Reklama

Niedziela Przemyska

Z Maryją ku niebu

Bóg chce, aby nasze serca były Jego przybytkiem – przekonywał bp Stanisław Jamrozek.

Niedziela przemyska 33/2024, str. I

[ TEMATY ]

Jarosław

Archiwum parafii

Sumie odpustowej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek

Sumie odpustowej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii Bożego Ciała w Jarosławiu dziękowano Panu Bogu w 10. rocznicę koronacji wizerunku Matki Bożej Śnieżnej. Uroczystą Sumę odpustową poprzedziły Dni Maryjne przygotowujące do przeżywania rocznicy.

– Kult Matki Bożej w jarosławskiej kolegiacie sięga 1576 r. To wtedy Franciszek Borgiasz przekazał na ręce ks. Skargi obraz, który do dzisiaj znajduje się w kolegiacie i który jest otaczany kultem. To obraz Matki Bożej Śnieżnej. Przez tyle wieków ten obraz przetrwał. Każde pokolenie przychodziło tutaj z modlitwą w sercu. Także obecne pokolenie tutaj przychodzi, szczególnie w każdą środę na nowennę, gdzie ludzie piszą listy do Matki Bożej. Są to głównie podziękowania za otrzymane łaski, za wymodlone dobro, ale też ufne prośby o wstawiennictwo Matki Bożej – mówi ks. Marian Bocho, proboszcz parafii Bożego Ciała w Jarosławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sumie odpustowej, wieńczącej przeżywanie jubileuszu 10-lecia koronacji obrazu Matki Bożej, przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. W homilii hierarcha wskazał na rzeczywistość nieba jako cel, który Maryja wskazuje wszystkim wierzącym. – My jako chrześcijanie idziemy mocno i stąpamy twardo po ziemi, ale z drugiej strony wzrok nasz powinien być zwrócony ku niebu, po to, żeby kiedyś tam z Panem przebywać – powiedział bp Jamrozek.

Reklama

Jak zauważył kaznodzieja, niebo staje celem ludzkiego życia: – Niebo zstępuje do człowieka, Bóg, który przychodzi do człowieka i wtedy go przemienia. W ten sposób przyszedł do Matki Najświętszej, po to, żeby przygotować dla siebie jak najlepsze, najpiękniejsze miejsce, żeby Maryja stała się przybytkiem, w którym Bóg będzie mógł zamieszkać i przebywać. Bóg chce, aby nasze serca były Jego przybytkiem. Ta świadomość powinna nam ciągle towarzyszyć, bo my jesteśmy świątynią Ducha. Jeśli otwieramy serca na Boże zamysły i Boże plany, to Bóg przychodzi także do nas i jest z nami. Pytanie: tylko czy my chcemy być z Nim? On jest Bogiem, który zbliża się do człowieka (…). Bóg zesłał swojego Syna i On wszedł w naszą rzeczywistość, tę ludzką, ziemską. On nam też pokazuje drogę, jaką powinniśmy przejść, aby nasze życie stało się piękne i żebyśmy też mogli powiedzieć, że Bóg nas przemienia. Skoro ja Go zapraszam do mojego życia, to później On mnie przemieni, stanę się podobnym do Jego Syna Jezusa Chrystusa – mówił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Wcześniej w dniach od 1 do 5 sierpnia w parafii odbywały się Dni Maryjne. To dziękczynienie za koronację wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin i przygotowanie do corocznego odpustu, który przypada zawsze 5 sierpnia. W tym roku jubileuszowym Dniom Maryjnym towarzyszy hasło: „Wielka radość zapanowała w tym mieście” (Dz 8, 8).

Wizerunek Matki Bożej Śnieżnej został koronowany 5 sierpnia 2014 r. przez abp. Józefa Michalika, który wcześniej nadał jarosławskiemu wizerunkowi tytuł Królowej Rodzin.

2024-08-13 16:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczycielka prawdy

Niedziela przemyska 50/2024, str. III

[ TEMATY ]

Jarosław

Archiwum szkoły

Uczniowie „Katolika” uczcili Annę Jenke, swoją patronkę

Uczniowie „Katolika” uczcili Annę Jenke, swoją patronkę
Celem przygotowanej akademii była popularyzacja postaci Anny Jenke i jej postaw patriotycznych mieszkańcom miasta; wzmocnienie współpracy między parafią Bożego Ciała przy kolegiacie w Jarosławiu, a Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu.
CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: kazania księży muszą być kontrolowane przez policję

2025-05-01 20:56

[ TEMATY ]

Nikaragua

Adobe. Stock.pl

Katoliccy księża w kilku diecezjach w Nikaragui muszą teraz co tydzień zgłaszać się na najbliższy posterunek policji, aby udzielać informacji na temat swojej działalności. Muszą przedstawić kopie swoich kazań, aby policja mogła sprawdzić, czy zawierają one krytyczne wypowiedzi na temat reżimu prezydenta Daniela Ortegi. Poinformował o tym katolicki portal informacyjny „The Pillar”, powołując się na raport organizacji Christian Solidarity Worldwide (CSW). W lutym br. rząd Nikaragui opublikował oświadczenie sugerujące, że reżim Ortegi może nie uznać nominacji nowych biskupów przez Watykan.

Niektórzy księża donoszą, że przydzielono im urzędnika, który ich nadzoruje. Co więcej, nie mogą oni opuszczać swoich parafii bez specjalnego pozwolenia. Ten ostatni przepis mocno uderza w diecezje, w których wielu księży przebywa na wygnaniu i których parafie są obsługiwane przez księży z innych diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej

Podczas tej peregrynacji obraz Maryi opuścił swój dom i dotarł do wielu ludzi i miejsc, być może nawet do ludzi i miejsc, w których Bóg został zapomniany, a nawet odrzucony – powiedział abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który 2 maja przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Mszę św. poprzedziły nieszpory w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie i procesja z Wizerunkiem Nawiedzenia na Jasną Górę. Modlitwie nieszporów i procesji przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce w asyście abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję