Przed południem bp Andrzej Siemieniewski przewodniczył Mszy św. w katedrze. W homilii, zauważył, że w usłyszanym tego dnia tekście błogosławieństw (Mt 5, 1-12a) zazwyczaj zwracamy uwagę na to, kto otrzymuje błogosławieństwo: ubodzy, cisi, łaknący sprawiedliwości. Podkreślił jednak, że należy jednak przyjrzeć się lepiej dalszej treści tekstu i dobrze ją odczytać.
Wielka nagroda
– Druga część wypowiedzi Jezusa opisuje to, co nazwał nagrodą. Kończąc słowami: „Wielka jest wasza nagroda w niebie” – wyjaśniał biskup. Zauważył też, że w uroczystość Wszystkich Świętych nasze myśli, wyobrażenia wybiegają poza wymiar doczesności. – Niewiele byśmy o niej wiedzieli, ale obwieścił nam to Jezus, który przyszedł stamtąd tutaj, aby nam powiedzieć, jak tam jest – mówił bp Andrzej. – A Pismo Święte mówi nam, że tylko Bóg jest święty i to On obdarza ludzi chwałą, świętością przez Jezusa Chrystusa. Wyjaśnił też, że świętymi nazywamy tych ludzi, w życiu i w sercach których Duch Święty szczodrzej wylał łaskę Bożą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Święci
Reklama
Uroczystej Mszy św. w katedrze towarzyszyły wizerunki wielu świętych oraz ich relikwie, które w katedrze są przechowywane. – Dobrze się stało, że dzisiaj naszej uroczystości towarzyszą wizerunki i ikony świętych oraz ich relikwie, bo przypominają nam, że Bóg ma taką wolę i moc, by obdarzać ludzi chwałą. Ludzi, których wybrał, których uświęcił i obdarzył chwałą. A jeśli niektórych z nich obdarzył chwałą w sposób szczególny, a oni pozwolili, aby moc Boża działała w ich życiu, dlatego nazywamy ich świętymi – powiedział bp Siemieniewski.
Zaznaczył też, że Kościół wspomina tylko niektórych. A wierzymy, że jest o wiele więcej tych, którzy cieszą się pełnią radości w niebie.
Zaznaczył przy tym, że każdy z nas jest wezwany i powołany do świętości. – Tę prawdę wyrażamy np. podczas każdej Mszy św., kiedy kapłan w prefacji wzywa: „W górę serca!”, a my odpowiadamy: „Wznosimy je do Pana!”.
Biskup Siemieniewski przypomniał też, że życie człowieka jest wędrówką, pielgrzymką, której celem jest niebo, przebywanie z tymi, którzy już ten cel osiągnęli.
Pamięć o zmarłych
Po południu przewodniczył nabożeństwu i procesji za zmarłych na legnickim cmentarzu komunalnym. Nie mniej jednak, również w podziemiach katedry złożone zostały ciała osób szczególne związanych z diecezją. Należą do nich śp. ks. inf. Władysław Bochnak, pierwszy proboszcz kościoła jako katedry, którego 10. rocznica śmierci przypadała 1 listopada, oraz pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak, który zmarł w 2017 r.
Dlatego bp Andrzej zachęcał, by w tych dniach w szczególny sposób modlić się za wszystkich, którzy odeszli, których groby nawiedzamy, aby i oni dołączyli do grona świętych przebywających w niebie.