Reklama

Niedziela w Warszawie

Wspólnota wiary

Autor Listu do Hebrajczyków pisze: „Bez wiary nie można podobać się Bogu”. Tę teologalną cnotę mieszkańcy parafii św. Maksymiliana M. Kolbe starają się pogłębiać przez przynależność do wspólnot.

2023-09-05 14:53

Niedziela warszawska 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Modlitwa jest fundamentem wspólnot

Modlitwa jest fundamentem wspólnot

Święty Maksymilian Kolbe był polskim franciszkaninem i bohaterem, który poświęcił swoje życie dla innych, aż do śmierci w obozie Auschwitz. Jego działania i ofiara są powszechnie uważane za wyraz miłości bliźniego oraz ducha chrześcijańskiego poświęcenia. Męczennik patronuje parafii przy ul. Rzymowskiego 35, która cały czas prężnie się rozwija.

Niezależnie od wieku

Parafia powstała w 1981 r. Należy do niej ok. 40 tys. wiernych. Działa w niej wiele grup takich jak, np. Apostolstwo Biblijne czy grupa młodzieżowa, której uczestnikami są, zarówno ludzie młodzi z ostatnich klas szkoły podstawowej, jak i osoby ze szkół ponadpodstawowych.

Młodzież spotyka się regularnie. Formacja przebiega różnymi drogami. Odbywają się konferencje, jest też czas na adoracje Najświętszego Sakramentu, dyskusje, rozważania Pisma Świętego czy tekstów nauczania Kościoła. Każdy znajdzie coś dla siebie.

– W parafii są ludzie sędziwi, którzy są z nią zżyci. Powstają też nowe osiedla, gdzie mieszka mnóstwo młodych osób, którzy są przyszłością naszej parafii – mówi proboszcz, ks. kan. Andrzej Krzesiński.

Parafia co roku organizuje wyjazdy wakacyjne. Mają one charakter rekolekcyjno-wypoczynkowy. Przez ten aktywny i radosny czas młodzi wzrastają duchowo oraz integrują się wzajemnie. Pomaga w tym uczestniczenie we Mszach św., chodzenie po górach, słuchanie katechez oraz liczne rozmowy.

Przy Rzymowskiego 35 działa również wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. To grupa wielopokoleniowa, która spotyka się wspólnie na modlitwach uwielbienia. Uczestnicy rozważają i dzielą się Słowem Bożym oraz modlą się jedni za drugich. Formacja przebiega również przez rekolekcje czy wyjazdy modlitewno-integracyjne.

Osoby działające w Odnowie podejmują też wiele działań, np. prowadzą Drogę Krzyżową, modlitewną adorację Krzyża, posługują modlitewnie podczas Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie. Biorą również udział w Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie oraz w Forum Charyzmatycznym.

Reklama

Fides znaczy wiara

Kolejną działającą w parafii wspólnotą jest „Fides”. Istnieje ona od 10 lat. Należy do niej ok. 12 osób. Została założona w 2013 r., który został ogłoszony Rokiem Wiary przez papieża Benedykta XVI.

Nazwa nie jest przypadkowa – po łacinie „fides” to wiara. Uczestnicy spotkań pogłębiają wiarę przez Mszę św., Liturgię Godzin, adorację Najświętszego Sakramentu, wspólne pielgrzymowanie i regularne spotkania.

– Co tydzień po Mszy św. wieczornej rozważamy dany fragment Pisma Świętego. Rozmawiamy też o tym, jak Pan Bóg działa w naszym życiu – mówi Małgorzata Jędrzejewska, uczestniczka wspólnoty.

Oprócz tego, członkowie „Fides” znajdują również czas na oglądanie filmów czy wysłuchanie konferencji tematycznych. Jest to – jak mówią – motywacja do dalszego dialogu i budowania relacji. Uczestnicy, modląc się razem, we wspólnocie pogłębiają także swoją więź z Panem Bogiem. Dzięki temu mają siłę do towarzyszenia sobie nawzajem oraz podejmowania działań.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół z otwartą bramą

Niedziela warszawska 1/2022, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum Wojciech Kotoński

Wierni z parafii św. Klemensa w Nadarzynie co miesiąc organizują pielgrzymki

Wierni z parafii św. Klemensa w Nadarzynie co miesiąc organizują pielgrzymki

Zadbany teren wokół świątyni, z parkiem i placem zabaw dla dzieci, zaprasza swoich, ale też i gości, którzy chcą spotkać się ze sprawującym tu opiekę św. Klemensem.

Urok tych terenów przyciągnął niejednego warszawiaka do osiedlenia się nad Zimną Wodą. A istniejąca z przerwami od XV wieku parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika w Nadarzynie wita wszystkich neogotycką świątynią z 1806 r.

CZYTAJ DALEJ

Taki jest nasz Bóg – mądry i cierpliwy, szczodry i nikim nie pogardzający

2023-09-29 10:53

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe.Stock.pl

Bóg ufa każdemu. Każdego z dwóch synów obdarza tą samą misją. Żadnym z nich nie gardzi: nie pogardził tym, który powiedział, że „nie” pójdzie, ani też nie wpadał w zachwyt w odniesieniu do drugiego, który odrzekł, że pójdzie, ale nie poszedł.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Radom: ponad 1500 osób wzięło udział w Apelu Młodych

2023-10-01 08:57

[ TEMATY ]

Radom

Diecezja Radomska

Ponad 1500 osób wzięło udział w Apelu Młodych, który odbył się na Placu Corazziego w Radomiu. W spotkaniu udział wzięła m.in. siostra Karina Pawłowska „Petarda”, uczestniczka telewizyjnego reality show „Welon, fura i brawura”. Konferencję dla młodych wygłosił ks. Sebastian Kosecki, duszpasterz młodzieży w archidiecezji częstochowskiej, a swoim świadectwem w trakcie koncertu podzielił się raper ks. Jakub Bartczak.

Była to już dziesiąta edycja Apelu Młodych w Radomiu. To było również szczególne wydarzenie dla młodzieży, które powróciło po trzyletniej przerwie związanej z pandemią. Młodzi przeżywali je pod hasłem: "#comealive" – ożyw się. Tradycyjnie, kulminacyjnym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu w pobliskim Parku Tadeusza Kościuszki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję