„Żeby był przy tobie ktoś, kogo nie zniechęci droga” – to fragment piosenki pt. Dym jałowca. I tak już od dwóch lat, nucąc tę melodię, idą ramię w ramię dzieci i opiekunowie scholi wNiebogłosy działającej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce.
Słowa utworu stały się motorem napędowym pracy na każdym polu ich działalności. Jak bowiem podkreślają członkowie zespołu, najważniejsze jest to, że stanowią wspólnotę ludzi, która na co dzień się wspiera oraz dzieli radościami i smutkami. Wspólnotę, która pomaga sobie nawzajem nieść bagaż doświadczeń, zarówno pozytywnych, jak i tych, z którymi czasem trudno sobie poradzić.
W październiku br. grupa świętowała 2. rocznicę swojego powstania. Jubileuszowe spotkanie połączone było z otwarciem nowo wyremontowanej salki ćwiczeń scholi i Liturgicznej Służby Ołtarza. Podjęcie przedsięwzięcia możliwe było dzięki zaangażowaniu rodziców oraz determinacji opiekuna grupy ks. Konrada Mruka, który uczestniczył wraz z rodzicami dzieci we wszystkich fazach remontu. Wspólna praca zaowocowała salą, która przez kolejne lata będzie miejscem duchowego wzrastania dzieci i młodzieży. Wszyscy uczestnicy zaakcentowali swoją przynależność do grup parafialnych poprzez odbicie swych dłoni na ścianie nowej siedziby.
Swój cel, obejmujący zarówno formację duchową, jak i integracyjną, grupa dziecięco-młodzieżowa realizuje poprzez podejmowanie rozmaitych inicjatyw oraz uczestnictwo w licznych akcjach, konkursach i koncertach. Warto wspomnieć chociażby o udziale członków wNiebogłosów w Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, podczas której z wdzięcznością i radością podjęli oni trud pątniczy, służąc swoim śpiewem.
Aktywnie włączyli się także w tegoroczne obchody Dnia Papieskiego. Wręczając parafianom symboliczną papieską kremówkę, przypominali o postaci Karola Wojtyły i zachęcali wiernych do zgłębiania nauczania św. Jana Pawła II. Ważnym duchowym przeżyciem był udział scholi w październikowej procesji różańcowej ulicami parafii. Dając świadectwo swojej wiary i miłości do Matki Bożej, dzieci rozważały tajemnice Różańca i śpiewem wielbiły Maryję. Kolejnym mocnym akcentem było włączenie się w niwecki Marsz Wszystkich Świętych. W ramach jego obchodów spod szkół podstawowych wyszły barwne i rozśpiewane korowody świętych, które spotkały się w kościele na wspólnej modlitwie o własną drogę do świętości. Ogromną radość przyniosło małym artystom zaproszenie do Hospicjum św. Tomasza Aspostoła w Sosnowcu, gdzie odbyła się uroczystość odpustowa, podczas której Mszy św. przewodniczył biskup sosnowiecki Artur Ważny, a niwecka schola koncertowała dla pracowników hospicjum, ich podopiecznych oraz zaproszonych gości.
Podejmując działalność, członkowie i opiekunowie scholi pamiętają o tym, by każdym słowem, gestem i czynem świadczyć o Panu. Wyrazem ich zaangażowania w ewangelizację było nagranie teledysku do utworu Powiedz ludziom, że kocham ich pochodzącego z ostatniego krążka pt. wNiebogłosowe myśli ku Bogu. Klip kręcony w malowniczej scenerii polskich gór pozwala na chwilę uciec od zgiełku miasta, a przez kontakt z naturą przypomnieć o bezwarunkowej i bezgranicznej miłości Boga do człowieka. Siła przekazu piosenki, podobnie jak pozostałych utworów z płyty, tkwi w prostocie jej wykonania. Szczere uśmiechy, muzyka płynąca prosto z serca i piękno przyrody u podnóża Babiej Góry pozwalają odbiorcy na chwilę refleksji i zadumy nad tym, co w życiu jest ważne. Realizacja nagrania możliwa była dzięki zaangażowaniu ks. Konrada Mruka, który był pomysłodawcą przedsięwzięcia i na każdym etapie pracy wspierał i motywował swoich podopiecznych.
Szkic projektu nowych katedralnych drzwi autorstwa Czesława Dźwigaja
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przygotowanym przez ks. kan. Jana Gaika – proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, to w przyszłym roku 100-letnie drewniane drzwi wiodące do katedry zostaną zastąpione nowymi – spiżowymi. Projekt już powstał. Autorem jest prof. Czesław Dźwigaj, który ma na swoim koncie już ponad 50 wykonanych drzwi do kościołów, nie tylko w Polsce, ale też w świecie.
Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br.
Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
„Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich”
Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel.
Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim.
W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek.
W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
Proboszcz parafii katolickiej Matki Bożej Fatimskiej i św. Jozafata Kuncewicza w Szumilinie (diecezja witebska) na Białorusi ks. Andrzej Juchniewicz OMI został 30 kwietnia skazany na 13 lat więzienia. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny i ma być zgłoszona apelacja od niego. Ks. Juchniewicz jest drugim kapłanem katolickim w tym kraju, który otrzymał tak surową karę, a jego proces toczył się przy drzwiach zamkniętych, bez dopuszczenia na salę rozpraw środków przekazu i publiczności.
Jako oblat Maryi Niepokalaej jest on nie tylko proboszczem w Szumilinie, ale także przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich na Białorusi. Jego parafia jest narodowym sanktuarium fatimskim w tym kraju. Zatrzymano go w maju ub.r. za zamieszczenie w sieci zdjęca z flagami: biało-czerwono-białą niepodległej Białorusi (ale zakazanej tam przez reżym Alaksandra Łukaszenki) i ukraińskiej. Początkowo zarzucano mu "działalność dywersyjną", a następnie przestępstwa "przeciw nietykalności płciowej", których miał się rzekomo dopuściić 10 lat temu. Kapłan stanowczo zaprzeczył tym zarzutom oraz mówił o sfabrykowanej sprawie i o poddawaniu go torturom w SIZO (czyli izolatce śledczej - wstępnym aresztowaniu). Również sami wierni oświadczyli, że nie było na niego skarg ani przed laty, ani później.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.