Reklama
Z Jasnej Góry
5
Obserwator
8-9
temat numeru
Zostają sami z rozmaitych powodów i nie nam sądzić, czy z własnej winy, czy bez winy. Fakt pozostaje jednak faktem – część z nas spędzi nadchodzące święta samotnie.
Chociaż Boże Narodzenie zawsze było przedstawiane jako święta rodziny i wspólnoty, wiele osób spędza je samotnie. Podczas gdy niektórzy świadomie decydują się na samotność i cieszą się nią, inni cierpią z jej powodu.
10-13
treści wiary
Cham, moloch, beniaminek, gehenna, mamona. Czy zastanawiamy się czasem skąd wzięły się słowa, których tak często używamy?
W naszych czasach, zwłaszcza w Europie, jesteśmy świadkami pewnego rodzaju „wynaturzenia” świąt Bożego Narodzenia w imię fałszywego szacunku dla tych, którzy nie są chrześcijanami.
14-15
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 3, 10-18
Na początku Księgi Rodzaju ukazane są z jednej strony piękno świata stworzonego przez Boga, a z drugiej – dramat człowieka, który sprzeciwia się woli Pana Boga, postanawia najpierw złamać Boży zakaz, a później brnie w kłamstwo.
Sofoniasz jest jednym z dwunastu proroków mniejszych w Biblii Hebrajskiej. Przypisywana mu księga należy do krótszych tekstów biblijnych, składa się z trzech rozdziałów.
Był wybitnym kaznodzieją i obrońcą doktryny katolickiej.
17-20
życie Kościoła
Może rozmawiamy z wiernymi językiem, którego oni nie rozumieją, i stawiamy oczekiwania, których oni nie są w stanie spełnić... – zastanawia się kard. Grzegorz Ryś w rozmowie z ks. Pawłem Gabarą.
O tym, czym jest Rok Jubileuszowy i jakie znaczenie ma w diecezjach, z dk. Waldemarem Rozynkowskim rozmawia ks. Przemysław Witkowski.
22-25
Świadkowie wiary
20 grudnia przypada 55. rocznica śmierci ks. Wojciecha Mondrego, pierwszego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego "Niedziela".
Zmarły rok temu, 20 grudnia 2023 r., ks. inf. Ireneusz Skubiś znany był ze swego zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła i Polski, ale zawsze wskazywał na to i często o tym mówił że wszystko robi dla Chrystusa.
28-29
w centrum uwagi
Rzeczywistość i polityka inaczej układają hierarchię celów. Na co zatem może liczyć Ukraina ze strony USA?
32-33
moim zdaniem
Ksiądz Stefan Wyszyński, przyszły prymas Polski, miłość uczynił najważniejszą wartością swego pasterskiego nauczania.
Kandydat na prezydenta powinien rozsądnie łączyć katolickie wartości z patriotyzmem i szacunkiem dla naszego państwa i narodu.
36-37
42
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Grudzień to ten moment, kiedy na afisze koncertów symfonicznych czy ściślej – oratoryjnych trafiają dzieła, z których dwa to istne arcydzieła.
53
54-55
Niedziela z kulturą
55-61
warte uwagi
O św. Józefie wiemy bardzo mało. W swojej najnowszej książce ks. Andrzej Zwoliński stara się poszerzyć naszą wiedzę o opiekunie Jezusa.
Co przeszkadza w bliskim spotkaniu z Bogiem? Co zrobić, gdy czujemy się bezsilni? Odpowiedzią na te dylematy jest książka Alfabet ks. Piotra Pawlukiewicza.
Książka katolicka jest bardzo potrzebna, szczególnie w trudnych czasach, które nastały – a o jej niesłabnącej popularności świadczą jubileuszowe Targi Wydawców Katolickich.
56-57
sprawy rodzinne
Ból, siniaki, wylewy i lęk. Czy taka musi być codzienność dzieci chorych na hemofilię?
58-59
dobre rady
Udar mózgu jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia pacjenta. Komu grozi i czy można mu zapobiec?
Karolina jest w domu z chorym dzieckiem z tytułu opieki nad nim. Pracuje w biurze od godz. 7.30 do 15 .30. Czy po południu, gdy mąż wróci z pracy, może wyjść z domu, np. do kina, teatru czy na zakupy? Czy grożą jej jakieś konsekwencje, jeśli ktoś z pracy zauważy, że jest poza domem?
62
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Jego książki biją rekordy popularności na całym świecie. W czym tkwi fenomen Bożych poradników, opowiada Arkadiusz Łodziewski w rozmowie z Kamilem Krasowskim.
No to już połówka grudnia, a tu jakoś nie słychać kolęd. Wiem, wiem, powinno się je śpiewać czy grać podczas świąt Bożego Narodzenia, ale jeszcze nie tak dawno już od listopada supermarkety pełne były świątecznych ozdób i prezentów, a kupującym przygrywały melodie kolędowe.
Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym częściej zastanawiamy się, co ofiarować naszym bliskim.
Dziś, mimo że rzadziej niż kiedyś pracuje się ciężko fizycznie, coraz więcej osób narzeka na bóle kręgosłupa i potrzebuje rehabilitacji. Nie musi jednak tak być.
Praca, szkoła, codzienne zaganianie... Nie zawsze jest czas na wielogodzinne dekorowanie domu, ozdabianie pierniczków czy własnoręczne robienie dekoracji choinkowych. Jak szybko wprowadzić do domu świąteczną atmosferę?
Nie masz czasu lub nie lubisz piec? Możesz przygotować wspaniałe ciasta bez pieczenia.
Według amatorów astronomii, zimowa aura to czas, gdy panują jedne z najlepszych warunków do obserwacji nocnego nieba. Dlaczego?
66-79
Niedziela Plus
... świąteczny klimat trwa cały rok?
Są to grupy reprezentujące często bardzo wysoki poziom artystyczny, a w swoim repertuarze, zakorzenionym w tradycji katolickiej, podejmują tematy i stawiają pytania, których często na próżno szukalibyśmy na profesjonalnych scenach – przekonuje Anna Halasz.
Bądźcie sobą, wyrażajcie swoje myśli, uczucia, życie – zachęcał Ryszard Ostrowski młodych twórców.
Wiele dróg prowadzi do świętości. Ja wybrałem: „Służyć drugiemu człowiekowi” – mówi Józef Parys.
Pomoc dla powodzian jest naszym obowiązkiem, ale także postawą chrześcijańskiej miłości, jakiej uczy nas św. Franciszek z Asyżu – podkreśla o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin.
Otrzymana od prezydenta RP Andrzeja Dudy nagroda dedykowana jest często bezimiennym osobom bez reszty zaangażowanym w troskę o najwyższą wartość ludzkiego życia.
Niedziela bielsko-żywiecka
Parafia św. Barbary w Strumieniu w odpust świętowała 15. rocznicę powstania sanktuarium.
Bóg zaprasza nas, abyśmy Go naśladowali, abyśmy mieli Go w sercu, abyśmy byli zwiastunami Dobrej Nowiny – powiedział ks. Adrian Piecuch MSF w Pierśćcu.
Pantomima edukacyjna „Światło” była prezentowana w bielskim kościele NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie.
Niedziela częstochowska
Kuba Błaszczykowski wraz ze swoją Fundacją „Ludzki Gest” zaprosił gwiazdy sportu i estrady do wzięcia udziału w VI Świątecznym Graniu z Kubą.
Dzisiaj nasz kościół w Blachowni staje się małą Jasną Górą, gdzie otwiera się przed każdym z nas niebo – powiedział ks. Mariusz Mruszczyk.
Jego teczka jest w archiwach niebiańskich. Jest ona bardzo bogata, wielotomowa, pełna zasług na polu charytatywnym. A święty cieszy dzieci, ponieważ uosabia dobro, czyni dobro, a to zawsze raduje serca, nie tylko dzieci, ale również starszych – mówi ks. Paweł Kostrzewski z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
Niedziela podlaska
„To jest prawdziwa przyjaźń – osłaniać innych nawet kosztem siebie” – pod takim hasłem została zorganizowana szósta edycja Diecezjalnego Konkursu „Wartościowe opowieści”.
– Pomagają od 20. lat, bo serce drga i pobudza do dzieł miłosierdzia – mówił ks. Maciej Domańszczyński w homilii podczas jubileuszu 20-lecia Szkolnego Koła Caritas działającego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach.
O formacji seminaryjnej, modlitwie w intencji powołań z ks. kan. dr. Dariuszem Kucharkiem – ojcem duchownym Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Niedziela kielecka
Była to jedna z pierwszych parafii powołanych przez bp. Czesława Kaczmarka. Gdyby nie wybuch II wojny światowej, kościół stanąłby wcześniej i zapewne w nieco innym kształcie. Jak świętowała 85-lecie istnienia?
Każdego 22. dnia miesiąca w kościele bł. Wincentego Kadłubka w Domaszowicach setki wiernych gromadzą się na nabożeństwie ku czci św. Rity. Czego uczą się od patronki?
Czy dzisiaj umiemy cierpliwie na coś – na Kogoś czekać?
Niedziela małopolska
To dzieło było bardzo potrzebne – stwierdził ks. Grzegorz Piątek, sercanin.
Minęło 25 lat od wpisu kalwaryjskiego sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!
W tym roku po raz pierwszy ok. 2 km drogę ze stacji do obozu przeszła ponad 100 osobowa grupa młodych Polaków!
Niedziela lubelska
Święty Mikołaj wciąż niesie przesłanie nadziei, miłości i wrażliwości na bliźnich – powiedział ks. Piotr Kawałko.
Nie ma zgody na to, by pod płaszczykiem rzekomej troski o zdrowie dzieci i młodzieży była powadzona demoralizacja młodego pokolenia – mówi była kurator oświaty Teresa Misiuk.
Część uchodźców z Ukrainy pozostanie na stałe na Lubelszczyźnie.
Niedziela legnicka
„Święta Barbaro, miej nas w opiece” – te słowa znalazły się na nowym sztandarze kopalni Ogorzelec.
Wspólnota Mężczyzn św. Józefa działa przy parafii św. Jana Bosko w Lubinie już od 10 lat.
W hali sportowej I LO w Bolesławcu odbył się mikołajkowy turniej piłki nożnej ministrantów i lektorów.
Niedziela łódzka
Małe siostry Baranka – Misjonarki Najświętszego Oblicza, żebrzące w imię Trójcy Świętej, są kolejnym ze zgromadzeń zakonnych, które otworzyły swój dom w archidiecezji łódzkiej.
Na zaproszenie księży sercanów do Bełchatowa przybyli bp Samer Nassif i cudownie uzdrowiony Fouad Hassoun.
Ważne jest, żebyście wiedzieli, gdzie szukać odpowiedzi na pytania. One są w słowie Bożym i świadkach wiary! – mówił bp Piotr Kleszcz.
Niedziela przemyska
Kierując się duchem należnej wdzięczności i pragnieniem uczczenia pamięci wielkiego człowieka, kapłana i męczennika, Przemyska Solidarność podjęła się dzieła wzniesienia pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki – powiedział Szymon Wawrzyszko.
Uczniowie „Katolika” zaprezentowali w jarosławskiej kolegiacie program słowno-muzyczny poświęcony Annie Jenke, ukazując sługę Bożą jako wzór walki o wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.
W nadchodzącym „Roku świętym” mamy dokonywać wielkich dzieł w swoim sercu. Warto być cierpliwym i w wielkim miłosierdziu patrzeć na drugiego człowieka – podkreślił abp Adam Szal, metropolita przemyski, w rozmowie z Niedzielą.
Niedziela rzeszowska
– Sakrament kapłaństwa sprawia, że kapłan zostaje upodobniony do Jezusa i otrzymuje w darze duchową władzę, dzięki której może działać w imię i w osobie Chrystusa – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. z udzieleniem święceń kapłańskich dk. Maciejowi Zawiślakowi, pochodzącemu z parafii św. Józefa w Rzeszowie.
25 października odszedł do domu Ojca ks. prał. dr Ireneusz Folcik. Uroczystości pogrzebowe wieloletniego duszpasterza akademickiego, wykładowcy i proboszcza, odbyły się w kościele św. Józefa na rzeszowskim Staromieściu.
Grudzień nie zawsze był w Polsce, zwłaszcza tej powojennej, miesiącem spokojnym. W grudniu 1970 r. wybuchły robotnicze strajki na Wybrzeżu. Iskrą zapalną były dotkliwe dla społeczeństwa podwyżki cen żywności, ale w gruncie rzeczy ludzie mieli dosyć rządów partii komunistycznej (PZPR) pod przewodnictwem jej I sekretarza Władysława Gomułki.
Niedziela sandomierska
Niech to miejsce pomaga poznawać dzieje zbawienia z których wyrastamy, a zarazem w nich uczestniczymy, będąc okazją do duchowych przeżyć i spotkań z drugim człowiekiem – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Ksiądz Marek Flis został laureatem dziesiątej edycji nagrody im. dr. Michała Marczaka.
Przesłanie biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na Rok Święty 2025.
Niedziela sosnowiecka
– Wiara rodzi się ze słuchania, a tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa. Powołanie każdego z nas rozpoczęło się od tego, że usłyszeliśmy głos Boży. Tak też było w życiu Maryi. Z rozważania Bożego słowa wypłynęła Jej decyzja pójścia za Chrystusem – powiedział ks. Szymon Wojciechowski podczas Mszy św. sprawowanej w ramach Zlotu Generalnego Legionu Maryi.
Uroczyste zakończenie jubileuszu 50-lecia powstania wolbromskiej wspólnoty Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych miało miejsce 17 listopada w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Eucharystii przewodniczył o. Tadeusz Florek, prowincjał karmelitów bosych Prowincji Krakowskiej.
Gdyby żył, w przyszłym roku świętowałby 100 lat życia i 71 lat kapłaństwa. Ks. Kazimierz Szwarlik – patron Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – to postać, którą warto przypomnieć nie tylko w kontekście kolędowania, które już 16 stycznia rozpocznie w Będzinie 31. edycję.
Niedziela świdnicka
– Święta Barbara uczy nas, że wiara i odwaga prowadzą do prawdziwego szczęścia – podkreślił bp Adam Bałabuch podczas wałbrzyskich uroczystości barbórkowych.
Czy wiara może zmieniać życie? Warsztaty charyzmatyczne w Bielawie, które poprowadził Marcin Zieliński, udowodniły, że otwartość na Boga przynosi głęboką przemianę serca oraz uzdrowienie duchowe i fizyczne.
Święty Wojciech to patron jedności, tak bardzo potrzebnej w dzisiejszym podzielonym świecie – te słowa Juliana Golaka stały się mottem uroczystej gali diecezjalnego konkursu misyjnego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Uznać Jezusa Królem naszych myśli, czynów, naszego życia, naszej rodziny czy ojczyzny, to przede wszystkim otworzyć się na Jego miłość […] – powiedział abp Wiesław Śmigiel.
W ramach Archidiecezjalnego Dnia Jedności Młodzieży i Kandydatów do Bierzmowania młodzi ludzie spotkali się w szczecińskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Formacja, która zrzesza w swoich szeregach młodych ludzi, którzy świadczą o Chrystusie i Jego miłości w każdych przestrzeniach życia i w każdej chwili. Kim są?
Niedziela toruńska
Powyższy tytuł możemy zrozumieć na dwa sposoby. Pierwsza myśl to budowanie wspólnoty. Duszpasterzować to znaczy tworzyć nowe wspólnoty i grupy oraz umacniać te, które już istnieją. Druga myśl to fakt budowy materialnego kościoła dla wspólnoty parafialnej.
My, którzy gramy i śpiewamy w scholach, mamy podobne zadanie jak św. Cecylia: wznosić głos, który wszyscy usłyszą, aby zachęcić ich do głębokiej przyjaźni z Panem Bogiem – mówił o. Paweł Orzeł, redemptorysta, podczas Cecyliady.
Czy można sobie wyobrazić toruńskie Stare Miasto bez smukłego kościoła Mariackiego, wyglądającego z jednej z bocznych ulic i zapraszającego do środka?
Niedziela warszawska
Kościół warszawsko-praski ma nowego biskupa pomocniczego. Został nim ks. dr Tomasz Szatejrwald, który przyjął sakrę biskupią w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
Od pierwszej niedzieli Adwentu osoby przychodzące do parafii Niepokalanego Poczęcia NMP mogą korzystać z tzw. bibliodzielni.
Drogą realizacji ich powołania zakonnego jest szerzenie kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Służą Kościołowi w różnych jego instytucjach. Bracia wynagradzają za zniewagi oraz grzechy i odpowiadają Bożemu Sercu własną miłością na bezgraniczną miłość Jezusa.
Niedziela wrocławska
Kandydatura do święceń kapłańskich oraz obłóczyny alumnów roku III Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu odbyły się w katedrze wrocławskiej.
O sztuce, najnowszej wystawie malarstwa i doświadczeniu łaski wiary z Mariuszem Mikołajkiem, znanym wrocławskim artystą – rozmawia Marzena Cyfert.
Święta to czas związany m.in. z dekoracjami. Właściwie zanim zacznie się Adwent, sklepy i ulice rozbłyskują tysiącami światełek. A tymczasem dekoracje świąteczne wiążą się ściśle z rokiem liturgicznym.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Sługa Boży Frank Duff, założyciel Legionu Maryi doskonale rozumiał rolę Maryi i Kościoła w planie zbawienia oraz misję ewangelizacyjną osób świeckich.
W Majdanie Starym, wśród dźwięków, śpiewów i wzruszeń, odbyły się uroczystości z okazji 35-lecia Chóru Męskiego „Klucz”. Odzwierciedlały niezwykłą siłę wspólnoty, jaką ten zespół stworzył. To nie tylko chór – to rodzina, która od lat łączy mężczyzn w miłości do muzyki i chęci niesienia pomocy innym.
W świecie, w którym coraz trudniej dostrzec prawdziwe wartości, a codzienne życie często przytłacza nas zgiełkiem i pośpiechem, pojawiają się ludzie, którzy niosą nadzieję. W Biłgoraju, w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej PSP, odbyły się coroczne obchody Dnia Honorowych Dawców Krwi. To wydarzenie nie jest jedynie formalnością, lecz celebracją ludzkiej solidarności i bezinteresowności.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Pomagać może każdy. Wystarczą tylko dobre chęci. Na co dzień pokazują to młodzi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas, ich opiekunowie, a także trochę starsi wolontariusze – mieszkańcy schronisk Caritas w Zielonej Górze i Żukowicach. Ich całoroczną pracę nagrodzono podczas uroczystej gali 3 grudnia w zielonogórskiej parafii Ducha Świętego.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zorganizowało konkurs „Z Polski do Nieba”.
Psychicznie i fizycznie jest nam bardzo ciężko, ale jesteśmy w stanie zrobić dla niej wszystko! Laura jest całym naszym światem – mówią Marta i Marcin Wolniewicz, rodzice 2,5-letniej dziewczynki, chorej na Zespół Retta.