Reklama

Niedziela Przemyska

Bóg fundamentem życia

Wakacyjne turnusy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej to przede wszystkim spotkania z Bogiem.

Niedziela przemyska 36/2022, str. VI

[ TEMATY ]

KSM

Rekolekcje oazowe

Archiwum KSM

Rekolekcje były czasem szczególnego doświadczenia bliskości Boga

Rekolekcje były czasem szczególnego doświadczenia bliskości Boga

Wakacje to niepowtarzalny czas. To nie tylko odpoczynek od szkolnych obowiązków i zajęć, ale także czas wypełniony podróżami, wyjazdami, szansą zdobycia nowych doświadczeń, nawiązania nowych przyjaźni, a także wprowadzenia ważnych zmian w młodzieńczym życiu.

Nie ma miejsca na nudę

Dzieci i młodzież podczas wakacji podtrzymują i rozwijają relacje z rówieśnikami, ćwiczą samodzielność, podejmują trudne decyzje, poszerzają swoją wiedzę o świecie, dzięki poznawaniu różnych miejsc czy historii. Podczas wakacji jest też więcej czasu na odkrywanie i pogłębianie talentów, zainteresowań. Wszystkie te rzeczy z pewnością wpływają pozytywnie na poznawanie i rozwijanie własnego „ja” w okresie dorastania.

Nasze ziarenko wiary mogliśmy pielęgnować w Ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej „NADZIEJA” w Wybrzeżu k. Dubiecka. Modlitwa, taniec, śpiew i rozrywka sprawiły, że był to niezapomniany czas dla wszystkich uczestników. Plan zajęć był tak skonstruowany, że na słowo „nuda” nie było już miejsca.

Formacja dla dzieci...

W tym roku KSM AP zorganizowało formację wakacyjną dla czterech grup wiekowych.

Fundament, czyli I stopień KSM, jest przeznaczony dla dzieci po 6 i 7 klasie szkoły podstawowej. To forma spędzania wakacji z możliwością konfrontacji z podstawowymi pytaniami, które dotyczą własnego życia, w kontekście spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Ten czas pozwolił uczestnikom poznać, na czym i jak budować swoje życie duchowe na co dzień, samodzielnie i we wspólnocie. W te wakacje odbyły się dwie tury rekolekcji dla tej grupy wiekowej.

Również dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej, którzy jeszcze nie ukończyli 6 klasy, zorganizowano dwa tygodniowe turnusy rekolekcji Junioratu. W czasie tych turnusów uczestnicy uczyli się współpracy z rówieśnikami, samodzielności w wykonywaniu zadań, ale także kreatywnie rozwiązywali problemy. Tydzień pod okiem księdza prowadzącego, który z uśmiechem na twarzy i w przystępny sposób wprowadzał młodych uczestników w podstawowe tematy wiary i Kościoła, tak ważne w kształtowaniu młodej osoby. Wspólna modlitwa, codzienna Msza św., wieczorne nabożeństwa i adoracje, jak również rozmowy i dobra zabawa sprawiły, że był to wspaniały i wyjątkowy tydzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego uczestnika.

Reklama

… i dla młodzieży

II stopień KSM to rekolekcje dla młodzieży, która kończy 8 klasę. Przez tydzień zmagań, uczestnicy wędrowali razem z narodem wybranym przez pustynię. Podczas tego turnusu młodzież mogła poruszyć wiele trudnych, codziennych spraw i wspólnie odnaleźć drogę ich rozwiązania. Uczestnicy rozważali, że wiara jest swoistą zgodą, odpowiedzią Bogu: „tak”.To właśnie potwierdzenie przemienia nasze młode życie, otwiera drogę i czyni je nowym, pełnym radości i niezawodnej nadziei. Codzienne spotkania w grupach, rozmowy, nabożeństwa, wieczory integracyjne, teleturnieje, grille, zawody sportowe to tylko część atrakcji, które sprawiły, że nie chciało się wyjeżdżać. Tydzień spędzony wśród rówieśników, którzy wyznają te same wartości jest niesamowitym doświadczeniem, a także motywacją do dalszego wzrastania we wspólnocie.

Odnaleźć szczęście

Ostatni tydzień wakacji to turnus rekolekcyjny skierowany dla osób, które już ukończyły szkołę podstawową. Wspólne dni rekolekcyjne to próba odnalezienia prawdziwego szczęścia i drogi do zbawienia. To czas wzrastania ku pełni człowieczeństwa. Aby to zrobić, potrzebne jest otwarcie się w pełni na Bożą miłość i dogłębne poznanie siebie. W tym czasie uczestnicy mieli okazję wspólnie rozważać słowo Boże, podzielić się spostrzeżeniami i spojrzeć na codziennie życie.

Zakończenie wakacji to wspólny Zlot KSM AP, który stał się okazją do podsumowania całego okresu wakacyjnego i pracy formacyjnej. Był także zastrzykiem energii na kolejny rok formacyjny. Podczas zlotu uczestnicy mogli się spotkać z kolegami i koleżankami również we wspólnej rywalizacji sportowej. Nie zabrakło oczywiście spotkania z Panem w Eucharystii i wspólnym nabożeństwie.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych wakacji oraz zlotu dziękujemy za wspólnie spędzony czas i mamy nadzieję spotkać się w większym gronie na kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płock: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży modli się za bp. Liberę

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji płockiej modli się za przebywającego w eremie kamedulskim biskupa Piotra Liberę: - Wyrażamy w ten sposób jedność z naszym biskupem - mówi Małgorzata Roman, przewodnicząca stowarzyszenia.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji płockiej w czasie pobytu biskupa płockiego Piotra Libery w eremie kamedulskim w Krakowie podjęło modlitwę w jego intencjach.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję