Reklama
Z Jasnej Góry
5
Obserwator
6-7
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 18, 15-20).
Chrześcijanin ewangelizuje nie tylko wtedy, kiedy naucza o Jezusie, ale również, a raczej przede wszystkim wtedy, kiedy swoim życiem wskazuje drugiemu człowiekowi Jezusa. Dzielić się można bowiem czymś, co się samemu posiada.
W rozdziałach 12. i 13. Listu do Rzymian św. Paweł przedstawia obowiązki chrześcijan – zasady codziennego postępowania, które odpowiadają godności Chrystusowego wezwania. Podkreśla szczególnie rolę miłości i pokory jako dwóch cnót, które czynią z życia chrześcijanina nieustanną ofiarę – ofiarę Bogu przyjemną (por. Rz 12, 1).
Upomnienia wciąż są obecne w naszym życiu. Upominają rodzice, publicyści, myśliciele, filozofowie, politycy, kaznodzieje, papież... Sumienie, głos Boga w nas, też nas napomina.
Podejmował działalność na rzecz pokoju.
15-18
życie kościoła
Wiara i rozum – dwa skrzydła dane człowiekowi. Dwadzieścia pięć lat temu papież Jan Paweł II ogłosił encyklikę Fides et ratio o relacjach między wiarą a rozumem.
20-23
Gość Niedzielny - 100 lat
Prasie nie jest dziś łatwo, a prasie katolickiej na rynku wydawniczym jest jeszcze trudniej, więc zbyt wielu powodów do świętowania nie ma.
25
warte uwagi
Parafia w Czaplach Wielkich, położona na styku diecezji kieleckiej, sosnowieckiej i archidiecezji krakowskiej, szykuje się do obchodów 500-lecia kościoła parafialnego św. Bartłomieja Apostoła.
Takiego spojrzenia na Ojca Pio jeszcze nie było...
26
30-31
38-39
sprawy rodzinne
Jak bez nerwów rozpocząć nowy rok szkolny? W co się angażować, a co lepiej odpuścić?
42-43
dobre rady
To, co jemy, ma ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. Jak dieta może pomóc w jej poprawie?
Od kilku tygodni śledzimy informacje o zachorowaniach na legionellozę. Nie jest jednak prawdziwe mniemanie, że bakteria wywołująca tę chorobę pojawiła się w ostatnim czasie.
Wraz z koleżanką rozpoczęłyśmy remont lokalu, w którym miałyśmy otworzyć wspólny biznes. Remont zleciłyśmy znajomemu mojej wspólniczki; dałyśmy mu spory zadatek i nie podpisałyśmy żadnej umowy. Budowlaniec remont przeciągał ponad miarę, przez co ponosiłyśmy straty.
44-46
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
„Dość żył dla swojej sławy, ale zbyt krótko dla ojczyzny, której był mocnym filarem” – tymi słowami na francuskim cmentarzu w Auxerre w 1834 r. pożegnał swojego przyjaciela kpt. Antoni Olszewski.
51-53
Niedziela z kulturą
Zmienia się świat, zmieniają się potrzeby rynku pracy, ewoluują systemy edukacji przygotowujące młodych ludzi do wejścia w dorosłość.
55-64
64
Dodatek: Beatyfikacja Rodziny Ulmów
Rodzina Ulmów otworzyła drzwi swojego domu i to „otwarcie” stało się wydarzeniem, które sprawiło, że weszła na wyższy poziom heroicznego praktykowania świętości.
Z abp. Adamem Szalem, metropolitą przemyskim, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.
68-74
Beatyfikacja Rodziny Ulmów
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, specjalnie dla Niedzieli opowiada o rodzinie Ulmów i jej beatyfikacji.
Ich prosta wiara była przeniknięta miłością do bliźniego, wrażliwością na potrzeby innych, chęcią pomocy i otwartością na każdego, kto przychodził do ich skromnego domu. Codzienna modlitwa wpisana w rytm życia dawała im siłę i wzmacniała postawę, która została przypieczętowana heroiczną śmiercią.
75-77
Dodatek: Beatyfikacja Rodziny Ulmów
Zbigniew Kluz, siostrzeniec Wiktorii Ulmy, podzielił się z nami wspomnieniami o rodzinie Ulmów – ich życiu, codzienności i męczeńskiej śmierci.
78-79
Beatyfikacja Rodziny Ulmów
Rozmowa z ks. Witoldem Burdą – postulatorem procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów, dyrektorem Wydziału ds. Kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.
Swoimi wspomnieniami dzieli się Roman Kluz, syn Anieli Kluz – siostry Wiktorii Ulmy.
O beatyfikacji „swoich” parafian opowiada ks. Roman Chowaniec, proboszcz Markowej.
Wspomina Stanisław Niemczak, bratanek Wiktorii Ulmy.
80-89
Niedziela Plus
...znajduje się wizerunek łaskami słynącego obrazu Smolickiej Pani?
Przez scenę przewinęły się eleganckie damy i dżentelmeni, warszawscy powstańcy, umęczeni komunistyczną szarzyzną obywatele PRL, milicjanci z gumowymi pałkami i... my – dzisiejsze pokolenie zapatrzone w atrybut współczesności – telefon komórkowy; nieobecni, wyalienowani, ze szklanym wzrokiem utkwionym w ekran.
Domowy Kościół świętuje złoty jubileusz!
30 lat temu został koronowany obraz Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.
To czas wypełniony muzyką i śpiewem, a główną ideą jest to, by oddać Panu Bogu chwałę we wspólnocie złożonej z różnych grup modlitewnych – powiedział ks. Dawid Perlik.
W przeddzień 118. rocznicy urodzin św. Faustyny Kowalskiej w sanktuarium jej urodzin i chrztu w Świnicach Warckich odbyło się modlitewne spotkanie rodzin z dziećmi.
Już 16 września w Skrzatuszu rozpocznie się Diecezjalne Spotkanie Młodych pod hasłem: „Ochrzczeni Miłością”.
Organizatorzy zapraszają do udziału w XIII Warsztatach Muzyki Liturgicznej, które odbędą się w dniach 23-24 września w Pasłęku.
Zapraszamy do udziału w VI Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych.
Niedziela bielsko-żywiecka
Bogu dziękujemy za dar świątyni, która jest sercem parafii, i od 100 lat nam służy, jednocząc ludzi mieszkających na tym terenie – powiedział proboszcz ks. Wiesław Ostrowski podczas uroczystości 100-lecia budowy kościoła św. Bartłomieja w Czańcu i odpustu parafialnego.
Jak w czasach komuny Zachód patrzył na polskich pielgrzymów? Kiedy zaczęło się to zmieniać? Jakie kierunki są zrealizowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Pielgrzymów i Turystów? Jak rozwija się ruch pątniczy?
W budynku probostwa parafii św. Jana Chrzciciela znajduje się najstarszy ruchomy zabytek w Brennej – obraz przedstawiający św. Torellusa.
Niedziela częstochowska
Ważne, żeby katecheci patrzyli na katechezę w szkole jako zadanie ewangelizacyjne – mówi ks. Paweł Wróbel.
Ojczyzna jest wspólnotą, za którą nie tylko politycy, ale także każdy z nas jest odpowiedzialny – powiedział podczas uroczystej Mszy św. za poległych żołnierzy ks. Paweł Kostrzewski.
Jedni mają pieniądze, ale nie mają wyczucia, inni mają wyczucie, ale nie mają pieniędzy. Kiedy spotyka się jedno z drugim, wtedy łatwiej osiągamy cele – mówi Władysław Ratusiński.
Niedziela podlaska
W niedzielę 27 sierpnia 2023 r. bp Tadeusz Pikus wizytował parafię św. Stanisława Kostki w Jerzyskach.
Bp Piotr Sawczuk pobłogosławił wyremontowane i przeniesione do nowego kościoła organy w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach. W uroczystości uczestniczył również bp senior Antoni Dydycz i ks. Błażej Samociuk, diecezjalny duszpasterz organistów.
Błogosławiony Ignacy Kłopotowski, którego liturgiczne wspomnienie wypada 7 września (w rocznicę jego śmierci), należy do grupy kilkunastu osób wyniesionych na ołtarze, związanych z diecezją drohiczyńską.
Niedziela kielecka
Trzy lata temu pamięć o Westerplatczykach połączyła szerokie środowisko kielczan. Rajd pamięci żołnierzy z Kielecczyzny broniących Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, zainspirowany przez bp. Mariana Florczyka co roku rozszerza się o kolejne wydarzenia.
Zbliża się XXIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2023”. W tym roku odbędzie się w sobotę 23 września i wyruszy pod hasłem: „Krzyż drogowskazem życia”.
Ruch Czystych Serc diecezji kieleckiej dzieli się doświadczeniem przeżytych ogólnopolskich rekolekcji w Gródku nad Dunajcem. Teraz zabiera się do pracy formacyjnej pełen entuzjazmu, pomysłów i nowych sił.
Niedziela małopolska
Poprzez tę akcję chcemy być z rodzinami, aby było im choć trochę łatwiej – powiedział ks. Tomasz Stec.
Parafia to przede wszystkim żywe serca ludzi… – powiedział przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk.
Uważam, że nie trzeba wyjeżdżać na misje, żeby być misjonarzem – przekonuje Paweł Piega reprezentujący grupę przyjaciół Daniela Komboniego.
Niedziela lubelska
Jesteście narzędziami w Bożych rękach – powiedział do katechetów bp Adam Bab.
W „lubelskiej Częstochowie”, takiej domowej i bliskiej sercu, przez Maryję zbliżamy się do Chrystusa – powiedział bp Stanisław Dowlaszewicz.
Bliskość kapłana z wiernymi prowadzi do uznania go za „swojego księdza”.
Niedziela legnicka
W sobotę 26 sierpnia, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, odbył się doroczny dzień skupienia katechetów diecezji legnickiej.
W dniach 25-28 sierpnia, po raz kolejny młodzież salezjańska spotkała się na pożegnaniu wakacji. Miejscem spotkana była parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych, gdzie duszpasterzami są księża salezjanie.
Lubomierski proboszcz, ks. Andrzej Łuczyński, zaprosił swoich katechetów na kończący wakacje parafialny dzień skupienia i pielgrzymkę śladami sanktuariów maryjnych.
Niedziela łódzka
To była służba narodowi, troska o jego dobro, o prymat wartości moralnych i zasad chrześcijańskich w życiu społecznym – mówił arcybiskup senior Władysław Ziółek.
W kościele św. Jacka i św. Doroty rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego połączono z sesją katechetyczną nauczycieli religii pracujących w szkołach archidiecezji łódzkiej.
Czterysta lat temu wasi przodkowie w tym obrazie rozpoznali w Maryi swoją Królową, a w Jezusie swojego Króla – powiedział do zgromadzonych kard. Grzegorz Ryś.
Niedziela przemyska
Słowa Ojca Świętego, że do świętości, do czynów heroizmu dorasta się przez wierność w małych, codziennych sprawach, jest niezwykle pięknym wyzwaniem skierowanym także dla nas – podkreślił abp Adam Szal.
Dom musi być bogaty przede wszystkim w miłość, radość i pokój – podkreślił abp Adam Szal.
Nikt tak jak rolnik nie czuje ziemi – powiedział abp Adam Szal do zgromadzonych na uroczystościach dożynkowych.
Niedziela rzeszowska
„Sprawiedliwi z Markowej” – „Psalmy pokoju i dziękczynienia” to hasło tegorocznego Festiwalu Psalmów Dawidowych i koncertu na cześć Rodziny Ulmów, który odbył się 27 sierpnia br.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipinkach przeżywała od 14 do 22 sierpnia czas wyjątkowego duchowego zjednoczenia podczas tradycyjnego odpustu parafialnego.
Dzisiaj nam wszystkim, podążającym drogą do świętości, przydałyby się te cechy charakteru, które posiadał ksiądz Findysz – powiedział w kazaniu ks. Bogusław Bogaczewicz.
Niedziela sandomierska
W bazylice katedralnej w Sandomierzu, 2 września przed nowym rokiem szkolnym, odbyło się doroczne spotkanie katechetów.
Rowerowym Rajdem Solidarności i Wolności chcieliśmy uczcić jakże ważne nie tylko w historii Polski, ale także Europy, a nawet świata, wydarzenia, które miały miejsce w naszym kraju w roku 1980 – powiedział Kamil Kalinka.
Znani i mniej znani artyści uświetnili tegoroczny XXXII Festiwal Muzyka w Sandomierzu. Przez kilka dni mieszkańcy miasta oraz turyści mogli się wsłuchiwać w różne gatunki muzyki.
Niedziela sosnowiecka
Wyruszacie do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, aby tam polecać Bogu sprawy własne i innych. Nie zapomnijcie o naszych parafiach, a także o potrzebach Kościoła i świata – powiedział w kazaniu na rozpoczęcie pielgrzymki bp Grzegorz Kaszak.
W Zgromadzeniu Sióstr św. Dominika w klasztorze w Białej Niżnej 16 sierpnia odbyły się obłóczyny dwóch postulantek: Doroty i Zuzanny. Jedna z sióstr – s. Julita Dorota Rutkowska – pochodzi z parafii św. Jana Kantego w Jaworznie-Niedzieliskach.
Patrząc na dojrzewające zboże dostrzegamy dynamizm życia ukryty w małym ziarnie, którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować, ponieważ jego rozwój zależy od Boga – powiedział ks. Andrzej Białek podczas dożynek w Pilicy.
Niedziela świdnicka
Blisko 200 katechetów świeckich uczestniczyło w diecezjalnym dniu skupienia w ramach rejonowego spotkania przed rozpoczęciem roku szkolnego.
W kościele Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy na wałbrzyskim Nowym Mieście bp Marek Mendyk wprowadził w posługę parafialną pierwsze animatorki.
W kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie ogłoszono nowych moderatorów Domowego Kościoła diecezji świdnickiej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Sierpień to szczególny miesiąc, który wraz z duchowością Maryjną niesie ze sobą także wymiar pielgrzymowania. W stronę Jasnej Góry z każdego zakątka Polski zmierzały różnorodne pielgrzymki aby oddać hołd Maryi.
Podczas spotkania z pielgrzymami Ojciec Święty Jan Paweł II w 1997 r. w Legnicy powiedział: „Czyńcie sobie ziemię poddaną (por. Rdz 1, 28). Podejmujcie pracę w poczuciu odpowiedzialności za pomnażanie dobra wspólnego, które ma służyć nie tylko temu pokoleniu, ale wszystkim, którzy w przyszłości zamieszkiwać będą tę ziemię – naszą ojczystą, polską ziemię”.
Jesteśmy świadkami krzewienia się lokalnej tradycji pielgrzymiej w prawobrzeżnej części Szczecina, w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Podjuchach.
Niedziela toruńska
O kursie Alpha i odkrywaniu swojego miejsca w Kościele z ks. Andrzejem Kowalskim rozmawia Renata Czerwińska.
Za trud, pracę i plony dziękowaliśmy Bogu i rolnikom podczas parafialnych dożynek w Gostkowie.
Diecezjalne rekolekcje dla muzyków kościelnych odbyły się w Zamku Bierzgłowskim.
Niedziela warszawska
O tym, jak owocnie przeżywać cierpienie, czy świeccy mogą żyć duchowością pasyjną i czym jest Czarny Szkaplerz, z o. dr. Łukaszem Andrzejewskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Autor Listu do Hebrajczyków pisze: „Bez wiary nie można podobać się Bogu”. Tę teologalną cnotę mieszkańcy parafii św. Maksymiliana M. Kolbe starają się pogłębiać przez przynależność do wspólnot.
Rozpoczyna się nowy rok formacyjny w warszawskich sektorach Ruchu Equipes Notre-Dame. Dla wspólnot Matki Bożej będzie on szczególny, gdyż poprzedza Międzynarodowe Zgromadzenie EN-D.
Niedziela wrocławska
Na zakończenie Dni Patriotycznych w Sobótce odbyła się Msza św., a także został odsłonięty i poświęcony pamiątkowy kamień dedykowany Danucie Siedzikównie ps. Inka. To zasługa m.in. harcerek 10. Ślężańskiej Drużyny Harcerskiej.
Rozpoczął się 40. Obóz Adaptacyjny Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu. Obóz to lata studenckiej tradycji, dwanaście chat i ponad 500 uczestników.
Pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy” na Papieskim Wydziale Teologicznym odbyły się 51. Wrocławskie Dni Duszpasterskie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W sierpniu oczy wiernych w Polsce skierowane były ku Matce Bożej Częstochowskiej.
Z dalekiego Wodzisława Śląskiego nadeszła smutna wiadomość. 7 sierpnia zmarł ks. prał. Michał Goniak.
Młodzi ludzie z diecezji zamojsko-lubaczowskiej spotkali się, by wspólnie modlić się, śpiewać i uwielbiać Boga.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
3 września w sanktuarium rokitniańskim odbyła się 48. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie. Wyjątkowa, bo rozpoczynająca rok jubileuszowy.
Świeccy w Kościele. Są liderami grup i wspólnot, dbają o piękno świątyni, angażują się w życie parafii. Wyróżnił ich pasterz diecezji.
Hospicjum św. Kamila pomaga osobom z chorobą nowotworową, a po ich odejściu wspiera także rodziny w trudnym okresie żałoby.