Odpowiedzią były wydarzenia, które zjednoczyły mieszkańców Wałbrzycha w wyjątkowym hołdzie dla papieża Polaka.
Marsz wiary i pamięci
W niedzielę, 30 marca, ważnym akcentem był Trzeci Wałbrzyski Marsz Papieski, który tym razem wyruszył sprzed kościoła św. Anny. Wierni z modlitwą i śpiewem na ustach przeszli do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, niosąc transparenty, flagi papieskie i portrety świętego papieża. Marsz zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii biskup senior wskazał na trzy „cuda” związane z Janem Pawłem II: wybór, po ponad 400 latach, papieża spoza Włoch, cudowne ocalenie w czasie zamachu 13 maja 1981 r. oraz upadek komunizmu. Hierarcha z żalem zauważył, że pamięć o tamtym zwycięstwie dzisiaj w wielu środowiskach jest rozmywana. – Potomkowie komunistów przywdziewają nowe szaty – zielone, tęczowe – propagując wartości obce chrześcijaństwu.
Rocznicowa Eucharystia w kolegiacie
Dwa dni później, 2 kwietnia, kolegiata Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów wypełniła się po brzegi. Mszy świętej rocznicowej przewodniczył ponownie bp Ignacy Dec. Wśród licznie zebranych byli przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Romanem Szełemejem, poczty sztandarowe organizacji patriotycznych, środowisk górniczych oraz mieszkańcy miasta.
Reklama
– Przeżywaliśmy wówczas w Polsce czas niezwykłych rekolekcji narodowych – wspominał biskup tamte dni sprzed 20 lat. – Wałbrzych miał wtedy swój unikatowy wkład: tysiące ludzi zgromadziły się na stadionie „Górnika”, by trwać razem na modlitwie. Dziś wracamy do tej tradycji – kontynuował.
Nawiązując do dzisiejszych realiów, przestrzegał przed groźbą wypaczenia wolności w imię ideologii. – Demokracja bez wartości łatwo przemienia się w totalitaryzm – przypomniał, cytując nauczanie papieża. – Boimy się, żeby nie uchwalono mowy nienawiści tak, że ksiądz nie będzie mógł głosić prawdy o aborcji jako o morderstwie – zaznaczył.
W modlitwie powszechnej zanoszono błaganie o jedność narodu, rozbitego dziś konfliktami i o powrót do wartości, które niósł święty papież. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniły połączone chóry Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Wałbrzychu i Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem Bogusławy Bednarczyk i Małgorzaty Sapiechy-Muzioł. Przy organach zasiadł Jerzy Kosek.
W stolicy diecezji
W tym samym dniu w Świdnicy, w duchowej łączności z Wałbrzychem, odbył się marsz uczniów Szkoły Podstawowej nr 315 im. Jana Pawła II. Uczniowie wraz z nauczycielami i katechetą ks. Kamilem Ożógiem przeszli ulicami miasta pod pomnik świętego przy katedrze. – Niech jego słowa prowadzą nas przez życie i zachęcają nas do czynienia dobra każdego dnia – podkreślano.
„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” – przypomniały dzieci, niosąc słowa papieża jako drogowskaz. W duchu tych słów całe miasto – a z nim i diecezja – złożyło hołd prorokowi naszych czasów, Papieżowi Rodziny i świadkowi nadziei.