Reklama

Niedziela w Warszawie

ŚRÓDMIEŚCIE

Liturgia Męczenników

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą osób na świecie. Wspólnota Sant’Egidio zorganizowała ekumeniczne nabożeństwo jako wyraz sprzeciwu wobec przemocy i nienawiści.

2024-05-28 13:53

Niedziela warszawska 22/2024, str. III

[ TEMATY ]

Warszawa

Paweł Złowocki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowy modlitewny wieczór w parafii św. Barbary zgromadził wiernych różnych wyznań chrześcijańskich oraz duchownych różnych kościołów. Nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Szczególnie wzruszającym momentem liturgii było wspomnienie osób z różnych kultur i narodów, które oddały swoje życie, odważnie przyznając się przed ludźmi do wiary w Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wspominamy nie tylko katolików, ale chrześcijan różnych wyznań: prawosławnych, protestantów, koptów i innych – powiedział Piotr Pokorski, wolontariusz wspólnoty Sant’Egidio. – Są takie miejsca na świecie, gdzie otwarte przyznanie się do wiary jest aktem wielkiej odwagi – dodał, mówiąc, że męczeństwo nie jest zjawiskiem z minionych wieków, lecz rzeczywistością dziejącą się na naszych oczach.

Reklama

Bp Markowski w okolicznościowym kazaniu zwrócił szczególną uwagę na beatyfikowaną w minionym roku Rodzinę Ulmów, która została zamordowana podczas II wojny światowej za ukrywanie pod swoim dachem Żydów. – Ileż oni mieli w sobie odwagi, wiary i miłości! – mówił hierarcha, stawiając błogosławionych Ulmów uczestnikom liturgii za szczególny wzór do naśladowania.

– Oni są przykładem tego, co potrafi Chrystus. Jeśli mówimy o męczeństwie, to ono dokonuje się dzięki sile wewnętrznej, którą człowiek zyskuje dzięki swojej wierze, dzięki Chrystusowi i dzięki miłości chrześcijańskiej – powiedział bp Markowski.

Wspólnota Sant’Egidio troszczy się o osoby najbardziej potrzebujące wsparcia w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. Powstała w 1968 r. w Rzymie, a obecnie liczy 6o tys. osób z różnych państw świata.

Warszawski oddział wspólnoty tworzy grupa kilkudziesięciu osób w różnym wieku, o różnych zawodach czy kierunkach studiów. „Łączy nas przyjaźń z ubogimi, dzięki której zmieniamy spojrzenie na świat i własne życie. Mierząc się z problemami lokalnymi i globalnymi, poszukujemy odpowiedzi zakorzenionych w wartościach Ewangelii i szacunku dla godności każdego człowieka. Wspólnie się formujemy, a modlitwa – za ubogich (czwartki o godz. 20 w parafii św. Barbary w Śródmieściu), za chorych czy o pokój (wtorki o godz. 20, w kościele św. Teresy na Tamce) i liturgia Mszy św. (niedziela o godz. 20, w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus), wyznaczają rytm naszego tygodnia” – piszą o sobie członkowie Sant’Egidio Warszawa. Każdy, kto chce bliżej poznać Wspólnotę, więcej informacji znajdzie na stronie: www.santegidio.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomóż Tosi. Charytatywne zbiórki na leczenie dziewczynki

Pięciomiesięczna córeczka Anny i Wojciecha Dąbrowskich z Warszawy walczy z zagrażającym życiu rdzeniowym zanikiem mięśni. Jedynym ratunkiem jest terapia genowa, która kosztuje 9 mln zł. W internecie trwają licytacje i zbiórki na leczenie dziewczynki, a akademicka schola ze stołecznej parafii św. Jakuba Apostoła organizuje 20 września charytatywny koncert.

CZYTAJ DALEJ

Ukrzyżuj, Jezu, moją słabość i udziel mi łaski

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Bożena Sztajner/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 27-32.

Piątek, 14 czerwca. Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

CZYTAJ DALEJ

“Hasior. Trwałość przeżycia”  - od dziś wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

2024-06-14 20:20

[ TEMATY ]

wystawa

Zamek Królewski

Hasior

Adobe.Stock

Asamblaże, sztandary oraz rzeźby betonowe odlewane w ziemi można oglądać od dziś na wystawie “Hasior. Trwałość przeżycia”, otwartej dziś w Bibliotece Królewskiej Zamku Warszawskiego. Prezentowanych jest kilkadziesiąt najznakomitszych dzieł zmarłego przed prawie 25 laty klasyka współczesności. Jego sztuka, w której w bardzo różny nieoczywisty sposób nawiązuje też do duchowych przeżyć człowieka, jest wymownym świadectwem doświadczeń egzystencjalnych i poszukiwań twórczych XX wieku.

Prezentowane na wystawie niemal 90 dzieł Władysława Hasiora zostało wypożyczonych z polskich muzeów i ze zbiorów prywatnych. Eksponaty, zarówno pod względem formy, jak i treści, pokazują możliwie szerokie spektrum poszukiwań twórczych artysty.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję