Reklama

Kościół

I Kongres bł. ks. Popiełuszki

14 września przypada 75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Data ta stała się inspiracją dla współczesnych czcicieli słynnego kapelana Solidarności do zorganizowania w dniach 16-17 września w duchowej stolicy naszej ojczyzny – w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze I Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Celem kongresu jest popularyzacja nauczania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, głównie wśród młodzieży i osób do 40. roku życia. Podczas 2 dni kongresowych spotkań odbędą się dwie główne debaty i dwanaście paneli tematycznych. Na miejsce obrad wybrano bastion św. Barbary i kaplicę Różańcową na Jasnej Górze. Tytułem każdej debaty stanie się myśl bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W kongresie będzie uczestniczyć ponad 70 osób, w tej liczbie są też moderatorzy debat. Wśród nich będą kapłani zasłużeni dla Solidarności, świadkowie życia i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego, historycy, dziennikarze, ale przede wszystkim ludzie o różnych wrażliwościach reprezentujący wiele środowisk. Osoby te, mając inspirujące doświadczenia osobiste i zawodowe, będą się dzieliły refleksjami nad zaproponowanymi myślami bł. ks. Jerzego. Kongres zakończy podpisanie Karty Kongresu bł. ks. Jerzego.

Planowane wydarzenie należy traktować przede wszystkim jako miejsce działania łaski Bożej. Dlatego dzieło to jest obecnie stale omadlane przez kilka wspólnot sióstr klauzurowych.

Materiał promocyjny

Reklama

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, objął nad kongresem patronat honorowy i udzielił jego uczestnikom i organizatorom pasterskiego błogosławieństwa. Patronatem honorowym kongresu jest także o. Janusz Sok, redemptorysta – przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, natomiast patronem medialnym kongresu jest m.in. Tygodnik Katolicki Niedziela i portal Niedziela.pl .

Organizatorem wydarzenia jest Pomorskie Stowarzyszenie „Wspólna Europa” z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów (działającej na rzecz środowiska Tygodnika Katolickiego Niedziela). Przygotowania do kongresu odbywają się w ścisłej współpracy z jego partnerami strategicznymi, czyli Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz Fundacją im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”. Kongres będzie wydarzeniem rozpoczynającym tegoroczną jubileuszową – 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa oraz ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy planują prowadzić z poszczególnych debat transmisję on-line, która będzie dostępna na stronach i profilach internetowych tygodnika Niedziela oraz na stronie internetowej: www.xjerzy.pl .

Materiał prasowy

2022-08-30 12:42

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Silne i trwałe rodziny

Jak żyć i tworzyć szczęśliwe małżeństwa oraz rodziny zgodne z wolą Boga? Na te i inne pytania będą odpowiadać od 17 do 19 marca uczestnicy III Międzynarodowego Kongresu Rodziny, który odbędzie się na UKSW.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję