Reklama

Niedziela w Warszawie

Pomagają w najtrudniejszych sytuacjach

Uzależnienia mogą dotknąć nas w każdym wieku. Czasem nie da się z nich wyjść bez specjalistycznej pomocy. Wszechstronne wsparcie od 30 lat oferuje Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN.

2022-11-15 13:50

Niedziela warszawska 47/2022, str. V

[ TEMATY ]

Karan

Archiwum Karan

Warsztaty KARAN pomagają w pracy nad sobą

Warsztaty KARAN pomagają w pracy nad sobą

Do głównych zadań organizacji należy m.in. niesienie pomocy terapeutycznej, psychologicznej, moralnej i duchowej. Ich głównymi podopiecznymi są dzieci i młodzież. Jednak kiedy trzeba, pomocy udzielają wszystkim osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji oraz uzależnionym od substancji psychoaktywnych i hazardu.

Stowarzyszenie, działające przy ul. Grodzieńskiej 65 w Warszawie, powstało w 1992 r. Jest rozszerzeniem, działające od kilku lat wcześniej, Ruchu KARAN. Obie inicjatywy zapoczątkował pallotyn ks. dr Bronisław Paweł Rosik.

Kapłan decyzję o założeniu Stowarzyszenia Antynarkotycznego podjął w czasie pielgrzymki na Jasną Górę. Była to odpowiedź na wiele kryzysów, dotykających rodziny, które zauważył. Przede wszystkim chodziło o problem uzależnienia od środków psychoaktywnych. Razem ze świeckimi, którzy zgłosili się do pomocy i wsparcia inicjatywy, zaczęto organizować kolonie dla dzieci i młodzieży o nazwie Wakacje z Panem Bogiem. Odbywały się w Lidzbarku Warmińskim.

– Na początku była to grupa dzieci, których rodziny były ubogie i miały problem z uzależnieniem. Na koloniach spędzały czas zorganizowany w oparciu o wartości chrześcijańskie. Chodziło o to, aby po tym, co przeżywały na co dzień, mogły choć kilka dni przebywać w innym środowisku – opowiada Agnieszka Jędrzejewska, członek zarządu Fundacji KARAN.

Inaczej niż w świeckich instytucjach, w Stowarzyszeniu ważną rolę odgrywa życie duchowe, zwłaszcza Eucharystia, modlitwa różańcowa i pielgrzymki.

– KARAN bardzo mocno przywiązuje wagę do duchowości w leczeniu rodziców i pacjentów. Kilka lat temu wspólnie zawiązaliśmy Światową Różę Różańcową Rodzin i Rodziców Dzieci Uzależnionych, bo są momenty w życiu, które można zawierzyć tylko Matce Bożej – mówi Jędrzejewska.

Obecnie KARAN ma kilkanaście placówek w kraju. Są to m.in.: poradnie zdrowia psychicznego, leczenia i terapii uzależnień. W wachlarzu szkoleń i pomocy, które realizują placówki, można znaleźć, np. warsztaty umiejętności wychowawczych, trening zasad etycznych, konsultacje indywidualne, poradnictwo. A także pomoc psychologiczno-terapeutyczną skierowaną do osób, które z powodu rozmaitych uzależnień doświadczają trudności w codziennym życiu.

Reklama

Ponadto Stowarzyszenie – w ramach Placówek Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin i opiekunów – oferuje zajęcia edukacyjne, profilaktyczne w ramach akademii rodziny i warsztaty rozwijające pasje.

– Współpracujemy również z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowością, którą wprowadziliśmy wśród naszych podopiecznych, jest aplikacja, ukazująca wpływ czasu pracy i czasu spędzonego z rodziną na funkcjonowanie człowieka. To narzędzie pomaga w diagnostyce problemów rodzinnych – mówi Dorota Szczęsna, psychoterapeutka uzależnień.

Osoby zainteresowane wsparciem działalności KARAN lub chcący zasięgnąć pomocy u specjalistów, mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii pod nr 800 120 289.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla zagrożonych uzależnieniem

Niedziela świdnicka 24/2019, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

uzależnienia

wsparcie

Karan

Katarzyna Bialasiewicz / Photographee.eu

– W swojej bezsilności, bezradności, niemocy prosimy o uwolnienie naszych dzieci z więzów uzależnienia, o wiarę, odwagę, siłę, nadzieję, miłość i wsparcie Matki Bożej – mówi Dorota Bednarek z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu

W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu-Podgórzu odprawiona została Msza św. z okazji pierwszej rocznicy utworzenia pierwszej na terenie diecezji świdnickiej róży będącej częścią Światowej Róży Różańca Rodziców Dzieci Uzależnionych, Rodzin i Osób Uzależnionych, która swoją siedzibę ma w Warszawie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił pallotyn ks. Paweł Rosik, opiekun Światowej Róży Różańca, której założycielki również gościły tego dnia w pallotyńskiej wspólnocie na Podgórzu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus przychodzi

2022-12-05 08:08

Tomasz Koprowski

Tegoroczny Adwent i Boże Narodzenie przeżywamy w cieniu wojny w Ukrainie. Starszemu pokoleniu wrócić mogą wspomnienia sprzed 30 lat, kiedy w naszym kraju trwał stan wojenny. Ulicami Lublina, Świdnika czy Kraśnika, przejeżdżały opancerzone pojazdy milicji i wojska, aby pacyfikować robotnicze strajki. W głowach tkwiło pytanie – „Wejdą? Nie wejdą?” – odnoszące się do ewentualnej interwencji oddziałów radzieckich. Tamte czasy napełniały nas smutkiem, pojawiły się niewinne ofiary, m.in. w kopalni „Wujek” zginął Józef Giza z Tarnogrodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję