Reklama

Aspekty

Mamy nowego biskupa

Nasza diecezja ma nowego biskupa pomocniczego. Nominację ks. Adriana Puta ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce w samo południe 28 czerwca.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Archiwum

Biskup nominat Adrian Put przyjmie sakrę 13 sierpnia

Biskup nominat Adrian Put przyjmie sakrę 13 sierpnia

Decyzją papieża Franciszka stolicą tytularną nowego biskupa będzie Fornos Minore. Nominat przyjmie święcenia biskupie 13 sierpnia. Miejscem święceń będzie konkatedra zielonogórska.

Biskup nominat Adrian Put urodził się 4 listopada 1978 r. w Szczecinie. Od dzieciństwa zaangażowany był w posługę liturgiczną przy ołtarzu. Formował się też w Ruchu Światło-Życie, z którym związany jest do dzisiaj, pełniąc funkcję moderatora diecezjalnego.

Kształcił się w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Święceń kapłańskich udzielił mu bp Adam Dyczkowski 22 maja 2004 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku (2004-2009), następnie był wikariuszem w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie (2009-2011).

Reklama

Od 1 września 2011 jest redaktorem odpowiedzialnym Aspektów. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego w specjalności historia Kościoła, na podstawie rozprawy pt. „Posoborowe ruchy odnowy Kościoła w diecezji (zielonogórsko)-gorzowskiej w latach 1972-1998”.

Od 2013 r. należy do diecezjalnej Rady ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. W 2015 r. został mianowany sekretarzem pomocniczym I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Od 2016 r. jest moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie. Należy również do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej (od 2017), kieruje Diecezjalnym Ośrodkiem Katechumenalnym (od 2019), a także jest członkiem diecezjalnej Komisji Liturgicznej (od 2022). Pełni funkcję zastępcy moderatora publicznego kleryckiego stowarzyszenia wiernych Unia Kapłanów Chrystusa Sługi.

W latach 2015-2021 był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. 2 sierpnia 2021 został proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej (konkatedra zielonogórska). 29 marca 2018 r. został wyróżniony tytułem kanonika rokiety i mantoletu, a 1 kwietnia 2021 r. mianowano go kanonikiem honorowym Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi.

Na stronach IV-V tego numeru zamieszczamy rozmowę z biskupem nominatem.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studenci pytają biskupa

20 października bp Adrian Put był gościem kolejnego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym. Tradycyjnie odbyło się ono w Klubie Studenckim Gęba na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Co właściwie biskup robił w Gębie? – Przyjechałem, żeby spotkać się z młodymi ludźmi. Odpowiedziałem na zaproszenie Koła Akademickiego KSM i Duszpasterstwa Akademickiego Stodoła. Sam jestem ciekaw, co tutaj się wydarzy – mówił bp Adrian przed spotkaniem.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję