Reklama

Niedziela w Warszawie

Zbudowani na mocnym fundamencie

Nie przestraszyła ich pandemia, nie zniechęcił antykościelny trend. Wierni w parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu od ćwierć wieku z niesłabnącą gorliwością modlą się w swojej coraz piękniejszej świątyni.

Niedziela warszawska 38/2024, str. I

[ TEMATY ]

Grójec

Archiwum parafii

Wierni chętnie uczestniczą w organizowanych przez parafię krajowych i zagranicznych pielgrzymkach

Wierni chętnie uczestniczą w organizowanych przez parafię krajowych i zagranicznych pielgrzymkach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jej budowa rozpoczęła się w 1988 r. Proboszczem nowo powstałej parafii został ks. Bogusław Pasternak. Prace budowalne przebiegały na tyle sprawnie, że już w następnym roku kard. Józef Glemp poświęcił kamień węgielny i wmurował go w zręby świątyni. W kolejnych latach kontynuowano prace: m.in. montowano konstrukcję stalową sklepienia i więźby dachowej, urządzano wnętrze kościoła, porządkowano otoczenie i ogrodzenie. W kościele ułożono wtedy piękne marmurowe posadzki sprowadzone z Włoch, postawiono marmurowy ołtarz z amboną, duży krzyż i stacje drogi krzyżowej wykonane w drewnie, obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Urządzono też oddzielną kaplicę z obrazem Miłosierdzia Bożego. 19 września 1999 r. kard. Glemp dokonał uroczystej konsekracji świątyni. Rok później proboszczem został ks. Stefan Kazulak, który również z wielkim oddaniem kontynuował prace przy kościele.

Parafia liczyła wówczas nieco ponad 6700 mieszkańców. Dzisiaj liczba ta zbliża się do 10 tys. Wierni mogą modlić się w przestronnej, mieszącej nawet do 1300 osób, świątyni i korzystać z dużego przykościelnego parkingu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Owocne zawierzenie

Reklama

I rzeczywiście korzystają, parkując swoje samochody i licznie uczestnicząc we Mszach św. i nabożeństwach. Wiernych w kościele jest praktycznie tylu, ilu było przed pandemią. Pokazały to m.in. zakończone przed kilkoma dniami misje święte, które prowadzili Misjonarze Świętej Rodziny. Przed rozpoczęciem misji grupa parafian pojechała z pielgrzymką na Jasną Górę, aby zawierzyć Matce Bożej ten czas i prosić o otwartość na słowo Boże. To zawierzenie przyniosło owoce.

– W czasie Mszy św. i nabożeństw misyjnych kościół był wypełniony. To bardzo cieszy. Wierni nie tylko w kościele są, ale również aktywnie włączają się w życie parafii, dopominają się np. o adorację Najświętszego Sakramentu, licznie uczestniczą w organizowanych przez parafię pielgrzymkach autokarowych krajowych i zagranicznych, m.in. do Rzymu, Asyżu, Padwy czy ostatnio do Medjugorie. To sprzyja wzajemnemu poznawaniu się parafian i naszej integracji – podkreśla w rozmowie z „Niedzielą” ks. Mirosław Lewaszkiewicz, proboszcz parafii.

Żywy jest w niej kult Miłosierdzia Bożego. W każdy piątek o godz. 15.00 wystawiany jest Najświętszy Sakrament i odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Adoracja trwa do Mszy św. wieczornej. W planach jest również otwarcie kaplicy wieczystej adoracji, która będzie nawiązywała architektonicznie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Miłosierdzie w praktyce

Miłosierdzie praktykowane jest w Grójcu nie tylko duchowo, ale i w praktyce. Przy parafii działa prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej Hospicjum Domowe. Otacza ono swoją opieką 40 osób terminalnie chorych z terenu całego powiatu grójeckiego. Do dyspozycji pacjentów są oprócz kapłana także lekarze, pielęgniarki, psycholog i rehabilitant.

Reklama

– Praca w hospicjum pozwala nabrać dystansu do małych, nieistotnych spraw i problemów, kiedy patrzy się, obcuje z prawdziwym cierpieniem. Daje również radość, że można wesprzeć w cierpieniu i móc tworzyć pacjentom w tym godne warunki – zaznacza Ewa Potocka, lekarka z grójeckiego hospicjum. Dodaje, że w opiece nad osobami terminalnie chorymi ważne są przede wszystkim trzy cechy.

– Wrażliwość, czułość i gotowość śpieszenia z pomocą. Do dyspozycji jestem całą dobę, nigdy nie odmawiam pomocy, zawsze spieszę do pacjenta, gdy jest taka potrzeba. Tego wymaga ode mnie moje lekarskie powołanie – podkreśla.

Wspierają kapłanów

Wierni w parafii modlą się za kapłanów, którzy pracowali, pracują i będą tu pracowali oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne nie tylko w każdy pierwszy czwartek miesiąca, ale każdego dnia. Potwierdzeniem tego, że modlitwa ta przynosi owoce jest wywodzący się z parafii kleryk Piotr Wojciechowski, alumn Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Uzdolnieni muzycznie

Wizytówką parafii jest też liczący około stu osób chór, który tworzą całe pokolenia parafian – od najmłodszych po najstarszych. W czasie, gdy rodzice śpiewem chwalą Pana, ich najmłodsze pociechy mogą na swój sposób poprzez zabawę również uwielbiać Stwórcę. Prężnie działa Stowarzyszenie „Fletnia Pana”, które jest organizatorem znanego ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu. W propagowanie kultury muzycznej w parafii mocno zaangażowany jest Piotr Pękacki, pełniący funkcję organisty. Swój czas, pracę i serce poświęca parafii od momentu jej powstania. Mimo to, jak mówi, nie czuje rutyny. – Choć po zagraniu pięciu niedzielnych Mszy św. czasem trzeba nieco odpocząć, to nigdy nie byłem wypalony czy choćby znudzony. Muzyka to moje oczko w głowie – zaznacza.

Dbają o liturgię

Reklama

Liturgia sprawowana jest w kościele z wielką starannością i gorliwością dzięki zaangażowaniu księży, ale także Liturgicznej Służby Ołtarza i nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Od dwóch lat posługę tę pełni w parafii Arkadiusz Kacprzak. Jak podkreśla, fakt ten jest dla niego wielkim wyróżnieniem i zaszczytem.

– Za każdy razem, kiedy biorę w dłonie Ciało Chrystusa, czynię to z wielkimi emocjami i wzruszeniem, ponieważ mam kontakt z żywym Bogiem. Zawsze jest to dla mnie ogromne osobiste przeżycie – zaznacza. Choć, jak przyznaje, potrzebował trochę czasu, żeby dobrze rozeznać, czy jest powołany do tej posługi, to ostatecznie przekonało go kazanie księdza proboszcza na jednej z Mszy św. Otworzył się wówczas na Ducha Świętego i zdecydował. Wiele osobiście dał mu też kurs formacyjny dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., prowadzony przez archidiecezję warszawską.

– Na kursie podkreślano nam, że przez posługę nadzwyczajnego szafarza możemy dla siebie i bliskich wiele wyprosić. To dla mnie niesamowita tajemnica, jak wielka jest pokora Boga, który zostawił nam swoje Ciało w postaciach eucharystycznych, pozwala się dotykać i spożywać. Skoro mnie posłał do tej posługi, to chce się mną posługiwać – mówi Kacprzak.

Pod opieką Opatrzności

Do Komunii św. przystępuje dużo uczestniczących w Mszach św. osób. To przekłada się na życie parafii, w której prężnie działa wiele wspólnot. To oprócz wspomnianych również chorągiew Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II, koła Żywego Różańca, Odnowa w Duchu Świętym. Wierni czują swoją odpowiedzialności za życie parafii i chętnie w niej się angażują, pomagając m.in. przy pracach remontowych, czy ofiarnie wspierając ją materialnie. Każdego 22. dnia miesiąca o godz. 17.00 odprawiana jest Msza św. wotywna i nabożeństwo do św. Rity, które cieszą się dużą popularnością. Wierni widzą wyraźnie opiekę Bożej Opatrzności nad parafią, ponieważ każde powzięte zamierzenie, inwestycja, czy inicjatywa duszpasterska dochodzi szczęśliwie do skutku.

– Bardzo cieszy mnie liczna obecność w kościele i zaangażowanie wiernych. Razem możemy modlić się, wspierać, pomnażać dary i talenty, które dała nam Boża Opatrzność i wspólnie iść drogą, prowadzącą nas do upragnionego celu, którym jest niebo – podkreśla ks. Lewaszkiewicz.

2024-09-17 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejny krok w procesie beatyfikacyjnym "Wujka"

2024-11-12 16:11

Ks. Łukasz Romańczuk

Jadwiga Wartalska oraz Joanna Lubieniecka prezentują Positio

Jadwiga Wartalska oraz Joanna Lubieniecka prezentują Positio

W ostatnim czasie propagowana jest Nowenna o uproszenie łaska za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza, a w połowie października rozpoczął się kolejny etap jego procesu beatyfikacyjnego. To kolejny krok, aby “Wujek” był beatyfikowany. Więcej opowiadają: Joanna Lubieniecka oraz Jadwiga Wartalska.

Obie panie należą do Biura Postulatorskiego Procesu Beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza.i o swoich duchowym wychowawcy wiedzą niemalże wszystko.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Kras: Musimy wybrać takiego prezydenta Polski, który będzie uczciwie służył Ojczyźnie

2024-11-12 07:41

[ TEMATY ]

ks. Zbigniew Kras

BP Sanktuarium MB Licheńskiej

Ks. Zbigniew Kras

Ks. Zbigniew Kras

„Takiego prezydenta Polski wybrać musimy za siedem miesięcy, który swoich pożytków zapomniawszy, służył będzie uczciwie matce swojej ojczyźnie, który odda Polsce wszystko” - powiedział ks. prałat Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP podczas Mszy Świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Czytamy o tym na portalu wpolityce.pl.

10 listopada w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się Msza Święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W Eucharystii wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin i bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i Marta - córka Lecha i Marii Kaczyńskich oraz jej rodzina. Obecni byli także przedstawiciele świata polityków, w tym były premier Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęła się akcja "Polak z Sercem"

2024-11-12 16:22

Archiwum KSM

Wczoraj wolontariusze z KSM kwestowali po Mszach św. m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Wczoraj wolontariusze z KSM kwestowali po Mszach św. m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży kolejny raz zorganizowało akcję „Polak z Sercem”.

„Polak z Sercem” jest to akcja charytatywna, której celem jest pomoc Polakom zamieszkującym na terenach dawnych Kresów Wschodnich. Akcja rozpoczęła się 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, a zakończy 24 listopada w uroczystość Chrystusa Króla. Wczoraj wolontariusze z KSM kwestowali po Mszach św. m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję