Caritas wykorzystuje czas wakacji, aby zorganizować dla dzieci i młodzieży letni wypoczynek. Tradycyjnie już organizowanych jest kilkanaście turnusów. W tym roku wypoczynek odbywa się w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas w Rajskiem oraz w Szkole Podstawowej w Bukowsku. – Akcja letnia cieszy się dużą popularnością i jest jedną z najstarszych akcji organizowanych przez Caritas. Formuła organizacji wypoczynku na przestrzeni lat zmieniała się. Nawet na przestrzeni czterech lat zmieniają się także pewne rzeczy – mówi ks. Paweł Konieczny, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
– Turnusy wakacyjne skierowane są dla dzieci i młodzieży z parafii archidiecezji przemyskiej. W inicjatywę włączają się także samorządy, które wysyłają poprzez swoje komórki chętnych uczestników na Akcję letnią. Często jest to młodzież zaangażowana w swoje lokalne środowiska – często księża proboszczowie wysyłają na te turnusy ministrantów, lektorów, członkinie scholi parafialnych czy chórów dziecięcych, wolontariuszy, którzy cały rok angażowali się, pracowali, więc to taka forma wdzięczności wobec nich ze strony proboszcza parafii czy diecezjalnej Caritas – dodaje ks. Paweł Konieczny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym roku kolonie odbywają się przez cały okres wakacji – w lipcu i sierpniu. Piękne, urokliwe miejsca w sercu Bieszczad, na łonie przyrody sprzyjają wypoczynkowi, wyciszeniu i rekreacji. W Rajskiem zostaną zorganizowanie także turnusy dla rodzin z Ukrainy. – Ponad 700 dzieci z Ukrainy przyjedzie do nas na wakacyjną akcję. W związku z sytuacją wojenną mamy także projekt dla tych dzieci, ofiar wojny, które trafiły do Polski, ale także dla tych, które przyjadą z Ukrainy – mówi wicedyrektor Caritas.
W tym roku w Akcji letniej weźmie udział w sumie ok. 1,5 tys. dzieci i młodzieży. Turnusy Caritas odbywają się dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i kapłanów, którzy włączają się w posługę rekolekcyjną. Należy dodać, że kolonie Caritas to nie tylko wypoczynek i rekreacja, ale także formacja duchowa realizowana przez modlitwę, Mszę św. i konferencje. Co więcej czas kolonii służy realizacji zadań profilaktycznych i wychowawczych, które budują większą świadomość w tej kwestii. – Uczestnicy tegorocznych kolonii mają zapewniony wyjazd na dwie wycieczki w czasie tygodniowego pobytu: jedna do Sanoka, która obejmuje zwiedzanie skansenu i fabryki czekolady czy wyjazd na basen. Urozmaicony program, w którym nie brakuje także modlitwy, sprawia że wakacje są dla uczestników Akcji letniej Caritas czasem nie tylko wypoczynku i rekreacji, ale także pogłębiania naszej wiary – podsumowuje ks. Paweł Konieczny.