Reklama

Niedziela Kielecka

Katecheza bliższa życiu

Dużo się mówi ostatnio o katechezie. Czy może dawać uczniom frajdę z odkrywania swojego miejsca we wspólnocie wierzących podążających do Boga?

Niedziela kielecka 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

katecheza

Archiwum Katarzyny Dobrowolskiej

W listopadzie podczas katechezy szczególnie pamiętali o zmarłych

W listopadzie podczas katechezy szczególnie pamiętali o zmarłych

Drugi ogólnopolski projekt katechetyczny, zainicjowany przez katechetów naszej diecezji, może być narzędziem do ciekawej i angażującej dzieci i młodzież katechezy i ewangelizacji.

Dołączą szkoły ponadpodstawowe

Nowością jest to, że w roku szkolnym 2022/2023 projekt „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem”, oprócz uczniów przedszkoli i szkół podstawowych klas I-VIII, zaangażuje także uczniów szkół ponadpodstawowych – w edycji pt. „W dorosłe życie z Bogiem” – zapowiada Justyna Domagała, katechetka w ZS Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach, która koordynuje projektem razem z katechetkami: Moniką Śliwińską-Szostak z SP im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu i SP w Brzechowie i Elżbietą Wiącek z SP w Hucie Nowej.

Projekt u młodszych uczniów łączy środowiska: szkolne, domowe i kościelne, starszych uczniów przygotowuje do świadomego i czynnego uczestnictwa w życiu wspólnoty Kościoła przez naukę i utrwalanie praktyk religijnych (modlitwa, adoracja, czytanie Pisma Świętego, Msza św., pielgrzymowanie czy rekolekcje). – Podprowadza młodych i jest zachętą do formacji we wspólnotach i ruchach katolickich – tłumaczy Justyna Domagała.

Pomagać budować relacje z Bogiem i człowiekiem

Katechetka podkreśla, że w tym roku szkolnym ważnym zagadnieniem, wokół którego koncentrują się zadania jest Eucharystia. – Ponadto w poszczególnych etapach projektu nawiązujemy do wydarzeń roku liturgicznego i stwarzamy przestrzeń do kreatywnego postrzegania katechezy oraz przez niektóre tematy – do konstruktywnej dyskusji, którą młodzież chętnie może podjąć na lekcjach religii.

– Czym kierowały się autorki, przygotowując zadania dla młodzieży?

– Chciałyśmy, aby ten projekt tworzył przestrzeń dla młodzieży, przez włączenie jej w konkretne zadania, dające jej różnorakie doświadczenia, przemyślenia, wiedzę do kształtowania w sobie postawy dobra, piękna, prawdy. Uzdalniał ją do budowania relacji ze Stwórcą i drugim człowiekiem, ale także wyzwalał w niej kreatywność oraz rozwijał różne zdolności, którymi będzie mogła się dzielić z innymi – opowiadają.

Reklama

Plakaty, świadkowie wiary, akcje ewangelizacyjne

Ciekawych propozycji jest sporo. „Prawda w życiu współczesnego człowieka” – omówienie wybranych zagadnień z encykliki „Veritatis splendor” („Blask prawdy”) św. Jana Pawła II – to jedna z nich. Inspiracją dla młodych z pewnością będzie „Carlo Acutis – świadek Eucharystii” i ukazanie na przykładzie młodego katolika, że świętość nie jest czymś nadzwyczajnym, ale jest podróżą drogami naszej codzienności ku zbawieniu. To zachęta uczniów do przedstawienia ich codziennej drogi do świętości w dowolnej formie. Młodzież będzie także przygotowywała plakat „Włączeni w życie Kościoła – w nawiązaniu do roku liturgicznego 2022/2023 „Wierzę w Kościół Chrystusa”. Uczniowie mogą również tworzyć bazy linków do stron internetowych (z uwzględnieniem strony internetowej parafii, diecezji itp.), promujących treści chrześcijańskie oraz materiałów ewangelizacyjnych.

Podejmować wyzwania

Młodzi potrafią działać, zaangażować się. Wykorzystajmy ich potencjał – zachęcają katechetki. W projekcie, mogą na katechezie zorganizować wystawę lub akcję o tematyce pro-life czy dostrzegając potrzeby innych – akcję charytatywną. Katecheza jest także przestrzenią do poznania Boga w Jego Słowie w Piśmie Świętym – dlatego w zadaniach projektowych znajdują się również sposoby i metody czytania i rozważania Pisma Świętego. Uczniowie mają także szansę zaprosić świadka wiary i zorganizować z nim spotkania. Mogą przypomnieć czy poznać historię Eucharystii przez odkrywanie w dowolnej formie głębi gestów, znaków Mszy św.

Forum wymiany doświadczeń, bazy pomysłów

Co ważne katecheci mogą się wykazać własnymi pomysłami, dzieląc się efektami z zadań projektowych, przesyłać zdjęcia i opisy. Najciekawsze pomysły zostaną przedstawione na grupie projektowej w formie inspiracji dla pozostałych uczestników projektu. Projekt tworzy również szansę do doskonalenia katechetów. – Dajemy katechetom możliwość zrealizowania zadań na swój sposób i podzielenia się tym w grupie fb i wymiany doświadczeń. Zależy nam na tym, aby pokazać tę pracę cenne inicjatywy oraz wypracowane pomysły katechetów, że oni są kreatywni, oraz że wiara jest częścią naszego życia, a nie odrębnym obszarem – wyjaśnia Justyna Domagała.

Reklama

Czy potrzebna jest kolejna inicjatywa?

Doświadczenie ubiegłego roku szkolnego pokazało, że pomysł katechetów diecezji kieleckiej spotkał się z dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim łącznie 110 szkół i przedszkoli z terenu całej Polski i objął prawie 9,5 tys. dzieci.

Projekt realizowany był od 1 października 2021 r. do 31 maja 2022 r. Katecheci podeszli z uczniami do zadań projektowych twórczo. Udowodnili, że w sposób nieszablonowy można odkrywać z dziećmi tajemnicę wiary i czynić ją bliższą życiu. W tym roku od października mali uczestnicy projektu również będę mieli szereg interesujących zadań skoncentrowanych wokół Eucharystii: „Widzę, słyszę, odpowiadam”. Wezmą udział w rodzinnych warsztatach katechetycznych, dowiedzą się, co kryją poszczególne kolory roku liturgicznego. Poznają działanie aniołów i archaniołów i zaprzyjaźnią się ze świętymi. Katecheza może być dla młodych szkołą modlitwy za siebie i innych, stąd kolejne zadanie w projekcie – „Skarbiec modlitwy” – czyli słoik z tekstami modlitw, którymi wspólnie będą się mogli modlić na kolejnych katechezach, a modlitwy wybierane są przez losowanie.

W ubiegłym roku najmłodsi poznawali Biblię dzięki babciom i dziadkom, wcielali się w postaci świętych przed ich uroczystością, występowali w przedstawieniach religijnych, dzieci robiły palmy, świętowały urodziny św. Jana Pawła II, pomagały potrzebującym, wędrowały szlakiem przydrożnych kapliczek albo wykonywały projekty kapliczek w maju.

Reklama

Nowe szkoły w projekcie

Katecheci przyznali, że projekt zaktywizował bardziej dzieci, a zadania dostarczały im wiele frajdy i co ważne angażował całe rodziny. Sądząc po opiniach, ten rok może przynieś również wiele ciekawych inicjatyw. Justyna Domagała informuje, że do pierwszego września wpłynęło już ponad 80 deklaracji ze szkół podstawowych i przedszkoli o przystąpieniu do projektu. Włączają się kolejne szkoły, bo to ciekawa propozycja na religię.

– Działania mogą łączyć wychowanie religijne w domu, przedszkolu, szkole i parafii, umożliwiają również na różne sposoby dawanie świadectwa wiary, nawet przez najmłodszych. Głównym celem jest odkrywanie przez uczniów tajemnicy osobowego Boga, objawiającego ludziom swoją miłość.

Nasz tygodnik „Niedziela Kielecka” objął patronatem medialnym wydarzenie.

Z organizatorkami można się kontaktować pod adresem e-mailowym: wprzedszkoluzbogiem@gmail.com

bądź przez Messenger grupy „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem”.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwają prace nad nową podstawą programową katechezy

[ TEMATY ]

katecheza

Artur Stelmasiak

Ks. prof. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW oraz koordynator Biura Programowania Katechezy Konferencji Episkopatu Polski

Ks. prof. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW oraz koordynator Biura Programowania Katechezy Konferencji Episkopatu Polski

Prace nad nową podstawą programową katechezy rozpoczęła dziś Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Chodzi m.in. o większy nacisk na przekazanie konkretnej wiedzy religijnej – ujawnił w rozmowie z KAI członek Komisji ks. prof. Piotr Tomasik.

Obrady dotyczyły też obecnej reformy szkolnej tzn. dostosowania do jej wymogów dotychczasowych programów. Wiadomo, że na początek roku szkolnego, 1 września 2017 r. nie będzie możliwe przygotowanie nowych programów i podręczników więc Komisja wypracowuje pewne tymczasowe projekty i koncepcje, które zostaną przekazane do akceptacji biskupów. Nastąpi to podczas marcowego zebrania plenarnego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję