszpasterzami gromadzą się przy Franciszkańskiej 3, aby dziękować Bogu za dar życia Karola Wojtyły i pokazać, że — mimo upływu lat — pamiętają.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Światu potrzeba ludzi takich jak św. Józef

2024-03-28 11:02

Katarzyna Artymiak

W sanktuarium św. Józefa u ojców Karmelitów w Lublinie tradycyjnie odbył się odpust z racji uroczystości św. Józefa. Poprzedziła go nowenna, którą w tym roku poprowadził o. Paweł Baraniecki z lubelskiej wspólnoty. W dniu uroczystości miał miejsce akt poświęcenia się św. Józefowi, który złożyło w ciągu dnia co najmniej 600 osób oraz poświęcenie lilii, symbolu św. Józefa. Mszy św. odpustowej przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. Emil Mazur, duszpasterz młodzieży i dyrektor Spotkań Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję